Pralka z silnikiem bezszczotkowym

katarzyna | 12 czerwca 2018

Ostatnio bardzo popularne stały się modele pralek oznaczone jako „pralki z silnikiem bezszczotkowym”. Co to właściwie oznacza? Czy trzeba się znać na wszystkich sztuczkach marketingowych? W tym przypadku akurat tak nie jest. Producenci postawili na zmianę technologii napędzania bębna i w dodatku wydłużają gwarancję na jego działanie. Nie może być lepiej?

Różnica między bezpośrednim napędem w pralce a tradycyjnym

Pralki z bezpośrednim napędem posiadają charakterystyczne uzwojenie wraz z czujnikiem elektrycznym i są montowane na osi bębna lub przy zbiorniku. Ruch bębna podczas cyklu prania pochodzi bezpośrednio z napędu. Tradycyjny napęd opiera się przede wszystkim na pasku napędowym, który nawinięty jest na koło pasowe i trzpień silnika. Silnik pod wpływem energii elektrycznej wprawia w ruch pasek napędowy, przez co możliwe jest kręcenie bębna.

Rotor silnika do pralki

Rys.1 Rotor silnika do pralki bezszczotkowej.

Producenci zapewniają, że pralki z bezpośrednim napędem są cichsze i bęben stabilniej pracuje. Na pewno siła inaczej rozkłada się oraz naprężenia podczas pracy pralki. Dodatkowo bęben zazwyczaj ustawiony jest pod kątem, przez co bujnięcia i przemieszczanie się ubrań bardziej efektywne jest. Silniki bezszczotkowe zużywają mniej energii elektrycznej, co w ostatecznym rozrachunku powinno wychodzić na plus. Inwestycja pralki z takim silnikiem na pewno nie leży do najtańszych. Ceny zaczynają się od 1200 zł i w górę.

Wnioski

Marki, takie jak LG i Samsung wiodą prym w pralkach z silnikiem bezszczotkowym i „bez paskowym”. Dają 10 lat gwarancji na napęd pralki, co jest bardzo dużo w porównaniu ze standardową gwarancją. Czy to ludzi przekona do zakupu? Trzeba pamiętać, że im bardziej skomplikowana technologicznie część, tym droższa w naprawie. Jak coś się psuje to trzeba wzywać fachowca, bo na samodzielne naprawy raczej przeciętny Kowalski nie ma co liczyć.

Przegląd modeli z silnikiem bezszczotkowym

*Pralki z silnikiem bezszczotkowym często nazywane są pralkami z silnikiem inwerterowym. Inwerter, ponieważ technologia zastosowana w tych silnikach opiera się na charakterystycznym uzwojeniu i magnesach.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o