Pralka jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w każdym domu. Pozwala zaoszczędzić cenny czas, a także w szybki sposób wyczyścić zabrudzone tkaniny – bez obaw o ich zniszczenie. Warto więc użytkować swoje urządzenie w taki sposób, aby zawsze cieszyć się profesjonalnymi efektami prania oraz jego cichą, bezawaryjną pracą. Oto 10 trików, które wydłużą życie każdej pralki!
1. Prawidłowe rozłożenie wsadu
Nigdy nie ładuj prania na siłę, ponieważ nie tylko negatywnie wpływa to na stan samego bębna, ale również materiał, który może zahaczyć się o jego powierzchnię. Piorąc większe rzeczy, staraj się rozłożyć je równomiernie i najlepiej wrzucać pojedynczo. Zapinaj poszwy na kołdrę czy poduszki, by nie wchodziły do nich mniejsze sztuki prania. Inaczej będą się ze sobą zwijały, co w efekcie poskutkuje nieprawidłowym odwirowaniem oraz tym, że bęben będzie skakał podczas wirowania.
2. Kilogramy pod kontrolą
Każda pralka ma w swojej specyfikacji określoną konkretną ładowność bębna. Zależy ona głównie od wielkości urządzenia. Ważnym jest, aby przestrzegać zaleceń producenta i tej ładowności nie przekraczać. Włożenie do środka zbyt dużej ilości kilogramów może grozić nawet uszkodzeniem zawieszenia bębna – zwłaszcza podczas wirowania, kiedy działają na niego spore obciążenia. Należy pamiętać, że pranie, kiedy nabierze wody, znacząco zwiększa swoją wagę.
3. Szybkie opróżnianie
Po skończonym praniu warto jak najszybciej opróżnić pralkę. Mokre pranie jest ciężkie i nie ma potrzeby, aby niepotrzebnie obciążało zawieszenie bębna. Ponadto wilgotne materiały, które długi czas leżą ściśnięte ze sobą na niewielkiej przestrzeni, zaczynają brzydko pachnieć już zaledwie kilkadziesiąt minut po skończonym cyklu. W efekcie będzie również trudniej je wyprasować.
4. Wietrzenie pralki to podstawa
Po każdym praniu dobrze jest na parę godzin otworzyć drzwiczki. Taki zabieg pozwala szybciej wyschnąć wnętrzu urządzenia, a co za tym idzie, zapobiega rozwojowi grzybów oraz bakterii. W ten sposób unika się również pozostawaniu we wnętrzu bębna nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, którym później mogłyby przesiąknąć ubrania.
5. Woda bez kamienia
Faktem jest, że pomimo dokładnej filtracji w oczyszczalniach, woda w kranie wciąż zawiera trochę zanieczyszczeń. Jest to zarówno piasek, który zalega w rurach, jak i wapienne osady, zwane potocznie kamieniem. Do każdego prania warto więc dodawać środek zmiękczający. Przeciwdziała on bowiem odkładaniu się kamienia na podzespołach urządzenia, co wydłuża żywotność grzałki i innych elementów, mających styczność z wodą.
6. Konserwacja filtra w pralce
Filtr pompy odpływowej znajduje się zazwyczaj na dole pralki, po prawej stronie. Jest to element, który ma bezpośredni wpływ na cały proces prania i właściwie stanowi jedną z najważniejszych części pralki. Z tego względu trzeba regularnie kontrolować oraz czyścić filtr odpływowy, ponieważ zapychają go włosy, drobne przedmioty, a także resztki kłaczków z ubrań. Kiedy jest czysty, pralka działa efektywniej oraz bezawaryjnie.
7. Sprawdzenie ubrań
Przed uruchomieniem urządzenia, warto najpierw dokładnie przejrzeć stan ubrań. W kieszeniach często znajdują się przecież chusteczki, monety czy inne rzeczy, stanowiące zagrożenie dla podzespołów pralki. Mogą one na przykład przedostać się do pompy odpływowej i uszkodzić jej turbinę. Co więcej, rozpuszczony papier brudzi materiały, a jego usunięcie stanowi niemały problem.
8. Dodatkowe akcesoria
Niektóre rodzaje materiałów czy części ubrań dobrze jest prać w specjalnie do tego przeznaczonych akcesoriach, na przykład workach na biustonosze z fiszbinami. W ten sposób uda się uniknąć awarii bębna, spowodowanej wkręconą fiszbiną. Podobnie sprawa ma się w przypadku butów. Natomiast do twardych materiałów warto używać specjalnych kuli zmiękczających.
9. Odkamienianie pralki
Oprócz wspomnianego wcześniej środka do zmiękczania tkanin, który powinno się dodawać do prania, należy raz w miesiącu wykonać proces odkamieniania pralki. Służy on do usuwania wapiennych osadów, resztek proszku i płynu do płukania, a także innych zanieczyszczeń, zalegający we wnętrzu urządzenia. Oczywiście przeprowadza się go bez wsadu.
10. Codzienne porządki
Pralka, tak jak każdy inny sprzęt, lubi się brudzić. Oprócz gruntownego czyszczenia, polegającego na przykład na umyciu filtra, po każdym praniu zalecamy oczyść kołnierz (fartuch) pralki i przetrzeć go suchą ściereczką. Dzięki temu nie będzie brzydko pachniał, a także pozostanie w dobrym stanie na dłużej.
Zapewniamy, że przy użyciu tych prostych 10 trików, które wydłużą życie każdej pralki, uda się cieszyć sprawnie działającym urządzeniem przez długi czas. A może masz jakieś inne sposoby, które wykorzystujesz na co dzień? Daj znać w komentarzu.
Świetny, rzeczowy artykuł. Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Resztki łoju zwanego w handlu „płynem do płukania” gniją i powodują awarie łożysk, grzałek, krzyżaka bębna itp. Wniosek- nie używać tego świństwa. Pozdrawiam. Serwis AGD z Radomia