Lodówka głośno chodzi

katarzyna | 9 lutego 2017

To, że lodówka głośno chodzi bywa niezwykle uciążliwym i denerwującym problemem. Zdarza się, że urządzenie decyduje się rozpocząć swój koncert dokładnie wtedy, gdy kładziemy się spać albo gdy zamierzamy po męczącym dniu w pracy zrelaksować się w ciszy. Niektóre dźwięki są naturalnym skutkiem współpracy różnych podzespołów urządzenia. Prawidłowy poziom głośności urządzenia możesz sprawdzić na jego etykiecie energetycznej. Możliwe jednak, że niepokojące odgłosy oznaczają usterkę. Co może być przyczyną niepożądanych dźwięków?

Uszkodzony wentylator

Niektóre lodówki wyposażone są w wewnętrzny wentylator lub panel multiflow, który rozprowadza chłodne powietrze w urządzeniu. Elementem odpowiedzialnym za hałas może być wentylator. Warto sprawdzić, czy nie został uszkodzony silnik lub łopatki wirnika. Naszą uwagę powinien zwrócić zwłaszcza, jeśli hałas nasila się przy otwartych drzwiach lodówki. Warto również nie przykrywać produktami spożywczymi kanałów wentylacyjnych, ponieważ zaburza to pracę lodówki.

Zakamieniony elektrozawór kostkarki

Jeśli nasza lodówka posiada kostkarkę, możliwe, że za hałas odpowiada elektrozawór. Zawór otwiera się w momencie, kiedy kostkarka pobiera wodę. Z biegiem czasu może gromadzić się na nim kamień, co ogranicza przepływ wody. Może to sprawiać wrażenie, że lodówka głośno chodzi.

Zużyta sprężarka w lodówce

Ostatnim elementem odpowiedzialnym za hałas może być sprężarka. Z biegiem lat sprężarka zużywa się, dlatego jeśli nasza lodówka nie jest nowa, taki hałas nie jest niczym zaskakującym. Jeśli żadna z wymienionych wyżej przyczyn nie okazała tą właściwą, konieczne będzie sprawdzenie i ewentualna wymiana tego podzespołu.

Wymianą sprężarki powinien zająć się odpowiedni fachowiec z uprawnieniami. Nie zawsze jednak hałas oznacza konieczność natychmiastowej jej wymiany. 

lodówka-głośno-chodzi

Problem z uszczelką drzwi

Słaba uszczelka drzwi może znacznie pogorszyć pracę lodówki. Jeżeli drzwi w Twojej lodówce nie domykają się lub w niektórych miejscach brakuje szczelności to trzeba liczyć się ze wzmożonym hałasem urządzenia. Wynika to z tego, że do lodówki dostaje się ciepłe powietrze i sprężarka musi intensywnie pracować.

Z biegiem czasu uszczelka chłodziarki, jak i lodówki traci swoje właściwości i parcieje. Wymiana na nową pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę, a co najważniejsze zniweluje hałas.

Niewłaściwe ustawienie

Czasami, aby pozbyć się problemu wystarczy zająć się regulacją pozycji lodówki w stosunku do podłoża. Używając poziomicy sprawdźmy, czy lodówka nie przekrzywiła się. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek anomalie – poszukajmy mechanizmu regulacyjnego. Gdyby lodówka nie była w niego wyposażona, podłóżmy coś pod nóżki (książkę, deseczkę, kartkę papieru) aż do momentu w którym pozycja będzie idealna. Praca lodówki może być też głośniejsza, jeżeli ustawiona jest w pobliżu źródeł ciepła, jak kuchenka czy grzejnik, lub jeśli jest zbyt blisko ściany.

Kiepska jakość urządzenia

Poziom dopuszczalnego hałasu emitowanego przez lodówkę musi być podany w specyfikacji urządzenia. Dokładniej na etykiecie energetycznej wyszczególnione jest roczne zużycie prądu, klasa energetyczna oraz pojemność robocza lodówki. Jeżeli lodówka pracuje zbyt głośno i jesteś pewien, że nie jest to wina żadnej usterki, możliwe, że urządzenie posiada wadę fabryczną.

Przeciążenie lodówki

Zazwyczaj najczęstszą przyczyną hałasu emitowanego przez lodówkę jest jej przeciążenie. Przyczyną jest zbierający się lód w zamrażarce oraz znaczne oszronienie urządzenia. W takiej sytuacji do pozbycia się problemu wystarczy rozmrażanie lodówki i czyszczenie zamrażalnika z zalegających zapasów. Nie ma co przesadzać z przechowywaniem produktów spożywczych w lodówce. Im ich więcej, tym cięższa praca lodówki. Aby utrzymać stałą temperaturę sprężarka musi ciągle pracować.

