Tryb auto w pralce, czyli autodozowanie

katarzyna | 9 października 2019

Automatyczne dozowanie detergentu to nowy i dość popularny temat wśród producentów pralek. Nowa funkcja ma zrewolucjonizować domowe pranie. Czym jest autodozowanie? Tryb był znany już wcześniej – dowiesz się więcej artykule poniżej.

Na YouTube pojawiają się filmiki z uruchomioną pralką, obsługiwaną przez system automatycznego dozowania. W zasadzie na pierwszy rzut oka nic nie widać, ot co – nastawiam pranie i obraca się bęben. Jednak najważniejsze procesy zachodzą wewnątrz urządzenia. Nie widać ich gołym okiem. Na czym właściwie polega ta funkcja?

autodozowanie w nowoczesnych pralkach

Czym jest autodozowanie?

Zdaniem producentów pralek i pralko-suszarek, którzy już wprowadzili konkretne modele urządzeń z opcją autodozowania do sprzedaży, jest to funkcja, pozwalająca na optymalizację cyklu prania. Nie chodzi wcale o długość prania, czy użyty program. Według ekspertów istotny wpływ na skuteczność prania ma ilość użytego detergentu. Taka prosta rzecz, przecież wsypujesz proszek do komory, czy wrzucasz kapsułkę do bębna i pranie samo się robi.

Otóż nie do końca. Jak się okazało, wiele możemy zyskać, gdy urządzenie samo dopasuje ilość potrzebnego detergentu do aktualnego wsadu. My możemy jedynie serwować „na oko” lub patrząc na etykietę na proszku, która opiera się na intensyfikacji zabrudzenia. Warto pamiętać, że to są wartości orientacyjne. W rzeczywistości większość z nas zawyża ilość detergentu dodawanego do prania. Dlaczego? Aby dobrać właściwą ilość proszku lub płynu należy wziąć pod uwagę kilka czynników: 

  • wagę prania 
  • stopień zabrudzenia 
  • rodzaj tkanin 
  • twardość wody (im twardsza woda tym więcej detergentu) 
  • stężenie detergentu

Któż z nas to robi? Zapewne niewielu. A szkoda, ponieważ właściwa ilość detergentu dostosowana do konkretnych warunków przynosi wymierne korzyści i oszczędności, oraz pozwala na uzyskanie optymalnych efektów prania:

  • zbyt duża ilość detergentu niszczy ubrania i powoduje blakniecie kolorów 
  • zbyt mała ilość proszku lub płynu nie usunie wszystkich plam i zabrudzeń 
  • nadmiar detergentu powoduje powstanie dużej ilości piany a to z kolei wymaga dodatkowego płukania, czyli wydłuża czas cyklu i zwiększa zużycie prądu oraz wody 
  • niedokładnie wypłukany detergent może powodować również alergie lub podrażnienia 
  • mniej środków piorących to oszczędność dla kieszeni i środowiska naturalnego

Jak to wygląda w praktyce?

Wiemy już, że autodozowanie odpowiada za dostosowanie ilości środków piorących do rodzaju prania. Ale czy zmienia się wygląd pralki lub pralko-suszarki? Nie. Zmiany w urządzeniu są niewielkie i dotyczą jedynie wielkości komory wraz z szufladą oraz umieszczenia dodatkowych czujników we wnętrzu urządzenia.

Każdy z producentów stosuje własne rozwiązania i inaczej je nazywa. Poszczególne systemy różnią się między sobą i charakteryzują się inną skutecznością. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd systemów automatycznego dozowania,

Bosch i Siemens 

i-DOS stosowany w urządzeniach Bosch i Siemens. Najbardziej zaawansowany i najdokładniejszy system automatycznego dozowania. Szuflada na detergenty posiada dwie komory z klapkami na detergent i płyn do płukania. Jednorazowe napełnienie wystarcza na około 20 cykli prania. Dodatkowo w szufladzie znajduje się również tradycyjny dozownik na detergenty. Czujniki systemu i-DOS w programie automatycznym wykrywają: 

  • rodzaj tkaniny, 
  • wagę prania, 
  • stopień twardości wody oraz stężenie detergentu 
  • stopień zabrudzenia prania na podstawie zmętnienia wody 
  • oraz aplikują niezbędną do efektywnego cyklu ilość środków piorących i zmiękczających oraz wody.

