Robot odkurzający – jak używać?

katarzyna | 30 listopada 2017

Robot odkurzający to grupa odkurzaczy o bardzo wysokim zaawansowaniu technologicznym. Jednak nawet one wymagają dbania i regularnej konserwacji, aby skutecznie funkcjonować. Na szczególną troskę zasługują zwłaszcza szczotki i czujniki. Właściwe użytkowanie i obsługa robota odkurzającego to klucz do jego sprawnej pracy oraz zadowolenia użytkownika. Należy kierować się kilkoma żelaznymi zasadami, aby uniknąć poważnych napraw w przyszłości.

1. Robot odkurzający potrzebuje pola manewru do działania

Usuwaj większe przedmioty z podłogi, które mogłyby być przeszkodą dla robota. Pozbądź się większych zanieczyszczeń ręcznie, aby nie spowalniać pracy urządzenia. Nowoczesne roboty odkurzające wyposażone są w system inteligentnej nawigacji i w większości poradzą sobie z przeszkodami, jednak nie każdy model urządzenia posiada taki system. Absolutnie nie dopuść do zbierania przez robot odkurzający drobin gruzu, np. po remoncie w mieszkaniu. Po remoncie korzystanie z robota nie będzie dobrym rozwiązaniem do oczyszczenia nawierzchni.

2. Ładuj robot tylko akcesoriami dedykowanymi do konkretnego modelu urządzenia

W komplecie z robotem odkurzającym znajduje się stacja ładująca i/lub dokująca. Przeznaczona jest do naładowana akumulatorów. Jeżeli nie używasz robota przez dłuższy czas to wyjmij z niego akumulatory. Nie podłączaj do ładowania robotów mopujących i myjących, jeżeli pady lub mopy są jeszcze mokre lub zbiorniki napełnione są wodą.

3. Dla efektywnej pracy urządzenia rozładuj całkowicie akumulator po pierwszym ładowaniu

Następnie ładuj go przez całą noc.

robot odkurzajacy samsung cyclone

4. Stosuj wyłącznie środki czyszczące przeznaczone do robotów myjących

Niestosowanie dedykowanych środków może skutkować korozją lub uszkodzeniem robota myjącego. Wytworzenie zbyt dużej ilości piany może spowodować zablokowanie się rolek w robocie. Spowolni to lub całkowicie ograniczy jego poruszanie.

5. Opróżnij i opłucz zbiornik na wodę w robocie myjącym

Każdorazowo po wykorzystaniu robota myjącego poza opróżnieniem zbiornika z wody, czyść systematycznie szczotki oraz kółka z włosów, brudu i kłaczków kurzu.

6. Właściwe usytuowanie wirtualnej ściany

Wirtualna ściana i stacja dokująca używają podczerwieni do komunikacji, zatem nie mogą stać blisko siebie. Może to zakłócić sygnał i robot nie będzie wykonywał określonych przez użytkownika czynności. Najlepsze położenie wirtualnej ściany to ustawienie za linią drzwi lub przy futrynie łączącej dwa pokoje.

Jak już wcześniej wspomniano, szczotki i czujniki, a także kółka to elementy, które najszybciej ulegają zabrudzeniom. Szczotki zarówno z włosia, jak i z gumy przyciągają jak magnes kłaczki, sierść zwierząt i nie tylko. Niektórzy producenci wprowadzili na rynek przeciwbieżne szczotki, które zapobiegają wplątywaniu się włosów i frędzli z dywanów. Należy pamiętać również o regularnej wymianie filtrów. Trzeba pamiętać również o tym, aby okresowo przecierać koła szmatką, ponieważ przyklejone zanieczyszczenia mogą porysować np. panele.
W przypadku robotów mopujących i myjących stosuj pady jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Najpierw wstępnie zamieć podłogę, a następnie myj/mopuj. Uzyskasz lepszy efekt czystej podłogi.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x