Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 10
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 8 marca 2018
Kuchenki gazowe to mogłoby się wydawać niezawodne urządzenia. Jakie elementy psują się w kuchence częściej niż pozostałe? Sprawdźmy najpopularniejsze usterki i jak sobie z nimi radzić. Naprawa kuchenki wcale nie musi być trudna. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co najczęściej się psuje w kuchence.
Za podanie iskry w kuchence gazowej odpowiada iskrownik. Jeżeli ten niepozorny element zostanie zalany albo zabrudzony nie odpali palnika. Wtedy należy go wyczyścić. Jeśli to nie pomoże warto odpiąć działający iskrownik z innego palnika i przełożyć do tego podejrzanego o usterkę. Użyte w jednym modelu iskrowniki różnią się jedynie długością, dlatego jest to najprostszy możliwy sposób na ich samodzielne sprawdzenie. Jeżeli ten test potwierdzi, że jeden z iskrowników nie działa od razu wymień go na nowy.
Zobacz, jak wymienić iskrownik w kuchence gazowej
W przypadku braku rezultatu sprawdź generator iskrownika. To do niego moduł przekazuje informacje o wzbudzeniu iskry. Następnie iskra podawana jest na iskrownik i wychodzi przy palniku. W zależności od modelu kuchenki znajduje się wewnątrz urządzenia na tylnej lub bocznej ściance. Jeżeli nie działa, palnik się nie zapali.
Za odpowiedni przepływ gazu odpowiadają dysze, ale bywa że i one się psują w kuchence. Czasem to kwestia uszkodzenia. Choć najczęściej są one po prostu zatkane, co może się bezpośrednio przyczynić do wydobywania się gazu w niewłaściwy sposób. Taka sytuacja stwarza realne zagrożenie. Dlatego warto przyjrzeć się problemowi. Na początek należy zdjąć pokrywy i korony z palników. Jeśli się okaże, że są brudne wystarczy je umyć. Na koniec pozostaje odkręcić dysze, a następnie dokładnie je wyczyścić. Można przetkać zatkany otwór dyszy miedzianym drucikiem lub zwykłą igłą. Podczas gotowania potraw zawsze zdarzy się, że coś wykipi albo wyleje się i wszystko osiada na palnikach. Jeśli jednak zauważysz, że otwór dyszy jest nieregularny to znaczy, że doszło do jej uszkodzenia i wtedy pozostaje jedynie wymiana na nową.
Podczas naciskania pokrętła gazu trzeba chwilę odczekać aż termopara się nagrzeje i „otworzy” przepływ gazu. Niestety bywa, że w jednym palniku pomimo, że trzymamy długo naciśnięte pokrętło, to gaz od razu po jego puszczeniu gaśnie. A to oznacza uszkodzenie termopary.
>W kuchence znajduje się dokładnie tyle termopar ile palników. Usterka bardzo typowa w kuchenkach oraz płytach gazowych jest na szczęście łatwa do rozwiązania. Wymiana termopary nie należy do trudnych, wystarczy odpiąć ją od korpusu palnika i z drugiej strony przy zaworze gazowym. A wszystko to przy wyłączonej kuchence od prądu i gazu.
Proszę niech ktoś mi powie gdzie kupić wkład zaworu gazu do kuchenki NARDI włoska produkcja.
poda Pan dane z tabliczki znamionowej oznaczenie modelu, typu kuchenki, numer serwisowy może uda nam się znaleźć poszukiwaną część.