W ostatnim czasie testowaliśmy dwa urządzenia kuchenne – Thermomix i Prefect Mix. Oba są wielofunkcyjne, a ich zadaniem jest zastąpienie kilku różnych sprzętów, takich jak blender, mikser, malakser, a nawet parowar. Urządzenia tego typu to z pewnością przełom w dziedzinie robotów kuchennych. Jeśli jesteś ciekawy, który z nich wypadł lepiej w naszym teście, to zapraszam na podsumowanie.
Wyposażenie
Oba sprzęty mają bogate wyposażenie. W zestawie Thermomixa znajdziemy korpus, naczynie miksujące, pokrywę z uszczelką i miarką, koszyczek, zestaw do gotowania na parze, szpatułkę oraz Cook-Key. Dodatkowo waga jest wbudowana w korpus urządzenia.
Zestaw Perfect Mix jest podobny, bo posiada również korpus, naczynie miksujące wraz z pokrywą i miarką, zestaw do gotowania na parze oraz szpatułkę. Różnica polega na tym, że zamiast wagi wbudowanej w samo urządzenie, mamy dołączoną osobno wagę kuchenną, a zamiast Cook-Key znajdziemy książeczkę z przepisami.
W tym aspekcie korzystniej wypada Thermomix.
Przepisy
Tutaj zatrzymam się na chwilę, bo to dość ważna w praktyce sprawa. Thermomix jest skonstruowany w ten sposób, że przy pomocy dostępu do Internetu łączy się ze stroną Cookidoo, na której znajdziemy ponad 3200 przepisów na najróżniejsze dania. Następnie aktywne Cook-Key podłączamy do korpusu urządzenia i w ten sposób wybrane przepisy wyświetlają się na ekranie. Jest to o tyle praktyczne, że urządzenie prowadzi nas przez cały proces przygotowania wybranej potrawy. Informuje o każdym następnym kroku, a wbudowana waga na bieżąco odmierza składniki. To bardzo wygodna opcja.
Z kolei Perfect Mix posiada w zestawie książeczkę z przepisami. Jest ich ponad 60, czyli zdecydowanie mniej niż u konkurencji. Podczas gotowania korzystamy z książeczki lub strony internetowej wyświetlanej w telefonie, tablecie czy komputerze.
W tym kontekście znów punkt dla Thermomixa.
Obsługa urządzenia Thermomix
Thermomix ma bardzo intuicyjną i łatwą obsługę. Z pewnością dlatego, że wszystkie polecenia podczas przygotowania potrawy, wyświetlają się na ekranie urządzenia, w postaci jasnych i czytelnych komunikatów. Również pierwsze kroki takie, jak włączenie sprzętu i podłączenie go do sieci jest proste. Dodatkowo, kiedy przygotowujemy danie i chcemy dołożyć kolejne składniki, bez problemu zdejmujemy pokrywę i wrzucamy produkty. Potem zakładamy pokrywę i włączamy obroty. Ostatnia kwestia, istotna w obsłudze urządzenia, to blokada zakładana na naczynie miksujące. W tym modelu proces ten zachodzi automatycznie. Po założeniu pokrywy i wybraniu obrotów, blokada automatycznie jest zakładana na naczynie miksujące, a zwalnia się po zakończeniu czasu pracy i zatrzymaniu ostrza
Perfect Mix ma prosty w obsłudze panel. Wysokość temperatury, obrotów oraz czas ustawiamy za pomocą przycisków „+” i „-”. Jednak sama obsługa urządzenia, a mam tu na myśli odpowiednie ustawienie naczynia miksującego, może okazać się dość trudna bez wcześniejszego zapoznania się z instrukcją obsługi. Cała zabawa polega bowiem na tym, że dziubek od misy musi znaleźć się w szczelinie pokrywy. Dopiero wtedy można ręcznie przekręcić blokadę i rozpocząć pracę robota. W przeciwnym razie nie uda się uruchomić urządzenia, a na wyświetlaczu zobaczymy błąd E03. Dodatkowym minusem jest zdejmowanie pokrywy, kiedy naczynie znajduje się w korpusie. Po pierwsze bardzo ciężko jest ją ściągnąć bez wyjmowania całej misy. Po drugie kiedy już się ta sztuka uda, to żeby założyć pokrywę z powrotem i tak trzeba wyciągnąć misę z korpusu…
W tym ujęciu znów wygrywa Thermomix.
Jakość pracy
Przyznaję, że przetestowaliśmy podstawowe funkcje obu robotów. I tak biorąc pod uwagę mielenie, siekanie czy blendowanie, oba sprzęty robią to szybko i dokładnie. Jednak warto zaznaczyć, że przepis wykorzystany do pracy Perfect Mix pochodził od Thermomixa, bo książeczka Perfect Mix nie posiadała zbyt wielu deserów, które nie wymagają użycia piekarnika.
W tym zakresie 1:1 ?
Hałas
Oba urządzenia słychać. Bez względu na to, co miksujemy, to praca silnika
jest słyszalna, co z reszta jest normalne. jednak zdecydowanie głośniejszy, a
przez to mniej przyjemny w odbiorze jest Perfect Mix.
Punkt dla Thermomixa.
Cena Thermomix i Perfect Mix
Nie przez przypadek ten aspekt omawiam na końcu. Bo pomimo, że w całej powyższej charakterystyce wygrywa Thermomix, to cena obu sprzętów jest tak różna, że dla wielu wybór i tak byłby jasny z tego właśnie względu. Cena Thermomixa wynosi ok. 5 000 zł. Perfect Mix kosztuje ok. 800 zł. Różnica jest zatem ogromna.
1:0 Perfect Mix
Podsumowanie: Biorąc pod uwagę omawiane wyżej poszczególne czynniki, zdecydowanie wybieram pomoc Thermomixa. Jednak niestety jego cena jest dla mnie zbyt wysoka i nie mogłabym pozwolić sobie na taki zakup spontanicznie. Inna sprawa jeśli w grę wchodzi zakup na raty. Jednak nadal długo zastanawiałabym się, czy na pewno warto wydać tak dużo pieniędzy na sprzęt kuchenny. Dobrym rozwiązaniem byłoby szukanie Thermomixa na rynku wtórnym. Czasem jest tak, że ktoś go kupił (lub dostał w prezencie ślubnym), ale nie używa i chce sprzedać. Wówczas sprzęt w dobrym stanie technicznym można kupić nawet za połowę ceny. Jeśli natomiast Twoja sytuacja finansowa pozwala Ci na wydatek tego rzędu, to na twoim miejscu nie zastanawiałabym się ani chwili i wybrałabym Thermomix!
Mamy TM 21 od 20 lat (dwadzieścia lat) w tym czasie wymieniłem łożysko noża oraz czujnik temperatury. Genialne urządzenie warte każdej złotówki. Te nowsze typy podobno nie są już tak trwałe jak TM21.
Thermomix tylko TM 21 potem już tylko gorzej
Super. Dzięki.
Moja mama kupiła Termomix kilka lat temu. Jak kupowała uznałem, że zwariowała. Produkt jest rewelacyjny i w naszej rodzinie kupiło go kilka kolejnych osób. Jak się ma Termomix nie potrzeba innych urządzeń kuchennych