Aby znaleźć dyszę należy zdjąć pokrywę oraz koronę palnika. Sama dysza jest zlokalizowana pośrodku korpusu. Odpowiada za dostarczenie do palnika odpowiedniej ilości gazu i takim pokierowaniu jego wypływem, aby działanie palnika było efektywne i bezpieczne. Po czym więc poznać uszkodzenie dyszy? To istotne ponieważ jest bardzo ważną częścią kuchenki i powinna być w stu procentach sprawna, by muc efektywnie działać.
Zbyt słaby płomień
Uszkodzenie dyszy może objawiać się np. słabszym płomieniem lub paleniem się jedynie połowy palnika. Dochodzi do takiej sytuacji gdy dysza dostarcza za mało gazu lub dostarcza go nieregularnie. Objaw ten może mieć jednak również inne przyczyny, jak chociażby brak surowca. Jeśli jednak mamy pewność, że nie odcięto nam gazu i że podłączenie jest prawidłowe – koniecznie sprawdźmy dyszę kuchenki. Może się zdarzyć, że trzeba ją będzie wymienić na nową.
Uszkodzenie dyszy, a zbyt mocny płomień
Awaria dyszy czasami przybiera jednak zupełnie inną formę – płomień jest zbyt duży w stosunku do ustawionej przez użytkownika pozycji pokrętła. Zdarza się to np. wtedy, gdy światło wylotu dyszy wskutek mechanicznego uszkodzenia zwiększy swój rozmiar. Taka sytuacja jest niebezpieczna, dlatego należy bezzwłocznie wymienić dyszę na nową w pełni sprawną.
Palnik się nie odpala
Tu także przyczyn może być więcej. Uszkodzenie dyszy może powodować, że do korpusu palnika dostaje się za mało gazu, to mimo obecności iskry, kuchenki często nie da się uruchomić. Zanim wymienimy dyszę możemy jeszcze spróbować ją przeczyścić, bo problem często wynika z jej zabrudzenia, a nie awarii. Jeśli jednak czyszczenie nie pomoże, to najprawdopodobniej czeka nas wymiana na nową.
Dysze należy dobierać do stosowanego gazu oraz palników na kuchence. Na korpusach znajdują się nazwy producentów, natomiast na dyszach wybite rozmiary. Wszystko po to by ułatwić dobór właściwych dysz, nawet bez tabliczki znamionowej.