Elektronika oraz sterowanie to najważniejsze elementy w pralce. Wszelkie uszkodzenia modułu w pralce powodują, że urządzenie nie rusza, nie odprowadza wody lub nie reaguje na przyciski. Usterki związane z modułem są dosyć trudne do wykrycia, jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy. Zobacz, jak pralka się zachowuje, gdy nie działa moduł sterujący.
Pralka nie włącza się
Jeśli jesteśmy pewni, że urządzenie zostało prawidłowo podłączone zarówno do prądu jak i do wody, a mimo to nie da się go włączyć to prawdopodobna przyczyną będzie uszkodzenie modułu w pralce. Warto sprawdzić również programator (szczególnie w starszych modelach pralek) i przewód zasilający.
Uszkodzenie modułu a temperatura prania
Ta usterka będzie wskazywała na awarię uszkodzenia modułu elektronicznego tylko wtedy, gdy wyeliminujemy inne potencjalne przyczyny, jak np. uszkodzenie grzałki, termostatu lub czujnika temperatury. Usterki tej nie warto lekceważyć, bo po pierwsze wpływa na dokładność prania, a po drugie może w przyszłości spowodować kolejne awarie.
Pralka nie wykonuje żadnego cyklu
Czyli np. pobiera wodę, ale nie odprowadza jej po zakończeniu cyklu, co objawia się zbyt mokrym praniem nawet już po odwirowaniu albo w ogóle nie przeprowadza wirowania. Po wyeliminowaniu innych możliwych przyczyn tej usterki, warto sprawdzić moduł w pralce.
Przerywanie programu przez pralkę
Jeśli pralka rozpoczyna cykl, ale go nie kończy to właśnie moduł elektroniczny powinien zostać dokładnie sprawdzony. Przerywanie programu może co prawda wynikać z innej usterki i tego, że zadziałało wbudowane zabezpieczenie przeciwprądowe. Jeśli jednak wszystkie mechanizmy działają prawidłowo, a problem mimo to nie znika – to właśnie w module elektronicznym może tkwić przyczyna.
W przypadku stwierdzenia uszkodzenia modułu sterującego, zalecamy kontakt z autoryzowanym serwisem.
Zobacz nasze inne artykuły: