Wybijanie korków podczas prania

katarzyna | 2 marca 2021

Z pralki korzysta się bardzo często – czasami nawet każdego dnia. To sprzęt niezbędny i przydatny, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. A co, kiedy niespodziewanie przydarzy się wybijanie korków podczas prania? Jakie mogą być przyczyny takiego problemu i co zrobić, by sobie z nim poradzić? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania!

Przepalona grzałka

Najczęstszym powodem tego, że w domu można zaobserwować wybijanie korków podczas prania, jest awaria grzałki. Zazwyczaj dochodzi do jej przepalenia. Jeśli uszkodzi się obwód tego podzespołu, wystąpi przebicie i w efekcie włączy się zabezpieczenie, które odetnie dopływ prądu. To sprawi, że nie nastąpią poważniejsze usterki pralki, a także pożar. Część można sprawdzić wizualnie lub zmierzyć omomierzem.

Wybijanie korków podczas prania

Dlaczego dochodzi do przepalenia grzałki? Popularną przyczyną jest nagromadzony na jej powierzchni kamień (wapienny osad), który z biegiem czasu tworzy tak grubą warstwę, że uniemożliwia właściwą pracę. Inny powód to zwarcie oraz nagła przerwa w dostawie prądu.

Zużyte szczotki węglowe

Większość silników, które są stosowane w pralkach, posiada szczotki węglowe. W nowszych modelach można niekiedy dostać wersje inwerterowe, jednak tradycyjne wciąż nie tracą na popularności. Umieszczony w środku szczotki wkład węglowy jest elementem, który z biegiem czasu po prostu się wyciera. Pierwsza oznaka zużycia to problem z obracaniem bębna oraz występujący przy tym hałas, przypominający trzask.

Z bardziej poważnych objawów, które wskazują na zbyt duże zużycie wkładu węglowego, można wymienić: zapach spalenizny, iskrzenie oraz charakterystyczny, ciemny brud pod urządzeniem. Niekiedy może również dojść do wybicia korków. W takiej sytuacji koniecznie sprawdź stan szczotek węglowych i w razie potrzeby wymień je na nowe. Przeciętne rozmiary to 42 i 36 mm – długość nie powinna więc spaść poniżej 20 mm.

Wybijanie korków podczas prania

Moduł sterujący a wybijanie korków podczas prania

Jedną z najważniejszych części pralki jest moduł sterujący, który stanowi mózg całego urządzenia. To on odpowiada za pracę innych podzespołów, np. termostatu czy pompy. Na bieżąco odbiera sygnały i kontroluje, by proces prania przebiegł bez problemu. Warto mieć jednak na uwadze, że moduł elektroniczny, ze względu na swoją specyfikę i budowę, jest bardzo wrażliwy na przepięcia.

Wybijanie korków podczas prania

W momencie, w którym moduł sterujący ulegnie awarii, może wystąpić: wybijanie korków podczas prania, przerywanie programu, za niska temperatura, kod błędu na wyświetlaczu, całkowity brak reakcji ze strony pralki.

Wyciek w pralce

W momencie, w którym w środku urządzenia dojdzie do wycieku, również może wyskoczyć bezpiecznik. W szczególności, jeśli wnętrze pralki zawilgotnieje. Chodzi o to, aby wrażliwe podzespoły nie uszkodziły się w kontakcie z wodą, gdy urządzenie jest uruchomione. Często przecieki występują na wężach połączeniowych, np. bęben-pompa lub dozownik-bęben. Konieczne będzie rozkręcenie pralki i dokładne sprawdzenie wszystkich uszczelek, wężyków i rurek.

Wybijanie korków podczas prania – elektrozawór

Jeżeli zauważysz, że wybijanie korków następuje w chwili pobierania wody, sprawdź elektrozawór na wężu dopływowym. Ten element jest niezbędny do kontrolowania obiegu wody w urządzeniu. Ma za zadanie w odpowiednim momencie odciąć dopływ, by do środka nie wlało się ani za mało, ani za dużo wody. Niestety, ze względu na wysoką eksploatację, ulega częstym awariom.

Wybijanie korków podczas prania

Działanie elektrozaworu możesz sprawdzić, podając napięcie bezpośrednio do niego. Jeśli się otworzy, jest sprawny. Jeśli nie – uległ awarii. Można również skorzystać z miernika.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x