Zbyt dużo kamienia w pojemniku
Parowar to urządzenie, które do swojego działania potrzebuje wody. Większe miasta zaliczane są do tych, gdzie czystość wody bieżącej nie zalicza się do wysokiego. W takiej wodzie znaleźć możemy sporo „kamienia”, który bardzo chętnie osadza się na wszelkich elementach urządzeń kuchennych. W tym wypadku zajrzenie do parowaru oraz ewentualne „odkamienianie” oraz wyczyszczenie elementów wewnętrznych, powinno przynieść nam rozwiązanie problemu.
Niewłaściwa eksploatacja
Nie każdy wie, że praca każdego z urządzeń musi odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku wielu parowarów, wyraźnym zaleceniem jest parowanie w odpowiednich odstępach czasu. Czasem może przydarzyć się tak, iż chcemy przygotować dwa posiłki jeden po drugim. W takich sytuacjach nie wytwarzanie pary wydaje się normalne, bowiem parowanie powinno przebiegać, co najmniej z 10 minutowymi przerwami.
Uszkodzona grzałka
Parowar to urządzenie wykorzystujące pospolitą grzałkę. Jej sprawność warunkuje działanie urządzenia. Dlatego w sytuacji, kiedy para nie powstaje, należy zastanowić się, czy to nie awaria systemu grzejącego. Należy fizycznie sprawdzić czy grzałka działa, a to pozwoli ocenić nam, czy parowar jest całkowicie bezużyteczny, czy wystarczy wymienić element wadliwy.