Na rynku dostępnych jest wiele modeli pralek. Wśród nich są te ładowane od frontu oraz od góry. Które z nich są lepsze? Jakie wady i zalety ma każda z nich? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Rodzaje pralek automatycznych
Podstawowym kryterium wyboru urządzenia jest funkcjonalność. Pralka ładowana od frontu jest szersza od tej ładowanej od góry i zajmuje więcej przestrzeni w pomieszczeniu, ale za to jest niższa, więc można ją umieścić we wnęce łazienki, a przestrzeń nad nią wykorzystać do zawieszenia innych mebli. Ponadto, przy użyciu łącznika można postawić na niej suszarkę do prania.
Jest to także dobre rozwiązanie dla osób nie mających wystarczająco miejsca w łazience na umieszczenie pralki i zmuszonych do ulokowania tego urządzenia w kuchni. Wówczas pralkę ładowaną od przodu łatwo można zabudować i wkomponować w resztę mebli, nie tracąc przy tym na estetyce kuchni.
Niewątpliwą zaletą pralek frontowych są przeszklone drzwiczki pozwalające na kontrolowanie prania. Jeśli białe pranie, niebezpiecznie zacznie zmieniać kolor, szybko możemy zatrzymać pracę urządzenia. Łatwiejszy dostęp do podzespołów w pralce ładowanej od frontu umożliwia szybszą naprawę w razie awarii. Filtr pompy jest z przodu, więc konserwacja urządzenia jest prosta w obsłudze.
Jakie wady?
Przede wszystkim możliwość uszkodzenia uszczelki, co jest prostą i szybką drogą do zalania łazienki i sąsiadów. Można jednak temu zapobiec poprzez kontrolowanie pracy urządzenia oraz regularną konserwację.
Mamy tu na myśli czyszczenie filtra, odkamienianie urządzenia a przede wszystkim reagowanie już na początku usterki, często z pozoru niegroźnej. Nigdy nie należy czekać, aż dana część zupełnie przestanie działać. Im szybciej zajmiemy się problemem, tym więcej czasu i pieniędzy zaoszczędzimy (więcej na ten temat w bazie porad, w zakładce „pralka”).
Pralka ładowana od góry
Przyjrzyjmy się teraz pralce ładowanej od góry. Jakie ma zalety?
- jest praktyczna, ponieważ zajmuje mało miejsca – stanowi więc dobre rozwiązanie dla osób, posiadających małą łazienkę,
- w wielu przypadkach jest to rozwiązanie tańsze, niż zakup pralki ładowanej od frontu,
- łatwość wkładania i wyciągania prania – nie musimy się schylać czy kucać jak w przypadku pralki ładowanej od frontu.
Wady pralki ładowanej od góry
- trudniejsza w naprawie z uwagi na małe gabaryty,
- mniejszy wybór modeli, nie każdy producent produkuje pralki ładowane od góry. Topowy: Electrolux,
- dostęp do filtra pompy odpływowej od wewnątrz bębna – nieciekawe mocowanie (w niektórych modelach – wiele z nich ma klapkę filtra z przodu, np. CANDY CST 06LET/1-S, ELECTROLUX EW6TN3262P),
- brak możliwości wizualnej kontroli cyklu pralki, ze względu na brak szyby w drzwiczkach,
- pralka ładowana od góry nie nadaje się do zabudowy,
- z reguły, pralki tego typu posiadają mniej programów piorących w porównaniu z tradycyjnymi pralkami ładowanymi od przodu.
Pamiętajmy też, że żadne urządzenie nie jest wolne od usterek. Aby zachować w dobrej kondycji pralkę ładowaną od góry, powinniśmy, tuż po skończonym cyklu prania, zostawić klapę otwartą, tak aby bęben mógł „wywietrzeć”. Dla niektórych osób ten argument zaważa na estetyce i dodaje jakby niechlujności pomieszczeniu, w którym stoi pralka.
Podsumowanie
Warto pamiętać, że dla jakości prania i użytkowania, nie ma znaczenia czy wybierzemy pralkę ładowaną od góry czy od frontu. Pralka dobrze dobrana pod względem parametrów i możliwości przestrzennych w mieszkaniu, nie zaważy na jakości wykonywanej pracy. Kieruj się swoimi możliwościami finansowymi oraz dostępem do źródła wody.
Do mniejszych łazienek, lepsze da od frontu, bo można wykorzystać górę pralki, oszczędzając miejsce w pionie.
Co za bzdura, że nie trzeba się schylać ?, Ładowanej od góry zdecydowanie trzeba wręcz nurkować w niej schylając się, by wygrzebać rzeczy z dołu.