Zobacz, jak działa ekspres do kawy, aby zrozumieć jego budowę! Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy, prawdopodobnie znasz różne rodzaje tego urządzenia. Dobrze więc wiedzieć, jak pracują i czy sposób ich użytkowania będzie nam odpowiadał.
Ekspres ciśnieniowy
Do ekspresów ciśnieniowych zaliczamy wszystkie automaty, które same mielą ziarna kawy i przygotowują kawę. Niektóre z nich wyposażone są w automatyczne spieniacze mleka. Za pomocą jednego przycisku otrzymujemy aromatyczny napój wykonany według zaprogramowanej przez producenta receptury. Jeden przycisk i możesz mieć latte z pianką lub cappuccino, albo klasyczne espresso. Jak to wszystko działa?
Woda pobierana jest z pojemnika (zlicza ją przepływomierz), następnie przetłaczana jest przez pompę do bojlera, gdzie następuje podgrzanie wody. Podgrzana woda trafia pod ciśnieniem do zaparzacza. W tym momencie parzy się kawa, wcześniej zmielona w młynku automatycznym. Grubość ziaren możemy wybrać sami. Lepiej jednak, aby ustawienia były średnie niż drobno zmielone, ponieważ kawa może być za miałka i nie zaparzy się odpowiednio.
Z zaparzacza wychodzi krążek fusów, który trafia do pojemnika na odpady. Tak przyrządzona systemem rurek kawa trafia do dozownika i wypływa bezpośrednio do przygotowanego kubka. Nie wypada też pomijać innych części, jak zawory bezpieczeństwa, mikroprzełączniki i elektrozawory.
W przypadku ekspresów ciśnieniowych ważne jest, aby używać filtrów wody. Dlaczego? Ponieważ woda z kranu zawiera związki metali, wapnia i chloru, które nie tylko wpływają na smak kawy, ale również mogą być przyczyną powstawania kamienia i osadów. W zależności od regionu zamieszkania, woda może być twarda w kierunku miękkiej. Taki filtr starcza średnio na miesiąc regularnego korzystania z ekspresu. Korzystnie wpływa na walory smakowe kawy i na pracę ekspresu.
Jak działa ekspres przelewowy kolbowy?
Ten rodzaj urządzeń dedykowany jest dla koneserów lub bardziej wytrwałych użytkowników. Dlaczego? Ponieważ wymaga większej uwagi i działań ze strony kawosza. Sami musimy odmierzyć i zmielić kawę. Następnie wsypać do kolby i zainstalować w ekspresie. Woda podgrzewana jest w ekspresie i później przepuszczana przez kolbę – stąd nazwa „przelewowy”. Podobnie działający ekspres przelewowy to ten z dzbankiem i filtrem. Wkłada się filtr kawy do środka urządzenia i wsypuje kawę. Zazwyczaj wychodzi kilka filiżanek napoju, więc warto oszacować mniej więcej ile tej kawy wsypać, żeby nie była za słaba. Zaparzona kawa pomału kapie do dzbanka.
Ten rodzaj ekspresów jest najtańszy w porównaniu z automatycznymi. Jest też najmniej awaryjny, ponieważ zawiera mniej części, które mogłyby się uszkodzić. Tutaj również ważna jest woda, jakiej używamy do parzenia kawy. Lepiej, żeby była przefiltrowana.
A może wolisz ten na kapsułki?
Ostatnim typem ekspresu jest kapsułkowy. Wystarczy kupić odpowiednią kapsułkę, umieścić w urządzeniu, a reszta zrobi się sama. Dodatkowo już na etapie zakupu kapsułek możemy decydować jaka to będzie kawa – latte, cappuccino, filtrowana, crème… Wachlarz wyboru jest naprawdę szeroki.
Nie będziemy polecać modeli ekspresów, ponieważ to sprawa indywidualna i zależna od wielu czynników. Niemniej oferujemy części zamienne do ekspresów – zarówno oryginalne, jak i zamienniki. Z nami naprawisz praktycznie każdy ekspres.
Zobacz nasze inne artykuły: