Problem pojawiania się mało estetycznych smug na naczyniach mytych w zmywarce, zwłaszcza przezroczystych jest niestety znacznie częstszy niż byśmy sobie tego życzyli. Na szczęście nie zawsze musi to oznaczać poważną awarię urządzenia– czasami rozwiązanie okazuje się wręcz banalnie proste.
Skąd plamy na naczyniach ze zmywarki?
Niewłaściwa ilość nabłyszczacza
Pojawienie się smug może oznaczać zarówno nadmiar nabłyszczacza jak i zbyt małą jego ilość. Większość zmywarek sygnalizuje niedobór – wystarczy śledzić ich wskazania i w odpowiednim momencie dodać preparatu. Jeśli nabłyszczacza jest dużo – spróbujmy zmniejszyć jego dawkę – plamy na naczyniach powinny zniknąć.
Warto mieć na uwadze, że nabłyszczacz przyspiesza wysychanie naczyń, także całkowita rezygnacja z niego może nie być najlepszym rozwiązaniem.
Brudne wnętrze komory
Plamy na naczyniach ze zmywarki mogą wynikać z tego, że po prostu zmywarka dawno nie była czyszczona. Spróbujmy przeprowadzić jeden cykl mycia z pustą zmywarką z udziałem środka do mycia lub domowym sposobem – mieszanki kwasu cytrynowego, soli kuchennej i sody oczyszczonej.
Niedokręcony korek od soli
Często zdarza się, że użytkownik dodając sól do zmywarki nie zakręci pojemnika wystarczająco dokładnie lub w ogóle zapomni o zakręceniu – w takiej sytuacji zacieki na naczyniach są praktycznie pewne. Usterkę możemy jednak usunąć po prostu zakręcając pojemnik prawidłowo. W zasadzie jeżeli korek jest niedokręcony to od razu widać, jak sól znika w zastraszającym tempie. Piasek na dnie zmywarki to też oznaka, że sól wysypała się.
Zakłócony obieg wody a plamy na naczyniach
W przypadku niewłaściwego ustawienia naczyń w komorze zmywaniu woda może mieć problem z dotarciem do wszystkich zabrudzeń. Jeśli tak się dzieje – zwróć uwagę na ustawienie talerzy lub po prostu kup inny środek do mycia zmywarki i sprawdź, jak zadziała. Szczególnie dobre efekty osiągniemy stosując środki od renomowanych producentów, ale nie zawsze.
Dobieraj rodzaj detergentu myjącego w zmywarce do stopnia twardości wody! Nie na odwrót.
Rodzaj szkła kuchennego
Tak to ma znaczenie i to ogromne. Szklanki wykonane z duralexu czy innego materiału pochodnego do szkła, niestety szybko nabawią się plam oraz nieestetycznych zacieków. Szkło matowieje, robi się brzydkie i często nie nadaje się na zastawę. Przy zakupie szklanek i talerzy zwróćmy uwagę na oznaczenia producenta, czy się nadają do mycia w zmywarce. Jeżeli już zakupiliśmy ją to zróbmy rewizję w obecnych zasobach.