Jak prawidłowo mrozić owoce i zioła?

patrycja | 9 maja 2019

 

Baza porad North.pl - lifestyle 3

 

Lato zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza wysyp owoców sezonowych. Truskawki, borówki, maliny i całe mnóstwo innych dobroci będzie już niedługo możliwe do kupienia na każdym rogu. Warto więc w tym czasie pomyśleć o zrobieniu zapasów, które z powodzeniem można wykorzystać jesienią i zimą. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo mrozić owoce i zioła, to zapraszam do lektury.

 

Przygotowanie owoców

Podstawa, bez której nie możemy zaczynać mrożenia, to dokładne opłukanie i oczyszczenie owoców z szypułek i listków. Następnie należy dobrze je wysuszyć, gdyż mokre owoce mogą się posklejać w zamrażarce. Tak przygotowane owoce dzielimy na małe porcje i przekładamy do pojemników. Warto podpisać pojemniki z owocami i umieścić na nich również datę mrożenia.

WSKAZÓWKA: owoce najlepiej jest mrozić w mniejszych porcjach i wyciągać w razie potrzeby. Nie należy kilkakrotnie rozmrażać i zamrażać tych samych produktów. W ten sposób nie tylko pozbawiamy nasze owoce cennych witamin, ale także przyspieszamy proces psucia się.

 

Przygotowanie ziół

Ważną sprawą, o której trzeba pamiętać jest, tak jak w przypadku owoców, przygotowanie ziół. Jeśli masz swój ogródek lub domowy zielnik, to staraj się ścinać zioła w słoneczne dni. Wówczas łatwiej będzie je umyć i osuszyć. Gotowe już zioła potnij na odpowiednie kawałki.

 

Jak prawidłowo mrozić zioła?

Do tego celu możemy użyć woreczków. Porcje ziół wkładamy do środka i podpisujemy woreczki nazwą oraz datą zamrożenia. Druga metoda to mrożenie w pojemniku na kostki lodu. Poszatkowane zioła wkładamy w otwory pojemnika i zalewamy wodą. Takie mieszanki są idealne do zup. Wystarczy tylko wyciągnąć kostkę ziół z zamrażarki i wrzucić do garnka z zupą.

 

Mrożenie to jedna z najlepszych metod na zachowanie na dłużej wszystkich wartości odżywczych znajdujących się w owocach, warzywach i ziołach. Dlatego też warto pomyśleć o przygotowaniu takich zapasów w okresie letnim. Dzięki temu mamy pewność, że przygotowane mrożonki są zdrowe i pozbawione chemii. To zupełnie inna jakość, niż gotowce z marketu.

 

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły