Regulacja gazu w kuchence Amica

katarzyna | 12 kwietnia 2018

Generalnie regulacja gazu w kuchenkach nie jest wymagana, chyba że zmieniamy dysze na inny rodzaj gazu. Prawidłowo palący się płomień posiada wewnętrzny stożek na tle obwódki niebiesko – zielonej. Kiedy więc powinniśmy zacząć się martwić, że z naszym płomieniem w kuchence jest coś nie tak?

Zazwyczaj, gdy głośno syczy, jest krótki, bez stożków wewnątrz – może to świadczyć o niekorzystnej mieszance gazu w instalacji domowej lub uporczywym zabrudzeniu palników. Brud z palników i jego elementów można łatwo usunąć, a co w przypadku jakości gazu? Jest na to prosta metoda do sprawdzenia.

  1. Włączyć palnik i wygrzać go przez około 10 min na największej mocy.
  2. Po upływie czasu, przekręcić go na płomień oszczędny.

Zasada jest taka, że płomień po zmianie nie powinien zgasnąć ani przeskoczyć na pozostałe dysze w kuchence. Jeżeli u Ciebie coś takiego się dzieje to prawdopodobnie musisz wyregulować gaz w palniku.

Jak wygląda regulacja gazu w kuchence?

Regulacja gazu w kuchence odbywa się za pomocą zaworów z zabezpieczeniem przeciwwypływowym. Jeżeli potrzebujesz wyregulować palnik – rób to przy zapalonym oszczędnym płomieniu. Do tego celu będziesz potrzebował wkrętaka płaskiego o wielkości 2,5 mm.

W przypadku regulacji płomienia w piekarniku gazowym Amica kluczową rolę odgrywa szczelina powietrzna w iniektorze palnika. Powiększenie szczeliny spowoduje szerszy dostęp powietrza, który podtrzymuje spalanie. W przypadku zmniejszenia przesłony sytuacja odwrotna – mniejszy dopływ powietrza, a co za tym idzie mniejszy płomień.

W piekarnikach z kolei prawidłowo wyregulowany płomień to łagodny, jednostajnie palący się strumień. Jeżeli ustawiłeś odpowiednio przesłonę dokręć wkręt, aby zablokować jego położenie.

Pamiętaj, że wszelka ingerencja w instalację gazową jest niebezpieczna, dlatego jeżeli nie jesteś instalatorem albo nie znasz podstaw gazownictwa to nie próbuj samodzielnie regulować płomień w swojej kuchence gazowej. Grozi to uszczerbkiem zdrowia dla Ciebie i bliskich. Najlepiej zlecić to fachowcom.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.2 / 5. Liczba głosów: 33

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AleksandraAdamMarianKatarzyna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marian
Gość
Marian

Piekarnik w kuchence Amica 58GGD5.33HZpMQ(W) nagrzewa się tylko do 150°C palnik gazowy. Grzałka elektryczna działa prawidłowo.Jaka jest przyczyna Dziękuję

Adam
Gość
Adam

Kasia, mam taką samą kuchenkę – jest nowa. Płomień piekarnika przygasa, jest nierówny – filmik youtube.com/watch?v=awgV06_wJiU – co może być tego powodem, po kilku minutach potrafi się odciąć gaz przez zbyt mały płomień.

Aleksandra
Admin

Jeśli kuchenka jest nowa, zalecamy skorzystać z gwarancji – szkoda byłoby ją stracić przez samodzielną naprawę.