Pralka nie grzeje wody

katarzyna | 8 lutego 2017

Aby cykl prania mógł zostać przeprowadzony w efektywny sposób, we wnętrzu urządzenia musi panować odpowiednia temperatura. Warto pamiętać, że pralka do swojej pracy zużywa niewielkie ilości wody, dlatego jeśli drzwi po dotknięciu nie są ciepłe, niekoniecznie oznacza to awarię. Niektóre modele posiadają specjalną izolację, która chroni przed poparzeniem. Jeśli jednak nie wyczuwamy ciepła, a pranie wydaje się być niedoprane, możemy przypuszczać, że pralka nie grzeje wody. Poniżej poznasz prawdopodobne przyczyny takiej sytuacji.

Przepalona lub zakamieniona grzałka pralki

Grzałka to jeden z najważniejszych elementów pralki. Jeśli urządzenie nie ma możliwości podgrzać wody do zadanej temperatury, wówczas cykl nie zostanie przeprowadzony. Dlatego w momencie, w którym jest zakamieniona lub przepalona, trzeba jak najszybciej zareagować. Na szczęście jej stan w większości przypadków można ocenić gołym okiem. Jak wygląda uszkodzona grzałka? Może mieć:

  • wyżłobienia,
  • czarny nalot (oznacza on, że grzałka załączyła się, kiedy w pralce nie było wody),
  • kamień.

Zalecamy pamiętać o regularnym odkamienianiu urządzeń AGD, aby przedłużać ich żywotność. W ten sposób uda się ochronić praktycznie wszystkie podzespoły w pralce, które mają kontakt z wodą. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów odkamieniających, a w kryzysowej sytuacji pomogą nawet domowe sposoby. Niestety, domowe sposoby na odkamienianie nigdy nie będą tak skuteczne, jak regularne stosowanie środków odkamieniających już od początku używania sprzętu. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, pamiętaj, aby nie używać do tego octu – zniszczy on uszczelki.

Pralka nie grzeje wody

Uszkodzony czujnik grzałki

Czujnik grzałki przekazuje informację o temperaturze wody do modułu. Jeżeli jest niesprawny, to może podawać fałszywe pomiary i powodować problemy z działaniem pralki. Załączenie grzałki i podgrzanie wody jest wówczas niemożliwe. Istnieje również prawdopodobieństwo, że ten podzespół także uległ zakamienieniu, ponieważ ma stały kontakt z wodą.

Pralka nie grzeje wody

Uszkodzony moduł elektroniczny

Możliwe, że uszkodzeniu uległ podzespół modułu, który jest odpowiedzialny za grzałkę. Uniemożliwia to jej włączenie, przez co woda nie zostanie podgrzana. Jeżeli wykluczysz inne przyczyny awarii, rozważ wymianę modułu elektronicznego. Najlepszym rozwiązaniem, jest zgłoszenie się do serwisu.

Pralka nie grzeje wody

Uszkodzony hydrostat w pralce

Możliwe jest także, że pralka nie grzeje wody, ponieważ zawinił hydrostat. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ten scenariusz zdarza się bardzo rzadko i nie jest zbyt prawdopodobny. Sprawdzenie tego jako przyczyny problemu zostaw więc, jako ostateczność.

Pralka nie grzeje wody

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 83

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Wladkow

Dziekuje za wyczerpujace informacje .

1
0
Będę wdzięczny za komentarze.x