Pralka ładowana od góry czy od frontu? – wady i zalety

katarzyna | 24 lipca 2018

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pralek. Wśród nich są te ładowane od frontu oraz od góry. Które z nich są lepsze? Jakie wady i zalety ma każda z nich? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.


Rodzaje pralek automatycznych

Podstawowym kryterium jest tutaj funkcjonalność. Pralka ładowana od frontu jest szersza od tej ładowanej od góry i zajmuje więcej przestrzeni w pomieszczeniu, ale za to jest niższa, więc można ją umieścić we wnęce łazienki, a przestrzeń nad nią wykorzystać do zawieszenia innych mebli. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób nie mających wystarczająco miejsca w łazience na umieszczenie pralki i zmuszonych do ulokowania tego urządzenia w kuchni. Wówczas pralkę ładowaną od przodu łatwo można zabudować i wkomponować w resztę mebli, nie tracąc przy tym na estetyce kuchni.

Niewątpliwą zaletą pralek frontowych są przeszklone drzwiczki pozwalające na kontrolowanie prania. Jeśli białe pranie, niebezpiecznie zacznie zmieniać kolor, szybko możemy zatrzymać pracę urządzenia w dowolnym momencie. Jakie zatem są wady? Przede wszystkim możliwość uszkodzenia uszczelki, co jest prostą i szybką drogą do zalania łazienki i sąsiadów. Można jednak temu zapobiec poprzez kontrolowanie pracy urządzenia oraz regularną konserwację. Mamy tu na myśli czyszczenie filtra, odkamienianie urządzenia a przede wszystkim reagowanie już na początku usterki, często z pozoru niegroźnej. Nigdy nie należy czekać, aż dana część zupełnie przestanie działać. Im szybciej zajmiemy się problemem, tym więcej czasu i pieniędzy zaoszczędzimy (więcej na ten temat w bazie porad, w zakładce „pralka”).

Pralka ładowana od góry

Przyjrzyjmy się teraz pralce ładowanej od góry. Jest praktyczna, bo zajmuje mało miejsca. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób mających niewielką łazienkę. Trzeba jednak pamiętać, że taki model, ze względu na sposób otwierania, wymaga przestrzeni na górze. Zatem nie powiesimy sobie półeczki z kosmetykami tuż nad taką pralką. Kolejną niewątpliwą zaletą jest łatwość wkładania i wyciągania prania. Nie musimy się schylać czy kucać jak w przypadku pralki ładowanej od frontu. Pamiętajmy też, że żadne urządzenie nie jest wolne od usterek. Aby zachować w dobrej kondycji pralkę ładowaną od góry, powinniśmy, tuż po skończonym cyklu prania, zostawić klapę otwartą, tak aby bęben mógł „wywietrzeć”. Dla niektórych osób ten argument zaważa na estetyce i dodaje jakby niechlujności pomieszczeniu, w którym stoi pralka. Główną wadą tego typu pralek jest zdecydowanie brak kontrolowania tego, co dzieje się w środku bębna podczas pracy urządzenia.


Warto pamiętać, że dla jakości prania i użytkowania urządzenia, nie ma znaczenia, czy wybierzemy tę ładowaną od góry czy od frontu. Pralka dobrze dobrana pod względem parametrów i możliwości przestrzennych w mieszkaniu, nie zaważy na jakości wykonywanej pracy.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o