Konsekwencje uszkodzenia uszczelki drzwi zmywarki

anna | 19 czerwca 2020

Jednym z elementów odpowiedzialnych za prawidłowe działanie zmywarki jest uszczelka drzwi. Wymiana uszczelki w przypadku jej zużycia lub uszkodzenia nie jest ani droga, ani trudna. Natomiast jeśli ją zaniedbamy, konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Jakie? Tym właśnie zajmiemy się poniżej.

Ulatnianie i skraplanie się pary

Do głównych zadań uszczelki drzwi zmywarki należy ochrona przed wyciekiem wody i ulatnianiem się pary z komory urządzenia. Rozróżniamy dwa rodzaje uszczelek: dolną – zamocowaną pomiędzy zawiasami klapy i drugą, w kształcie odwróconego „U” – przyklejoną dokoła drzwi.  Ich uszkodzenie może spowodować wydobywanie i skraplanie się pary wodnej na sąsiadujących ze zmywarką szafkach. Jeśli nie dojdzie do wymiany uszczelki drzwi, nasze meble wskutek zawilgocenia po prostu się zniszczą.

Uszkodzenie uszczelki drzwi zmywarki -

Uszkodzenie pozostałych podzespołów

Należy pamiętać, że zmywarka, jak każdy inny sprzęt AGD, posiada części elektryczne wewnątrz. Jeśli nie zadbamy zawczasu o zlikwidowanie przecieku, który wystąpił z powodu uszkodzonej uszczelki, może okazać się, że woda przedostanie się do wewnątrz. Jeśli dojdzie do zwarcia i uszkodzenia innych elementów, wówczas naprawa okaże się dużo droższa lub nawet niemożliwa. Dlatego tak ważne jest bieżące usuwanie, nawet tych z pozoru małych usterek, ponieważ ich zaniedbanie, może w konsekwencji doprowadzić do poważnych napraw.

zmywarka-nie-wlacza-sie

Wycieki na podłogę

Gdy po przeprowadzeniu cyklu zauważamy wyciek wody na podłodze, nie zwlekajmy z naprawą do kolejnej powodzi. Jeśli nie wiesz, jak wymienić uszkodzoną uszczelkę drzwi zmywarki, to na stronie North.pl znajdziesz filmik instruktażowy, który krok po kroku przedstawi Ci jak to zrobić.

Warto także zrobić test domowym sposobem i sprawdzić, czy uszczelka jest sprawna. Szczelność można łatwo sprawdzić, wkładając w drzwi kartkę papieru. Jeżeli po zamknięciu drzwi kartka papieru wypadnie lub nie utrzyma się na swoim miejscu, oznacza to, że uszczelka jest nieszczelna.

Dlaczego zmywarka buczy

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirella

Dzień dobry,
Chciałabym prosić Państwa o poradę. Uszczelka wokol drzwi w kształcie U zmywaki model Amica ZIM 629 regularnie wypada… mam wrażenie, że zahacza ją dolny kosz… nie wiem teraz czy to może być wina kosza… czy uszczelki i dlatego nie wiem co powinnam zamówić z Państwa strony. Czy możecie Państwo coś poradzić?
Dziękuję.