Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez pysznej kawy z ekspresu. W dzisiejszych czasach dostęp do tego typu sprzętu AGD jest bardzo łatwy. W wielu domach znajdziemy chociaż jeden z kilku typów ekspresów do kawy – zwykły przelewowy, kolbowy albo ten bardziej „zaawansowany” – automatyczny ciśnieniowy. Zalany ekspres to jeden z wielu problemów, jakie mogą nas spotkać, ale jest to zazwyczaj kwestią naszego zaniedbania, a nie awarii.
Sparciałe uszczelki
W środku urządzenia znajduje się kilkanaście uszczelek. Pełnią rolę uszczelniaczy połączeń między rurkami a pompą, blokiem zaparzającym i bojlerem. Jeżeli któraś z nich pęknie lub jest uszkodzona, jest to najprostsza droga do zalania ekspresu do kawy. Sprawdzaj na bieżąco stan uszczelek, smaruj preparatem konserwującym, który je natłuszcza i poprawia ich elastyczność . Średnio co 2 lata powinno się zajrzeć do uszczelek i wymienić je na nowe. Szczególnie jeśli ekspres jest używany regularnie.
Zobacz części do ekspresu do kawy
Zbyt miałka kawa
Jeżeli nie będziemy czyścić regularnie ekspresu do kawy, może dojść do zapchania zaparzacza oraz wężyków transportujących wodę. Drobinki kawy podczas parzenia osadzają się wewnątrz ekspresu i zatykają jego elementy. Dodatkowo zbyt miałka kawa sprawia, że w kontakcie z wodą cementuje się zamiast parzyć. Woda pod ciśnieniem będzie tryskać na boki. Sprawdź stopień zmielenia kawy na młynku i stosuj dobrą kawę do parzenia.
Przepełniony ociekacz
Najczęściej spieszymy się, przygotowując kawę i nie przestrzegamy wskazówek dotyczących bezpiecznego użytkowania urządzenia. Resztki kawy często kapią z dozownika, a my już wyciągamy filiżankę, aby się napić. Z kilku kropel na ociekaczu robi się pełen zbiornik. Mimo, że pływak sygnalizuje przepełnienie, to często bagatelizujemy sprawę i woda zaczyna wypływać z ekspresu. Szczególnie w tylnej części urządzenia. Nie przestrzegając zasad bezpieczeństwa, zalany ekspres może szybko stać się naszym problemem.
Nieodpowiednia woda w ekspresie
Do tak delikatnego sprzętu, jakim jest ekspres do kawy, powinno używać się odpowiedniej wody. Niestety, woda z kranu w wielu miejscowościach ma kiepską jakość. Najlepiej do ekspresu używać wody filtrowanej (za pomocą specjalnego dzbanka filtrującego), bądź wody mineralnej (z butelki). Nie zaleca się używania wody źródlanej (podobnej zresztą do zwykłej wody z kranu), ponieważ zawiera w składzie za dużo wapnia, co przyczynia się do powstawania kamienia na podzespołach. Dlatego tak ważne jest korzystanie z filtrów wody.
Zbyt twarda woda może spowodować blokadę podczas rozwijania się aromatu kawy, a to przecież na aromacie najbardziej zależy nam podczas porannej, pobudzającej filiżanki naparu.
Zobacz więcej naszych artykułów: