W jaki sposób w Twoim domu wykorzystuje się dary lasu

pawel | 24 maja 2019

Las to miejsce, które kojarzy się z dobrym kierunkiem na spacer z psem, wieczorny jogging czy też ognisko, oczywiście zorganizowane w wyznaczonym do tego miejscu. Często przy okazji zbiera się grzyby, różnego rodzaju zioła czy rośliny. W związku z tym dzisiaj porozmawiajmy, w jaki sposób wykorzystać w domu dary lasu. Mają one bowiem wiele walorów – estetycznych, zapachowych czy nawet zdrowotnych.

Kuchnia i zdrowie

Rośliny zielarskie znane są chyba każdemu. Nawet ci, którzy nigdy z nich nie korzystali, na pewno nie raz czytali na ich temat w książkach lub podręcznikach. Wykorzystywane są od dawien dawna i stanowią podstawę wielu legend czy też opowieści magicznych. Przecież tak popularna w fantastyce alchemia w dużej mierze skupia się właśnie na ziołach! I okazuje się, że w dzisiejszych czasach również można z nich korzystać. W jaki sposób i które z nich, dostępne w polskich lasach, nadają się do wykorzystania?

  • Czosnaczek pospolity – to roślina o charakterystycznym, pikantnym smaku, która może być używana jako przyprawa. Nadaje daniom ciekawego, czosnkowego posmaku i przy okazji wspomaga wątrobę,
  • Pokrzywa zwyczajna – zwykle ta roślina kojarzy się z nieprzyjemnym pieczeniem, kiedy się jej dotknie, ale posiada też inne właściwości. Napary z liści (zebranych od czerwca do września) pomagają na zapalenia dróg moczowych,
  • Dziurawiec – dość charakterystyczna roślina o żółtych kwiatkach, powszechnie występująca w Polsce. Herbatki z dziurawca mają działanie uspokajające.

Do tego oczywiście takie klasyki, jak mięta, rumianek, mniszek lekarski, babka lancetowata… Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, kiedy chce się zebrać zioła z lasu, jest to, by bezwzględnie sprawdzić ich wygląd. Wiele roślin prezentuje się podobnie, dlatego zawsze warto mieć ze sobą atlas bądź telefon z internetem. Nigdy nie należy spożywać czy używać roślin, co do których właściwości nie jest się pewnym!

W jaki sposób w Twoim domu wykorzystuje się dary lasu

Dekoracje

Dary lasu można wykorzystać również do tworzenia ciekawych ozdób, idealnych do powieszenia czy postawienia w mieszkaniu lub altance. Naturalne kompozycje są nie tylko wyjątkowe, bo drugiej takich samych nie znajdzie się na świecie, ale samo zbieranie elementów, a później zabawa w DIY, sprawia dużo frajdy. Do tworzenia dekoracji polecamy użyć:

  • Gałązek, patyków, suchego drewna, kory,
  • Runa leśnego, mchu,
  • Kwiatów, ziół, roślin,
  • Szyszek, żołędzi, kasztanów.

Co można stworzyć z tego typu elementów? Bardzo wiele. Zaczynając od obrazów, czyli ususzonych ziół, umieszczonych w antyramie, przez wianki i stroiki, aż po popularny w ostatnim czasie las w słoiku. To podręczny, domowy zagajnik, umieszczony w słoju. Przepiękna i wyjątkowa ozdoba.

W jaki sposób w Twoim domu wykorzystuje się dary lasu3
źródło: pinterest.com

Dary lasu jako aromatyzer

Rośliny czy zioła z lasu, a nawet korę drzew, można wykorzystywać również do tworzenia ciekawych kompozycji zapachowych, zastępujących odświeżacze powietrza czy kadzidła. Niektóre z nich wystarczy jedynie ususzyć, a następnie rozkruszyć wewnątrz małego pojemniczka, by cieszyć się pięknym zapachem. Inne dary lasu można zaś użyć na przykład do zrobienia olejku eterycznego.

Tutaj warto wziąć pod uwagę sosnę. Z jej igieł można w bardzo łatwy sposób wykonać odświeżająco pachnący olejek, który można potem wykorzystywać do kąpieli czy masażu. Jak go zrobić? Cztery garście igieł należy zamoczyć w gorącej wodzie, a następnie rozetrzeć je w moździerzu i umieścić w słoju. Całość pozostało tylko zalać 80% przemysłowym alkoholem oraz postawić na miesiąc w zacienionym miejscu.

W jaki sposób w Twoim domu wykorzystuje się dary lasu4

Sposobów na skorzystanie z darów lasu jest naprawdę wiele. Są jeszcze przecież grzyby, które znamy wszyscy. Ich wykorzystanie w gastronomii jest tak szerokie, że aż trudno skupić się na konkretnym zastosowaniu. Można je bowiem gotować, smażyć, mrozić, suszyć… Las to świetne i inspirujące miejsce, ale trzeba mieć na uwadze, że niektóre z występujących tam roślin objęte są ochroną. W związku z tym zalecamy najpierw poczytać trochę na temat tego, co można w nim robić, a czego nie, by nie wpaść w żadne kłopoty! 🙂

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x