1. Ocet na gorąco
Dobrym sposobem na doczyszczenie żelazka jest wykorzystanie octu. Aby tego dokonać, należy lekko nagrzać żelazko, a następnie odłączyć je od prądu. Kolejnym krokiem jest namoczenie szmatki w occie oraz staranne wyczyszczenie powierzchni przypalonej. Kilka minut i żelazko powinno lśnić. Jakie są inne sposoby na przypalone żelazko?
2. Woda destylowana z octem i solą
Jednym z skutecznych sposobów na przypalone żelazko poza octem jest wykorzystanie do tego wody destylowanej oraz dodatku soli. Mieszankę z 3 składników należy wykonać w proporcji 1:1:1. Po czym należy lekko zagotować mieszankę, a następnie pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć nią szmatkę oraz zabrać się za czyszczenie. Metoda ta wykazuje skuteczność nawet w trudnych przypadkach.
3. Gazeta
Kiedy przypalony osad na żelazku jest lekko tłusty, warto wykorzystać do tego metodę na gazetę. Na kawałku papieru wysypujemy odrobinę soli, a następnie włączamy żelazko i staramy się prasować gazetę, aż do zniknięcia zanieczyszczenia.
4. Sztyfty i płyny czyszczące
W wielu przypadkach domowe sposoby, jednak mogą nie zdać egzaminu. Wtedy warto włączyć do działania preparaty specjalistyczne, które dostępne są na rynku. Zazwyczaj są to swego rodzaju ściereczki, sztyfty oraz płyny. Zawierają one mieszankę chemikaliów, które bardzo skutecznie radzą sobie z tego typu zabrudzeniami.
5. Ocet + patyczki do uszu
Kiedy przypalimy żelazko, z pomocą przychodzi nam niezastąpiony ocet. Tak jak wcześniej wspominano wykorzystanie go powinno rozwiązać problem niesfornych osadów na żelazku. W sytuacji, kiedy osad np. pochodzący z twardej wody zostanie przypalony, wtedy warto włączyć do naszych działań ocet plus narzędzie do wygodnego czyszczenia nawet najmniej dostępnych miejsc. Namoczenie patyczków do uszu w occie oraz dokładne umycie żelazka powinno rozwiązać problem.