Piekarnik grzeje bez przerwy

katarzyna | 13 maja 2021

Istotą działania piekarnika jest poprawne pieczenie potraw. Problem zaczyna się wtedy, gdy albo nie grzeje wcale, albo grzeje bez przerwy. Co zrobić, jeżeli piekarnik nie chce przestać grzać i jakie mogą być tego przyczyny? Sprawdzamy potencjalne usterki piekarnika, które wpływają na jego pracę.

Wadliwy termostat

Termostat w piekarniku to zabezpieczenie dla grzałek. Jeżeli jest wadliwy, to może podawać złą informację, stąd piekarnik grzeje bez przerwy. Przyczyn uszkodzenia może być wiele, natomiast jego wymiana jest dość prosta. Należy rozkręcić kuchenkę i dostać się do środka od góry. Zlokalizować termostat (zazwyczaj wyglądem przypomina skręconą kapilarą), odłączyć go i wymontować. Należy przy tym zwracać uwagę, aby wykonać te same kroki tylko w odwrotnej kolejności. Zrobić sobie zdjęcie, wtedy będziemy mieć pewność, że poprawnie zamontowaliśmy termostat.

W Amice termostat znajduje się po zdjęciu płyty podpalnikowej. Można skorzystać z naszej uniwersalnej instrukcji i krok po kroku wyciągnać wadliwy i zamontować nowy.

Wadliwy przełącznik funkcji

Nastawienie programu w piekarniku odbywa się za pomocą przełącznika funkcji. W przypadku, gdy zaciął się któryś z trybów grzania – piekarnik grzeje bez przerwy. Jedynie odłączenie go z sieci spowoduje, że przestanie grzać, ale na chwilę. Ponieważ przy ponownej próbie skorzystania z piekarnika, sytuacja się powtórzy. W tym przypadku może okazać się słuszna wymiana przełącznika na nowy.

Nasza wskazówka

Zanim przystąpisz do demontażu przełącznika, zrób zdjęcie podłączonych konektorów, żeby nie pomylić się potem przy ponownym ich wczepieniu.

Odczepiony czujnik temperatury

Drobna usterka i bardzo powszechna w piekarnikach, czyli odczepiony czujnik temperatury. Usterka powstaje zwykle przez wieloletnie trzaskanie drzwiczkami w piekarniku. W ten sposób może dojść do poluzowania wtyczki z czujnika i urzadzenie nie jest w stanie ustalić odpowiedniej temperatury, dlatego grzeje bez przerwy. Powinniśmy dostać się do czujnika i wczepić go z powrotem w gniazdo. Czujnik położony jest wewnątrz komory pieczenia.

Uszkodzone zawiasy drzwi piekarnika

Jeżeli nasz piekarnik przeżył z nami parę ładnych lat to zawiasy w tym czasie mogły się nieco wypaczyć. Taka możliwość sprawia, że drzwi nie są szczelnie domknięte i piekarnik nie osiąga zadanej temperatury. Stąd efekt, że piekarnik grzeje bez przerwy, ponieważ nie osiąga potrzebnej temperatury. Sprawdź stan zawiasów w swoim piekarniku i przy okazji uszczelkę drzwi. Może również wymagać wymiany, szczególnie gdy jest pofałdowana, sucha i pękająca. Regularne dbanie o stan piekarnika pozwoli przedłużyć jego żywotność o kilka dobrych lat.

Wymiana zawiasów w piekarniku nie należy do trudnych napraw. Większość informacji znajdzie w instrukcji obsługi urządzenia, ponieważ producenci podają, jak czyścić szyby w piekarniku, a to wiąże się ze zdejmowaniem drzwi.

Warto do pomocy wziąć drugą osobę, ponieważ drzwiczki bez szyby się automatycznie zatrzaskują i mogą strzelić. Zobacz nasz filmik instruktażowy, jak wymienić zawiasy w kuchence Amica.

UWAGA!

Majsterkowanie przy piekarniku gazowym lub gazowo – elektrycznym wiąże się z ryzykiem niebezpieczeństwa. Odłącz urządzenie od źródeł zasilania i gazu, zanim weźmiesz się za jakiekolwiek naprawy.

Piekarnik grzeje na maksa

Czasami zdarza się taka sytuacja w piekarnikach, że urządzenie po włączeniu od razu nagrzewa się do maksymalnej temperatury. Dzieje się tak, gdy termostat w piekarniku nie reaguje na wskazania temp.

Zobacz termostaty do piekarników:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments