Jak usunąć spaleniznę z kuchenki?

katarzyna | 26 kwietnia 2021

Na kuchence bardzo często powstają zabrudzenia – nierzadko coś wykipi podczas gotowania, a jeszcze coś innego zachlapie płytę lub pokrętła. To zupełnie normalne. Jednak ważne jest, żeby wszystkie takie nieczystości usuwać od razu, czyli zaraz po skończonym gotowaniu i ostudzeniu kuchenki. Dziś odpowiemy na ważne pytanie, które brzmi: jak usunąć spaleniznę z kuchenki? Sprawdź artykuł, by poznać najważniejsze informacje.

Środki chemiczne a spalenizna

Oczywiście na rynku mamy ogromny wybór środków czyszczących z przeznaczeniem do płyty kuchenki. Są one podzielone na różne stopnie zabrudzenia, a podczas wyboru odpowiedniego środka warto jest kierować się nie ceną, a składem. Nie chodzi o to, aby wybrać środek najtańszy czy najdroższy – ważne jest, jaki skład posiada dany produkt. Chemiczne detergenty występują pod postacią:

  • płynu – taki wariant świetnie sprawdzi się do bieżącego mycia kuchenki, by usunąć codzienne zabrudzenia. Wygodne dozowanie przy pomocy atomizera znacząco ułatwia aplikację,
  • mleczka – mleczko sprawnie poradzi sobie ze starymi, zaschniętymi resztkami oraz spalenizną. Wystarczy pozostawić je na chwilę na płycie, aby zareagowało z cząsteczkami brudu.

Należy też mieć na uwadze, że do różnych powierzchni przeznaczone są różne środki. Do emalii polecamy stosowanie łagodnego mleczka do czyszczenia, a do stali szlachetnej delikatnych w składzie produktów i ściereczki.

Skrobak

Niewiele osób wie, że odpowiedzią na pytanie „jak usunąć spaleniznę z kuchenki?” może być również skrobak. To specjalne narzędzie, które składa się z ostrza oraz obudowy. Służy do szybkiego i bezproblemowego usuwania z kuchenek i płyt indukcyjnych czy ceramicznych zwęglonych resztek, przypalonych płynów, a także starego, uciążliwego brudu.

Jak używać skrobaka? To bardzo proste. Należy przesuwać ostrzem po zanieczyszczonej powierzchni pod kątem 45 stopni, stosując posuwiste ruchy. W ten sposób zabrudzenia zostaną zeskrobane. Narzędzie zostało zaprojektowane tak, aby nie trzeba było się obawiać o zarysowanie kuchenki. W dodatku niedużo kosztuje – ok. 10-20 zł.

skrobak do kuchenki

Jak usunąć spaleniznę z kuchenki domowymi sposobami?

Oprócz dostępnych na rynku produktów, mamy do wyboru także domowe sposoby. Dla tych, którzy cenią sobie ekologiczne metody czyszczenia, istnieje możliwość skorzystania z produktów dostępnych na kuchennych półkach. Dowiedz się, jak w prosty sposób oczyścić kuchenkę z tłuszczu przy użyciu octu. Rozpocznij od znalezienia w domu kilku niezbędnych rzeczy. Będą Ci potrzebne: spryskiwacz, ocet, woda, gąbka, soda czyszczona i ręcznik papierowy papierowy.

Numerem jeden w wyborach gospodyń domowych jest ocet. Nietrudno zauważyć, że ten kuchenny specyfik jest polecany jako rozwiązanie na wszystko – przy spaleniźnie na kuchence gazowej również może być pomocny. Wystarczy zatem spryskać octem powierzchnię kuchenki i pozostawić na kilka minut, a potem brud usunąć gąbką. Innym sposobem jest soda oczyszczona. Należy wysypać sodę na płytę kuchenki i wycierać wilgotną ściereczką.

Które metody czyszczenia są najbardziej skuteczne?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie domowe sposoby i jakie środki chemiczne porównamy. Jeśli jednak chcesz wyczyścić kuchenkę, a nie masz pod ręką żadnych specyfików, na pewno poradzisz sobie z tym, co aktualnie posiadasz w kuchni.

Przydatne porady

Jak usunąć spaleniznę z kuchenki

Jeśli nie możesz poradzić sobie z tłustym osadem na kuchence, wylej na ręcznik papierowy trochę oleju roślinnego i rozprowadź po zabrudzeniu. Tłuszcz rozpuści zaschnięte cząsteczki tłuszczu, które następnie uda się bez żadnego problemu usunąć gąbeczką z płynem do mycia naczyń.

Jak usunąć spaleniznę z kuchenki

Przypalone korony palników i ruszty przed wyczyszczeniem dobrze jest namoczyć w roztworze z octu lub też w wodzie ze wspomnianym wcześniej płynem do mycia naczyń. Niestety na ruszcie zanieczyszczenia lubią wnikać w szpary oraz zakamarki, dlatego trudno usunąć je od razu. Gdy rozmiękną, nie powinno być problemu.

Jak usunąć spaleniznę z kuchenki

Niwelowanie przypalonych zabrudzeń nie należy do prostych zadań, ale pod żadnym pozorem nie należy stosować środków na bazie substancji ściernych. Być może pomogą one w czyszczeniu, ale jednocześnie porysują powierzchnię sprzętu.

Znasz już sposoby na skuteczne pozbycie się uciążliwych plam z kuchenki. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom Twoje kuchenne wnętrze zawsze będzie emanować nieskazitelną czystością. Regularne czyszczenie kuchenki to nie tylko sposób na utrzymanie sprzętu w dobrej kondycji, ale także troska o zdrowie. Zaschnięte tłuszcze i pozostałości po jedzeniu sprzyjają rozwojowi bakterii.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 51

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Mariola

Dzięki za porady. Przydały się po całej akcji. Mieliśmy straszne przygotowania do sylwestra. I przydarzyło nam się przypalenie ulubionej golonki. Straszna tragedia. Wasze rady nam pomogły. Do tego pozostał jednak okropny zapach. Na infolinii Profesjonalnego Ozonowania trochę nam doradzili, ale i tak nie obyło się bez interwencji i wykonania właśnie ozonowania. W takich przypadkach bardzo przydatna rzecz.

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x