Jakie są skutki uszkodzonej uszczelki drzwi lodówki?

katarzyna | 10 lutego 2017

Odpowiednia termoizolacja to wbrew pozorom jeden z najważniejszych czynników decydujących o prawidłowej pracy lodówki. Poniżej przyjrzymy się anomaliom, które powodować może mechaniczne uszkodzenie uszczelki, czyli elementu, który dla odpowiedniej termoizolacji ma kluczowe znaczenie. Po czym poznać, że uszczelka jest uszkodzona bądź nieszczelna?


Woda na ścianie lodówki, a uszkodzenie uszczelki

W okolicy uszkodzenia uszczelki w chłodziarce może zbierać się skraplająca woda. Wynika to często z dość wysokiej, w porównaniu z resztą lodówki, temperatury. Zdarza się, że woda spływa również do dołu komory chłodziarki i na podłogę – jeśli zauważymy taki objaw warto przyjrzeć się uszczelce. Szukać nieszczelności, uszkodzeń lub podłużnych pęknięć oraz ewentualnych dziurek. Uszczelki starzeją się i z biegiem czasu robią się sztywne przez co niedokładnie przylegają do drzwi.

Sprężarka pracuje bez przerwy

Uszkodzenie uszczelki lodówki jest najczęstszą przyczyną pojawiania się w lodówkach tzw. mostków cieplnych, a więc miejsc, w których ciepło z zewnątrz przedostaje się do wnętrza punktowo. Każdy mostek cieplny podwyższa temperaturę na tyle, aby termostat zainicjował pracę układu chłodzącego. Sprężarka będzie wówczas chodziła praktycznie bez przerwy. Skutkiem będzie jej obciążenie i większy pobór energii.

Psujące się jedzenie

Objawem nieszczelności bywa również zbyt szybko psujące się jedzenie. Jeśli produkt wkładamy do chłodziarki, a mimo to zaczyna psuć się jeszcze przed przekroczeniem daty przydatności do spożycia, a nie widzimy w działaniu urządzenia żadnych problemów, wówczas za zaistniały stan rzeczy może być odpowiedzialna właśnie uszkodzona uszczelka. Dodatnia temperatura niekorzystnie wpływa na niektóre produkty spożywcze powodując ich szybszy rozkład.

Zakłamane wskazania termostatu lub czujnika temperatury

W przypadku uszkodzonej uszczelki w lodówce mamy do czynienia z nieszczelnością. Zaburzony obieg powietrza powoduje niedokładne odczyty temperatury w komorze. Nastawiając pokrętłem termostatu lub na panelu sterowania określoną wartość w rzeczywistości osiągniemy inną temperaturę z uwagi na ciągłą pracę sprężarki.


Ciekawostka o uszczelce magnetycznej

W chłodziarko – zamrażarkach bardzo często można spotkać zjawisko rozmagnesowania uszczelki. Szczególnie uniwersalne uszczelki magnetyczne narażone są na to zjawisko, z uwagi na wbudowany magnes. Jeżeli nasza nieszczęsna uszczelka „nie trzyma” drzwiczek, tak jak kiedyś, warto zastanowić się nad jej wymianą. Istotne jest, by nową uszczelkę zamontować magnesem na zewnątrz. Nie kleimy uszczelki bezpośrednio na magnesie.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Grzesiek

Witam, gdzie szukać przyczyny jeżeli uszczelka drzwi lodówki mocno zasysa drzwi nawet po 10 minutach trzeba dość mocno pociągnąć żeby otworzyć a i tak jest nieszczelna, wsadzalem kartkę między uszczelkę a drzwi lodówki i kartka wychodzi bez żadnego problemu. Proszę o pomoc.

Magda B.

Warto zapoznać się z poniższym artykułem
https://north.pl/baza-porad/zasysanie-drzwi-lodowki/

Ewa

Kupiłam mowa uszczelkę i drzwi dalej się nie domykają. Tzn. zamykam je i w tym momencie jak otwieram to czuję że uszczelka trzyma, ale po godzinie jak otwieram drzwi to mam wrażenie jakby były otwarte.

Magda B.

Podciśnienie w lodówce jest zjawiskiem normalnym, dlatego mocne trzymanie zaraz po zamknięciu nie powinno dziwić. Warto zaznaczyć, że mieszanie się ciepłego powietrza z zimnym zawsze prowadzi do powstania siły ssania.
Jeśli jednak ma Pani wrażenie, że drzwi są niedomknięte to proszę spróbować wyregulować zawiasy.

4
0
Będę wdzięczny za komentarze.x