Robot planetarny stanowi prawdziwe wybawienie dla osób, które dużo czasu spędzają w kuchni. Jest bowiem wielofunkcyjny oraz pomaga w przyrządzeniu ogromnej ilości dań. Ze względu na sporą cenę, wynikającą z szerokiej gamy oferowanych możliwości, warto przed zakupem zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie robota planetarnego.
Po pierwsze – moc
Moc wpływa na długość użytkowania sprzętu bez przerw oraz czas, potrzebny do wykonania danej pracy, np. zmiksowania ciasta. Jej wysokość zależy w dużej mierze od tego, ile kosztuje robot. Sprzęt droższy, wyposażony w dużą ilość funkcji, będzie miał odpowiednio większą moc, by w bezproblemowy sposób sprostać zadaniu. W chwili obecnej roboty kuchenne najczęściej posiadają od 600 do 1200 W, a te profesjonalne, przeznaczone do restauracji, nawet 1400 W.
Dla przeciętnego użytkownika najbardziej odpowiednią mocą jest ok. 1000 W. Pozwala ona bowiem na swobodne miksowanie, ugniatanie czy szatkowanie składników, gwarantując najlepsze efekty i szybki czas pracy przy optymalnym zużyciu energii elektrycznej.
Obroty i ich regulacja
Oprócz mocy, jednym z najważniejszych parametrów w robocie planetarnym jest ilość obrotów. Chodzi tutaj o prędkość obracania się mieszadeł i innych przystawek. Warto sprawdzić, ile poziomów regulacji posiada urządzenie oraz w jaki sposób się nimi steruje. Zazwyczaj służy do tego pokrętło bądź suwak, rzadziej panel dotykowy albo przycisk.
Dodatkowym atutem jest występowanie trybu pulsacyjnego, za pomocą którego uda się rozdrobnić nawet twarde produkty. Opcja turbo daje zaś możliwość chwilowego zwiększenia obrotów, ale trzeba pamiętać, by nie używać jej za długo, bo może dojść do przegrzania.
Misa w robocie
Roboty planetarne są wyposażone w misę, do której wkłada się składniki. Jest to właściwie jeden z najważniejszych elementów urządzenia, dlatego powinien być solidny oraz prosty do czyszczenia. Najczęściej do produkcji wykorzystuje się stal nierdzewną, choć istnieją również wersje szklane. A co z pojemnością?
Cóż, wiadomo, że im większa, tym lepsza. Uda się bowiem za jednym razem przygotować więcej ciasta czy musu. Z drugiej strony, urządzenie trzeba przecież gdzieś schować, a duży rozmiar znacząco to utrudnia. Na rynku znaleźć można misy o wielkości od 3,9 do nawet 6,7 litra. Najbardziej optymalna pojemność to ok. 5,5 l.
Przystawki i możliwości
Podczas zakupu robota planetarnego ilość funkcji i zastosowane udogodnienia to jedna z najważniejszych rzeczy. Urządzenie zostanie przecież w domu na lata, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad tym, co powinien potrafić. Do podstawowych zadań należy miksowanie, ubijanie, wyrabianie ciasta, szatkowanie czy blendowanie. Jednakże w zależności od modelu, można znaleźć także dodatkowe opcje. Na przykład:
- Mielenie mięsa
- Wytwarzanie makaronu
- Wyciskanie owoców
- Mielenie kawy
- Krojenie w kostkę.
Oczywiście w większości przypadków możliwość używania tych funkcji zależy od przystawek, dołączonych do zestawu. Najczęściej w komplecie z robotem nie ma ich zbyt wiele, ok. 3-5, ale można stopniowo dokupywać kolejne, by rozbudowywać urządzenie o kolejne możliwości. Zestawy oferowane przez producentów bardzo często różnią się tym, co zawierają. Jedne mają trzepaczkę i blender kielichowy, a drugie młynek oraz maszynkę do makaronu.
Z tego względu dobrze jest dokładnie prześledzić oferowane w sklepach pakiety, by wybrać taki, który spełni oczekiwania domowników. Szczególnie, jeśli nie planuje się dokupywania dodatkowych przystawek.
Czyszczenie robota
Nie da się ukryć, że używanie sokowirówki, blendera czy innych urządzeń z zakresu małego AGD od razu kojarzy się ze żmudnym myciem poszczególnych części. W przypadku robota planetarnego oczywiście również nie uniknie się czyszczenia, ale biorąc pod uwagę fakt, że jest to sprzęt wielofunkcyjny, zdecydowanie łatwiej doprowadzić do porządku jeden korpus i kilka przystawek, niż całą gamę sprzętów.
Pomijając jednak ten fakt, warto sprawdzić:
- Które części robota są demontowane,
- Sposób wyciągania ostrzy
- Jakie elementy można myć w zmywarce.
Marka i cena
Faktem jest, że w przypadku robotów planetarnych, marka ma spore znaczenie. Najpopularniejsze firmy, specjalizujące się w produkcji tego typu sprzętów, oferują urządzenia najwyższej jakości, które z pewnością posłużą przez lata. Zaliczyć można do nich Kenwood, Vorwerk oraz Bosch. Wiadomo jednak, że w parze z wysokim standardem idzie również cena. Sprzęty tych marek kosztują dużo – nawet kilka tysięcy.
Jeśli chodzi o urządzenia innych producentów, także tych, którzy pojawiają się w marketach, ich zakup nie jest złym pomysłem, ale trzeba pamiętać, że zazwyczaj przy tańszych modelach (ok. 400-700 zł) trzeba się liczyć z pewnymi kompromisami. Często posiadają mniej przystawek (lub są gorszej jakości), mają mniejszą moc, a także ograniczone możliwości. Jednakże dla osób, które chcą korzystać z robota sporadycznie i do jednego bądź kilku konkretnych zadań, mogą być dobrym rozwiązaniem.
Pozostałe właściwości robotów
Roboty planetarne są urządzeniami skomplikowanymi, więc oprócz wyżej wymienionych aspektów, jest jeszcze wiele innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Na koniec wymieńmy jeszcze kilka z nich:
- Długość przewodu zasilającego
- Design i kolor korpusu
- Rozmiar oraz waga
- Materiał mieszadeł
- Obecność nóżek antypoślizgowych
- Blokada przed dziećmi,
- Możliwość montażu pokrywy na misę.
Jest wiele drobnych szczegółów, które dla niektórych mogą nie mieć znaczenia, natomiast dla innych – ogromne. Jak chociażby występowanie dzióbka, umożliwiającego przelewanie zawartości misy, czy też ruchoma głowica. Przed zakupem robota kuchennego dobrze jest poświęcić trochę czasu na dokładne przejrzenie ofert oraz zapoznanie się z tym, co oferują producenci. Wówczas na pewno wybierze się sprzęt, który posłuży przez długi czas.
W zestawieniu nie ma mowy o najsolidniejszym ( niestety najdroższym) mikserze KitchenAid
Po długim namyśle zdecydowałam się na Kenwood – mam nadzieję, że spełni moje oczekiwania 🙂