Samsung

Pranie optymalne AI w urządzeniach Samsung to 5 czujników optymalizujących proces prania. Czujniki wykrywają: 

  • wagę prania 
  • poziom zabrudzenia tkanin 
  • rodzaj materiału
  • dostosowują potrzebną ilość detergentu oraz niezbędną ilość wody 

W szufladzie Samsung StayClean znajdują się 2 komory na detergent i płyn zmiękczający oraz dodatkowa komora umożliwiająca tradycyjne pranie. Jednorazowe napełnienie  komór automatycznego dozowania wystarcza na około miesiąc skutecznego i optymalnego prania.

Whirlpool

AutoDose System w pralkach Whirlpool – to 3 komory w szufladzie na detergenty. Dwie z nich znajdują zastosowanie w systemie automatycznego dozowania a jedno napełnienie wystarcza na 26 cykli prania. Użytkownik ma możliwość dezaktywacji systemu i korzystania z dozowania ręcznego.

Electrolux

AutoDose w pralkach Electrolux – system automatycznego dozowania w przypadku urządzeń Electrolux to dwie komory, których napełnienie wystarcza na około 20 standardowych prań. Pralka waży pranie znajdujące się w bębnie i automatycznie dostosowuje ilość środków piorących. Oprócz tego szuflada zawiera również 2 komory na detergent i płyn zmiękczający umożliwiający dozowanie ręczne. Electrolux zastosował więc 4 przegródki co ułatwia napełnianie, czyszczenie i użytkowanie.

Amica

OptiDose Pro w urządzeniach Amica. To również dwie komory z klapkami w szufladzie na detergenty i dodatkowa przegroda na pranie tradycyjne w przypadku dezaktywacji systemu OptiDose Pro. System nie jest wspierany dużą ilością czujników i dozowanie detergentu oraz płynu do płukania następuje zgodnie z wyborem użytkownika jednej z 4 dawek o różnej pojemności lub na podstawie wagi prania.

W jakich pralkach spotkasz autodozowanie?

Pralka WAT 28640 PL z serii 6 wyposażona jest m.in w autodozowanie detergentów. Oprócz standardowych cykli prania, zapewnia skuteczne rezultaty w praniu odzieży delikatnej. Struktura bębna przypomina porowaty plaster miodu, dzięki czemu odzież ślizga się po nim, a nie rozciąga i marszczy się.

automatyczne dozowanie w komorze zasobnika
Źródło: bosch-home.pl

Większość modeli z serii 8 Boscha wyposażona jest w iDOS. Ich autorska nazwa jest opatentowana i zastrzeżona. Pozostałe firmy to kuzyn Boscha, czyli marka Siemens, a dokładniej pralka WM16Y891EU.

Pozostałe modele pralek:

  • Bosch serii HomeProfessional (WAX32EH0BY, WAV08E90PL, WAXH8E91PL, WAVH8E90PL), Serie 6 (WAU2856LPL, WAU28PK0PL, WAU24S6KPL, WAU24S6LPL, WAL28PHEPL, WAU28PHKPL, WGG244AEPL, WAU28PHLPL, WAU28PHSPL) oraz Serie 8 (WAX32KH2BY, WAVH8K92PL, WAV08K92PL), 
  • Samsung WW90T986ASH, WW80T534DAE, WW90T534DAE, WW90T634DLH, WW11BB744DGB, WW11BB744DGE, WW11BB944DGM, WW11BB944DGB 
  • Electrolux EW6F349BSPA, EW8F169ASPA, EW6F348SPA 
  • Whirlpool W8W046WRPL, W7XW845WBEE 
  • Amica WA2C814BKISVOD

Stoisz przed wyborem kupna pralki? A może szukasz nowości na rynku? Jedno jest pewne – warto mieć rozeznanie, co oferują nam dzisiaj sprzęty AGD i oby nie psuły się za szybko. Nikt nie chce przecież dokładać do interesu..

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Marcelina

A co w przypadku gdy chcemy uzyc innego plynu/proszku do prania? Do odziezy sportowej lub dla dzieci?
Czy czesto uzywajac dedykowanych zmiennych detergentow lepiej omijac takie pralki?

Michał

Zaraz obok systemu autodozowania znajduje się dodatkowy zasobnik na tego typu środki

Karolina

Czy można do tego dodatkowego zbiornika wpłać płyn do płukania ” z ręki „?

3
0
Będę wdzięczny za komentarze.x