Pralka to bardzo ważne urządzenie w każdym domu. Dba o czystość i świeżość naszych ubrań i wszystkich innych tkanin, takich jak zasłony czy koce. Aby więc mogła zapewnić odpowiedni stan naszych rzeczy, sama musi być czysta. Niestety częstym problemem w przypadku pralki ładowanej od góry jest rdza na klapie. Skąd się tam bierze i jak ją usunąć? Odpowiemy dziś na te pytania.
Rdza na klapie pralki
Nie jest to zbyt przyjemny widok. Rdza na górnej pokrywie nie wygląda estetycznie. Niestety jest dość częstym problemem i wiele osób zmaga się z nią na co dzień. Skąd się tam bierze? Zazwyczaj przez kontakt z wodą. Pralka ładowana od góry najczęściej stoi w łazience, niedaleko umywalki lub wanny. Stąd też często zdarza się, że w trakcie codziennych czynności zachlapiemy pokrywę. W ten sposób łatwo można doprowadzić do korozji.
Kolejną przyczyną jest woda kapiąca po klapie po jej otwarciu. Wyjmowanie prania wymaga pionowego ustawienia klapy, a więc naturalne jest, że może spływać po niej woda. Nie jest to także winą użytkownika, a producenta.
Jak pozbyć się rdzy?
Nie jest to łatwa sprawa, a na pewno wymaga czasu i pracy. Przede wszystkim musisz ściągnąć pokrywę z pralki. Następnie dokładnie oczyścić wsad pralki oraz sama pokrywę. Do czyszczenia klapy użyj papieru ściernego. Usuniesz nim dość precyzyjnie rdzę. W zależności od tego, jak duża część blachy została pokryta korozją, zależy jak bardzo trzeba ją oczyścić. Kiedy już zetrzesz całą rdzę, musisz zabezpieczyć blachę przed ponownym uszkodzeniem. Użyj do tego celu na przykład farby chlorokauczukowej. Pomożesz posłużyć się także innym środkiem typu hamerrite w spray’u. A jeśli masz taką możliwość, to najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie pokrywy do lakiernika samochodowego – preparaty użyte w takim warsztacie zapewnią absolutną ochronę blachy przed korozją.
Jak zapobiegać powstawaniu rdzy?
Jeśli masz pralkę ładowaną od góry dopiero od niedawna w swojej łazience, a nie chcesz, żeby dopadła ją rdza, zacznij działać od razu. Kup w sklepie specjalne nakładki ochronne. Zakłada się je na pokrywę górną pralki. Dzięki temu będziesz spać spokojnie, bez obaw o uszkodzenia pralki. Co ważne, takie nakładki nie utrudniają użytkowania pralki. Nie musisz ich ściągać za każdym razem, gdy chcesz nastawić pranie, bo obejmują one samą pokrywę a nie całą pralkę. Są więc wygodne i praktyczne.
Upewnij się też, że pralka nie jest ustawiona zbyt blisko wanny lub umywalki tak, aby nie kapała na nią woda.
Powodem jest woda która się zbiera pod klapą za zawiasem. Jest tam specjalna rynienka odpływowa która lubi się zapchać. Zbiera się tam wilgoć przez co rdzewieje sprężyna od klapy jak i sama klapa
Niestety, rdzewiejąca klapa pralki u mnie nie jest powodem to, że stoi koło umywalki, nie zgodzę się, u mnie nie stoi koło umywalki a rdzewieje. Rdza wychodzi tak jakby od środka, jak otworzę klapę, to tam gdzie są zawiasy zbiera się woda i to jest przyczyną.
Mam to samo.Rdzewieje bo myślę,że dozowniki na proszek i płyn do płukania,które są na klapie nie są szczelne od nowości.Przy reklamacji stwierdzono,że nie wycieram jej po praniu i stąd ten problem.Nie jest to prawdą bo u mojej mamy dzieje się tak samo.Obie pralki stoją daleko od źródeł wody np.umywalki czy wanny.Myślę, że to 'feler’ fabryczny w pralkach ładowanych od góry i z dozownikiem na klapie.Córka ma inny model gdzie dozownik znajduje się nad bębnem i nic jej nie rdzewieje.
witam , mam podobny model jak na zdjeciu. nie wiem jak ani czemu nastapiło „wyciecie ” po prawej stronie przy panelu,pralka otwaiera sie z duzymi oporami, musi 'trzasnac’ . Co zrobic
Gdzie można dostać takie nakładki ochronne?
wszystko dobrze , wiem jak naprawić ale nie wiem jak wyjąć z zawiasów a nie chcę uszkodzić obudowy czy wyłamać fragmentów przy zawiasach
A jaki model pralki Pan posiada?