Pompa w ekspresie nie działa – objawy

katarzyna | 3 lipca 2018

Jak rozpoznać usterkę w automacie do kawy? Urządzenia te może nie są najłatwiejsze w naprawie, ponieważ większość elementów jest plastikowa i łatwo można połamać. Jednak zanim wezwiesz fachowca, sprawdź jakie są objawy, gdy pompa w ekspresie nie działa.

Dlaczego pompa w ekspresie nie działa?

Na początek warto przytoczyć do czego służy pompa w ekspresie i gdzie się znajduje. W większości modelach pompa umiejscowiona jest z boku ekspresu, obok pojemnika na wodę. Połączona rurką z przepływomierzem pobiera wodę ze zbiornika i dalej kieruje w stronę zaworu, gdzie pod ciśnieniem tłoczy wodę do bojlera.

We wszystkich ciśnieniowych ekspresach do kawy występuje ta sama pompa zwana „ulką”. Czasami różni się mocą (22W, 48W, 65W) i szybkością przepływu wody przez nią. Mocniejsze i droższe maszyny będą miały większą moc.

Kawa nie płynie z ekspresu

Jeżeli doświadczasz takiej sytuacji, że po wybraniu kawy słychać, jak młynek pracuje i mieli kawę, natomiast napój nie leci z dozownika to może oznaczać, że pompa w ekspresie nie działa. Nie dochodzi do zaparzenia i suche fusy trafiają do pojemnika na odpady.

Nie działa funkcja pary

Widząc, że Twój ekspres męczy się podczas pracy, bądź całkowicie przestał działać, możliwe że jest słabe ciśnienie w ekspresie ze względu na pompę, która najzwyczajniej w świecie nie jest w stanie przepompować wody.

Ekspres nie parzy kawy tylko zaczyna czyszczenie

Decydując się na „małą czarną” włączasz ekspres, a on nie działa. Zaczyna parzyć, lecz po chwili przestaje i zaczyna się czyścić. Co wtedy? To zapewne wina pompy, która nie jest w stanie podać wody, a tym samym nie dojdzie do parzenia kawy. Ekspres wariuje i myśli, że już skończył swoją pracę, więc zaczyna się czyścić.

Ekspres buczy

Doświadczasz dziwnego zachowania ekspresu i słyszysz charakterystyczne buczenie? To oznaka, że pompa ma problem z tłoczeniem. Słabe tłoczenie lub jego brak jest oznaką uszkodzonej pompy. Może to świadczyć o zbliżającej się usterce i brakiem mocy.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 30

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna

Witam, posiadam ekspres deLonghi Icona Vintage. Po włączeniu ekspresu nie słychać żadnego dźwięku (zwykle było słychać nagrzewanie później pompę podającą wodę). Funkcja spieniania działa normalnie. Blat do podgrzewania filiżanek – podgrzewa się jak zwykle. Próbowałam go odkamienić, ale nieskutecznie, bo nie ma przepływu wody. Czasem po włączeniu kapie trochę wody z kolby, ale mikroskopijne ilości. Czy to będzie problem z pompą? Jestem w stanie ją wymienić samodzielnie w tym modelu?

Luiza

Czy słychać pracę pompy podczas spieniania? Faktycznie wychodzi gorąca para? Bo większość objawów wskazywałby na pompę, ale te spienianie jest dość dziwne. Prosiłabym również o zdjęcie tabliczki bądź spisanie wszystkich danych z niej.

Joanna

Tak, para jest gorąca, ale ekspresu nie słychać. Tzn. jest dźwięk syczenia pary, ale nie ma dźwięku pompy, który zawsze był. Wydaje mi się, że ekspres się nagrzewa, ale nie pompuje. Stąd pomysł, że problem jest w pompą. O ile nie jest bardziej złożony.

20240225_081320.jpg
Joanna

Para jest gorąca, ale nie słychać pracy pompy (poza szumem wydobywającej się pary).

20240225_081320.jpg
Luiza

Ja bym spróbowała wymienić pompę 607-AD-0177. Jeśli jej wymiana nie pomoże możliwe, że awarii uległ zawór 717-UG-1986

Dariusz

Czy w wężyku od zbiorniku do przepływomierza, DeLongh,i powinien znajdować mały gumowy obiekt?

Magda B.

W wężyku nie ma takiego elementu

Dariusz

W Moim był!? Co to może być? Czy to wina serwisnta?

Dariusz

Czy może wiesz co to za przedmiot i skąd się tam mógł wziąć? czy to wina serwisanta?

Magda B.

Proszę o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia.

Joanna

Dzień dobry, czy objawem zepsutej pompy może być niskie ciśnienie kawy wypływającej z ekspresu – takie szybkie kapanie? Wszystko przeczyszczone i wymieniony rozdzielni gorącej wody. Będę wdzięczna za odpowiedź.

irek

prosze o pomoc…. ekspres Krups EA po wymianie wszystkich uszczelek parzy kawę,lecz częsć cofa wode z kawą do zbiornika na wodę też bąbelki powietrza

Irek

mam pytanie mam expres saeco 8763/09 ustawiona temperatura parzenia 180 stopni po zaparzeniu kawa ciepła ok 40-50 stopni brak aromatu kawy

Marcin

180stopni? Woda? Stań przed lustrem i powiedz: Spałem na fizyce i chemii w szkole podstawowej” – 1000 razy

Leszek

A kondensat fachowcu

Andrzej

Ekspres de longhi ecam 23.420 nie robi kawy-zmieli kawę a potem ją zrzuca do pojemnika na fusy a gorąca woda ścieka do pojemnika pod filiżanki. Ponadto nie płucze tylko wodę spuszcza do kratki ściekowej.Co mu jest?

Leszek

Expres delonghi mocno
pulsuje podczas pracy pompy

Aleksandra

Proszę o doprecyzowanie, w jakim sensie pulsuje?

Kris

saeco royal cały czas chodzi pompa wody

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x