Najczęstsze przyczyny hałaśliwej pracy lodówki to nieprawidłowe wypoziomowanie, problemy ze sprężarką, wentylatorem, uszczelką lub elektrozaworem oraz przeciążenie produktami. Warto więc najpierw sprawdzić te części, zanim stwierdzisz wadę fabryczną bądź zdiagnozujesz inną usterkę. W przypadku stwierdzenia wady, skontaktuj się z z serwisem.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 120

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Andrzej

Moja lodówka beko strasznie brzęczy w zamrażarce zbiera się lód. Jest do lodówka side by side no frost a mimo to na wężownicy czynnika zbiera się lód na samej górze. Uzupełniali mi czynnik bo stwierdzili ze jest go za mało i po tej naprawie zaczął się zbierać lód i zaczęła brzęczeć/buczeć podczas pracy kompresora.
Czy upuścić trochę gazu bo jest go za dużo? Na wężownicy jest grzałka no frost ale w tym miejscu na samej górze nie dosiega. Odpływ sprawdzony drożny grzałka też działa bo raczej byłby pod na całej wężownicy. Może ktoś coś podpowiedzieć?

1000013146
Ostatnia edycja 1 miesiąc temu do Andrzej
Magda B.

Proszę nie upuszczać czynnika bo wyleci cały. Do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Poza tym czynnik chłodzący nie będzie przyczyną tego problemu.
Możliwe, że to jednak czujnik temperatury jest uszkodzony i zbyt szybko rozłącza grzałkę. W tą stronę raczej bym się skłaniała.

Andrzej

Zamówiłem 3 czujniki do zamrażarki zobaczymy czy coś to zmieni

Magda

Moja lodówka zaczęła nieustannie buczeć, czasami jest to jednostajny dźwięk czasami brzmi jak szybka fala. Dźwięk urywa się po otwarciu lodówki automatycznie, po czym wznawia po mniej niż minucie od zamknięcia. Jest to tak głośne, że można oszaleć, wsześniej też buczała ale nie tak głosno. Co robić?

Violetta

Dzień dobry. Ma to samo. Udało się to Pani naprawić?

Eli

Proszę o pomoc!!!! Nikt nie miał takiego problemu? Jakąś podpowiedż może????

konkin

W przypadku istniejącej lodówki często wystarczy poprawić jej wypoziomowanie ( bywają takie poziome kółeczka pod spodem lodówki ) a jeśli nie pomoże to podgiąć lekko do góry lub do dołu blachę do której przymocowana jest sprężarka ( z tyłu lodówki ) a jeśli również nie pomoże to położyć na ucho sprężarki nico cięższy metalowy przedmiot ( u mnie wystarczyła stara nieco większa kłódka aby zmienić tzw. częstotliwość drgań własnych sprężarki ). Zwrócić przy tym uwagę na wentylację sprężarki . Pozdrawiam .

Eli

Wentylator warczy po otwarciu drzwi.Po rozmrożeniu i umyciu kilka dni był spokój Lodówka new Frost Znowu skrapla się woda i zamrażarka słabo mrozi Podczas mycia szukałam otworu do odpływu Znalazłam pod panelem i był zatkany styropianem.woda z rozmrożenia spłynęła do pojemnika z tyłu lodówki.Teraz w otworach wentylacyjnych widać styropian i pozamarzane otwory Pomocy !!!!! Pan z serwisu nie ma czasu i najlepiej jakbym mu podała co jest uszkodzone bo on to stawia na gaz i to się nie opłaca naprawiać bo nabicie serwis kupę kasy ponoć weźmie a i tak zejdzie ten gaz co robić . Lodówka Whirlpool 8101W

Sławek

Co zrobić zamrazarnik mi cały czas huczy i przy tym mrozi ale chyba nie do końca . Proszę o pomoc

Irek

U mnie bylo to : przeciazenie lodowki.

Tomek

poniżej 30db?!proszę i link do strony na której m oge dokonać zakupy tej niesamowicie cichej lodowki!

Joanna

dokładnie!!! jakieś bajki??? najmniejsza to 36 a jest ich mało i nie są tanie, BOSCH nie jest głośny

Małgorzata

Kupiłam.nową.lodówkę.bosh…Została.wypoziomowana.i.buczy.jak.zwariowana.nawet.w.nocy.gdy.nikt.z.niej.niekorzysta…ma36db

Marcin

Ja słyszałem że jak ktoś mieszka w bloku to być może sąsiad się podpina pod lodówkę i też tak wyje, problem w tym że nie wiem co z takimi dziadami robić ?

Ewelina

Małgorzata wiem, że dwa lata minęły ale my wczoraj otrzymaliśmy kupioną lodówkę bosha i non stop się załącza i buczy, warczy i brzęczy jak nie wiem co. Nie da się w kuchni przygotowywać posiłku bo głowa zaczyna boleć. Czy coś u ciebie naprawili? Jestem przerażona głośnością tej lodówki bo stara 13 letnia chodziła ciszej.

Luiza

proszę się zgłosić do serwisu, urządzenie musi być na gwarancji

17
0
Będę wdzięczny za komentarze.x