Jak w bezpieczny sposób rozebrać poszczególne elementy odkurzacza Zelmer 4000 Jupiter? Przygotowaliśmy podstawową instrukcję, dzięki której uda Ci się zrobić to samodzielnie w zaciszu domowym. Przekonaj się, że naprawa odkurzacza wcale nie musi to być trudna!
Na początek przygotuj sobie stanowisko robocze i kilka wkrętaków. Dla bezpieczeństwa swojego i bliskich odłącz odkurzacz od zasilania.
Jak zdjąć pokrywę tylną i zwijacz kabla?
W przypadku uszkodzenia pokrywy z tyłu odkurzacza należy odwinąć fragment przewodu, a następnie odkręcić śrubki trzymające tylną pokrywę. Następnie podważyć za pomocą wkrętaka jej zaczepy. Zdejmij pokrywę tylną i gniazdo wtyczki.
Po takich czynnościach łatwo dostać się do zwijacza kabla, który czasami ulega awarii i nie wciąga z powrotem kabla do środka odkurzacza. Podczas jego wymiany warto zachować wszystkie środki ostrożności i nie doprowadzić do przypadkowego naciśnięcia hamulca. Kluczowym aspektem podczas wymiany zwijacza kabla jest ściągnięcie sprężyny, ale bez napinania jej, czyli nie obracamy szpulami w odkurzaczu. Następnie wyjmij mikrowyłącznik, popychacz i sprężynę z gniazdka wtyczki. Teraz bezpiecznie możesz wyciągnąć zwijacz przewodu.
Jak wymienić worek w odkurzaczu Zelmer 4000 Jupiter?
W odkurzaczu tym wymiana worka jest bardzo prosta. Do tego celu używa się oryginalnych worków Safbag. Najpierw trzeba zwolnić zaczep pokrywy i wyjąć uchwyt worka pociągając go do góry. Następnie należy odgiąć blokadę, a worek samoczynnie wysunie się z uchwytu. Aby uniknąć pylenia warto zamknąć pokrywkę worka Safbag.
Nowy worek należy włożyć do okienka uchwytu, w taki sposób, aby płytka worka zaczepiła się o żebra. Występ musi trafić centralnie w okienko, a drugi koniec zatrzasnąć się. Teraz worek możesz ułożyć w zbiorniku odkurzacza, tak aby część worka trafiła w gniazdo na ścianie zbiornika. Zamknij pokrywę, aż usłyszysz charakterystyczne kliknięcie.
Zobacz worki do odkurzacza Zelmer Jupiter
Wymiana filtrów w odkurzaczu
W każdym odkurzaczu znajdują się filtry wlotowe i wylotowe. Wlotowy znajduje się wewnątrz urządzenia, natomiast wylotowy zwanym hepa znajduje się przy tylnej pokrywie odkurzacza. Zatrzymuje on najwięcej zanieczyszczeń, a jego skuteczność oceniana jest na poziomie 99,97%. Niestety nie nadaje się do mycia i ponownego użytku. Po zabrudzeniu wymienia się go na nowy. Średnio starcza na rok użytkowania. Wlotowy filtr różni się od wylotowego, a wyglądem przypomina fizelinę, zaleca się go wymieniać raz na trzy miesiące.
Zobacz nasze inne artykuły: