Jakie są objawy uszkodzenia silnika odkurzacza?

katarzyna | 22 czerwca 2017

Prawie jak w każdym urządzeniu domowym prawidłowa praca odkurzacza zależy przede wszystkim od tego, czy silnik jest sprawny. Usterka jednostki silnikowej nie zawsze jest jednak łatwa do rozpoznania. Poniżej omówimy najczęściej występujące objawy uszkodzenia silnika.


Głośna praca odkurzacza

Pewien poziom hałasu podczas pracy odkurzacz zawsze będzie emitował. Jeśli jednak poziom ten ze sprzątania na sprzątanie rośnie, może to oznaczać, że nastąpiło uszkodzenie silnika odkurzacza. Aby to potwierdzić jednostkę silnikową będzie trzeba wymontować i dokładnie obejrzeć wszystkie jej elementy. Nasza uwagę powinny zwrócić łożyska, na których osadzony jest wirnik silnika. Ich zużycie może powodować głośniejszą pracę odkurzacza. Aby pozbyć się problemu należy wymienić łożyska na nowe, gdyż może to prowadzić do dalszych uszkodzeń elementów takich jak wirnik czy stojan silnika.

Nierówna praca i iskrzenie

Innym objawem, który świadczy o tym, że z silnikiem odkurzacza nie wszystko jest w porządku jest nierówna praca, a także obecność iskier w miejscu dotknięcia się szczotki z wirnikiem. Wynika to ze zużycia się szczotek – należy je niezwłocznie wymienić na nowe bo w przeciwnym razie czeka nas wymiana wirnika, a to już znacznie bardziej kosztowna naprawa.

Odkurzacz się nie włącza

Jeśli urządzenie całkowicie odmawia współpracy to silnik będzie tylko jednym z potencjalnych winowajców, obok między innymi kabla zasilającego czy włącznika. Gdy jednak sprawdziliśmy wszystkie inne podzespoły i nie ma z nimi problemu to prawdopodobnie silnik trzeba będzie wymienić na nowy.

Spadek mocy ssania odkurzacza, a uszkodzenie silnika odkurzacza

Zazwyczaj objaw ten wygląda w ten sposób, że odkurzacz przestaje radzić sobie z zanieczyszczeniami, które wcześniej usuwał bez najmniejszego problemu. Tu również nie jest wcale powiedziane, że przyczyną na pewno jest problem z silnikiem, gdyż odpowiedzialny za to może być także przepełniony worek.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Krzysztof

Nieregularna praca silnika. Raz głośniej raz ciszej. Czuć swąd. Po rozebraniu nie widać żadnych śladów przypalenia na wirniku i innych częściach, szczotki dobre. Odkurzacz Zelmer 1800 Syrius. Co może być przyczyną? Może to być łożysko, jak sprawdzić?

TOMEK

Mam taki sam odkurzacz, który nie domaga tak samo. Swąď spalenizny. Psiknąłem WD40. 3 miesiące wcześniej było wymienione łożysko.

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x