Tryb wakacyjny w lodówce – na czym polega?

katarzyna | 6 kwietnia 2021

Zbliża się lato, a to oznacza czas wyjazdów i zagranicznych podróży. Warto pamiętać, że oprócz zapakowania walizek, ważną kwestią jest także przygotowanie mieszkania. Zadbaj więc o swoje sprzęty AGD i dla ochrony energii włącz tryb wakacyjny w lodówce.

Przygotuj swoje urządzenia na wyjazd

Przed wyruszeniem na wakacje zalecamy poświęcić kilka chwil swoim urządzeniom. Najważniejsze kwestie dotyczą przede wszystkim higieny oraz podstawowej konserwacji, dzięki której po powrocie w mieszkaniu nie będzie unosił się brzydki zapach.

  • Wstaw cykl zmywarki i umyj wszystkie brudne naczynia – często o tym zapominamy, a jeśli zostawimy brudne talerze i szklanki wewnątrz urządzenia, to resztki jedzenia będą gniły;
  • Wyczyść szufladkę na proszek oraz kołnierz w pralce i jeśli to konieczne, wstaw cykl prania, by nie zalegało w koszu;
  • Wylej wodę z pojemnika w ekspresie do kawy – w innym przypadku stanie się ona zatęchła, a na ściankach zbiornika osadzi się szlam. Wyrzuć fusy oraz wyczyść tackę ociekową.
Jaki sprzęt domowy działa głośno

Czym jest tryb wakacyjny w lodówce?

Jeżeli chodzi o lodówkę, tutaj kwestia jest trochę bardziej skomplikowana – bowiem jako jedno z nielicznych urządzeń, pracuje ona przez cały czas. Żeby więc mieć pewność, że nie wydarzy się żadna niezapowiedziana usterka, producenci coraz częściej zapewniają tzw. tryb wakacyjny. Jest to specjalna funkcja, która zmniejsza pobór energii poprzez wolniejszą pracę sprzętu. Sprawdzi się więc idealnie na czas wyjazdu domowników, kiedy nikt nie będzie korzystał z lodówki.

Tryb wakacyjny w lodówce – na czym polega?

Tryb wakacyjny polega na tym, że wyłącza się pełne działanie części chłodziarki i temperatura w jej wnętrzu wzrasta do +15 stopni. Urządzenie oczywiście dalej działa, ale zdecydowanie wolniej, dzięki czemu pobiera mniej energii. A co z zamrażarką? Jej praca pozostaje bez zmian, czyli żywność będzie zamrożona, ale wyłącza się dodatkowy tryb chłodzenia.

Jak włączyć tryb wakacyjny w lodówce? Taka opcja powinna znajdować się na panelu sterowania. Najczęściej pod postacią adekwatnej ikonki (np. słońca lub parasola) albo podpisana odpowiednią dla producenta nazwą.

Opcja wakacyjna pozwala na zaoszczędzenie ok 30-50% zużywanej energii, a to ma realne przełożenie na wysokość rachunków. Wyłączenie lodówki na tydzień czy dwa mogłoby spowodować jej uszkodzenie ze względu na skraplającą się wodę, więc główną zaletą uruchomienia tego trybu jest przede wszystkim fakt, że chociaż lodówka działa, nie wchodzi w tryb pełnej mocy. „Czeka” więc na powrót właściciela bez obaw o niespodziewaną awarię.

Czy muszę przygotować lodówkę?

Przed włączeniem trybu wakacyjnego koniecznie trzeba opróżnić całą chłodziarkę ze wszystkich produktów, które wymagają przechowywania w niższych temperaturach. W przeciwnym razie jedzenie bardzo szybko się zepsuje. Aby tego uniknąć, warto wcześniej pozbyć się nadmiaru jedzenia – np. resztki wędlin i serów wykorzystać do grzanek czy na pizzę. Te produkty, które można, zapakuj i włóż do zamrażarki – przechowywane w taki sposób na pewno się nie zepsują.

Przygotowanie lodówki do pracy

Pamiętaj, żeby przetrzeć półki chłodziarki po opróżnieniu. Czasem zostają na nich plamy i resztki jedzenia, a to też potęguje niemiły zapach oraz sprzyja rozmnażaniu się bakterii w dodatniej temperaturze. Nie zapomnij również o balkonikach na drzwiach.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 24

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Janina

W lodówce Midea samoistnie włączył się tryb wakacyjny i w żaden sposób nie można go zlikwidować,nie wyświetla przy tym żadnego błędu.Komora chłodzenia nie chłodzi.Jaka porada.

Luiza

Poproszę o dane z tabliczki znamionowej urządzenia

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x