Czyszczenie lodówki to czynność, którą warto przeprowadzać regularnie. To urządzenie jest jednym z najczęściej używanych, a więc ma ono prawo gromadzić zabrudzenia. Najlepiej usuwać je od razu, aby nie zdążyły się nawarstwić. Nie zawsze jednak jest to możliwe lub proste do zauważenia. Co w sytuacji, kiedy plamy i brud są już zaschnięte bądź zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach? Czy czyszczenie lodówki, gdy jest włączona to dobry pomysł?
Czyszczenie drobnych zabrudzeń w lodówce
Jeżeli mowa o drobnym zabrudzeniu powstałym przy przechowywaniu jedzenia lub napojów – np. wylanie – to wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Zazwyczaj zajmuje to kilka sekund, więc nie ma potrzeby odłączania lodówki od zasilania. Jeżeli zabrudzenie wymaga szorowania, to można półkę wyjąć i umyć w zlewie. Po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu, wsadzamy element z powrotem do lodówki. To samo tyczy się szuflad i półek na drzwi lodówki, czyli tzw. balkoników.
Dokładne czyszczenie lodówki
Przy gruntownym czyszczeniu lodówki zaleca się wyłączenie jej z zasilania. Dlaczego? Ponieważ może ulec uszkodzeniu. Jeżeli lodówka działa w trakcie dokładnego czyszczenia, to ciepłe powietrze wpływające do środka może spowodować powstanie skroplin, urządzenie może się przegrzać, a energia jest marnowana. Myjąc wnętrze lodówki pamiętaj więc o tym, aby odłączać ją od zasilania – inaczej możesz przyspieszyć zużycie niektórych elementów.
Jak przeprowadzić takie czyszczenie lodówki?
1. Usunięcie produktów spożywczych
Przed rozpoczęciem czyszczenia, wyjmij wszystkie produkty spożywcze z lodówki. Jeśli masz zamrażarkę, przenieś zamrożone produkty do innego zamrażalnika lub umieść je w lodzie, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Pamiętaj, aby przejrzeć produkty pod kątem dat przydatności i wyrzucić te przeterminowane. Mogą być one powodem pojawienia się pleśni (w parze z nadmierną wilgocią) oraz brzydkiego zapachu.
2. Odmrożenie zamrażarki
Większość nowych lodówek wyposażonych jest w funkcję „No Frost” – oznacza to, że nie trzeba ich rozmrażać. Jeśli jednak zamrażarka jest pokryta lodem lub nie posiada systemu No Frost, warto to zrobić. Wyłącz lodówkę z zasilania i pozostaw otwarte drzwi. Podstaw ręczniki lub pojemniki na dno lodówki, aby zebrać wodę wyciekającą podczas rozmrażania. Po odmrożeniu zamrażarki usuń nadmiar lodu i oczyść powierzchnię.
3. Czyszczenie lodówki od wewnątrz
Użyj łagodnego detergentu, roztworu wody z octem lub szarego mydła, aby oczyścić wnętrze lodówki. Wilgotną szmatką lub gąbką umyj wszystkie powierzchnie; półki, szuflady i drzwi lodówki. Jeśli podczas czyszczenia znajdziesz trudne do usunięcia plamy lub zabrudzenia, możesz użyć pasty do czyszczenia nierdzewnych powierzchni lub specjalnego środka czyszczącego do lodówek. Jeżeli chcesz zakamuflować i wchłonąć brzydkie zapachy, w rogu lodówki możesz na kilka godzin pozostawić zwilżoną octem szmatkę.
4. Czyszczenie uszczelek drzwi
Uważnie oczyść uszczelki drzwi lodówki, używając łagodnego detergentu lub roztworu wody z octem. Upewnij się, że uszczelki są czyste i wolne od zabrudzeń, co pomoże w utrzymaniu odpowiedniej szczelności drzwi.
5. Czyszczenie zewnętrznej powierzchni
Aby oczyścić zewnętrzną powierzchnię lodówki, użyj łagodnego detergentu lub środka czyszczącego odpowiedniego dla danej powierzchni (np. nierdzewnej stali, plastiku itp.). Uważaj, aby nie używać zbyt agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię. Jeżeli Twoja lodówka wyposażona jest w dozownik wody/ kostkarkę, pamiętaj, aby przemyć plastikową kratkę.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Po dokładnym czyszczeniu wszystkich powierzchni lodówki, pozostaw otwarte drzwi, aby ewentualna wilgoć mogła wyparować. Kiedy lodówka jest całkowicie sucha, możesz ją ponownie podłączyć do zasilania i umieścić produkty spożywcze w odpowiednich miejscach. Urządzenie warto myć dokładnie raz w miesiącu. Aby ograniczyć powstawanie zabrudzeń, możesz wyposażyć się w specjalne plastikowe torebki, pojemniki na żywność lub podkładki, czy też maty antypleśniowe.
Przeczytaj nasze inne wskazówki dotyczące lodówki: