Objawy uszkodzenia sprężyn bębna w pralce

katarzyna | 13 lutego 2018

Sprężyny w pralce i pralko-suszarce to części, które wraz z amortyzatorami tworzą zawieszenie zespołu piorącego. Są to elementy dość szybko zużywające się. Już po kilku latach eksploatacji urządzenia mogą się rozciągnąć lub zwyczajnie pęknąć. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana. Tu pojawia się bardzo ważne pytanie; kiedy należy to zrobić? Sprężyny należy wymienić, gdy zaobserwujemy problemy opisane poniżej.


Pralka trzęsie się podczas wirowania

Jakie są objawy uszkodzenia sprężyn bębna w pralce? Jednym z pierwszych jest podskakiwanie pralki podczas wirowania ubrań. Bęben zespołu piorącego obraca się, lecz bez sprawnych sprężyn odbywa się to nieprawidłowo i chaotycznie. Zawieszenie nie jest stabilne, ponieważ same amortyzatory nie są w stanie utrzymać dużego ciężaru we właściwej pozycji. Jeśli dodatkowo słyszysz regularne dźwięki obijania się zbiornika o obudowę pralki lub pralko-suszarki i towarzyszący temu nadmierny hałas, możesz mieć pewność, że problem dotyczy sprężyn lub amortyzatorów. Jest to najczęstszym powodem, że urządzenie trzęsie lub podskakuje.

Pralka trzęsie się podczas prania

Powyżej opisany objaw dotyczył momentu wirowania, gdy bęben porusza się dużo szybciej niż podczas prania. Tutaj chodzi o moment samego prania. Jeżeli pralka trzęsie się bardziej niż zazwyczaj i wydaje przy tym niepokojące dźwięki, może to oznaczać problemy właśnie ze sprężynami zawieszenia pralki lub pralko-suszarki. Ten objaw jest trudniejszy do zauważenia, ponieważ bęben zespołu piorącego obraca się z niewielką prędkością raz w jedną raz w drugą stronę, mieszając jedynie pranie z wodą i detergentami. 

Znikające lub zniszczone ubrania

Jeżeli po wyciągnięciu z pralki ubrania będą zniszczone lub zauważysz ślady po źle rozpuszczonym lub niewypłukanym detergencie, może to oznaczać uszkodzenie zespołu piorącego. Pęknięcie sprężyn powoduje wyraźne, widoczne gołym okiem obniżenie bębna i jego obluzowanie. Dodatkowo z łatwością można nim poruszać w każdym kierunku. W takiej sytuacji bęben pralki lub pralko-suszarki nie obraca się prawidłowo wokół własnej osi, a odzież jest źle wyprana. Może również przedostać się pod gumowy fartuch, gdzie ulega uszkodzeniu, na przykład przetarciom. Ten objaw może również dotyczyć problemów z łożyskami lub krzyżakiem.

Uszkodzenia sprężyn bębna w pralce można rozpoznać w jeszcze inny sposób. Chodzi o znikające ubrania. Jeżeli zespół piorący pralki lub pralko-suszarki będzie obluzowany i obniżony, niewielkie elementy garderoby, jak rękawiczki czy skarpetki mogą „znikać” we wnętrzu urządzenia. Przedostają się pod fartuchem do zbiornika a stamtąd nawet do filtra. Ma to miejsce zarówno podczas cyklu prania, jak i wirowania, a często znikające drobne elementy garderoby również mogą sygnalizować uszkodzenie sprężyn zawieszenia. Należy wtedy sprawdzić stan techniczny całego zespołu piorącego, ponieważ objaw może mieć związek z innymi usterkami, na przykład pęknięciem krzyżaka lub uszkodzeniem łożysk.   

Podobna sytuacja może się zdarzyć również, gdy bęben jest sprawny, jednak w prawidłowo działającym urządzeniu występuje bardzo rzadko.

Głośna praca pralki

Pęknięcia lub uszkodzenia sprężyn bębna w pralce, na których zawieszony jest zespół piorący, powoduje charakterystyczny, uciążliwy hałas. Bęben kręci się nieregularnie i, nie mając odpowiedniego oparcia i stabilizacji, przemieszcza się, obijając ściany i blat urządzenia. Przeciwwaga nie jest w stanie utrzymać wirującej pralki w miejscu, a amortyzatory ulegają bardzo szybkiemu uszkodzeniu. W tym przypadku wymiana sprężyn bębna jest konieczna, aby nie doprowadzić do uszkodzenia pozostałych podzespołów w pralce. 

Sprężyny zawieszenia zespołu piorącego w niektórych modelach podwieszone są na belce poprzecznej, łączącej i wzmacniającej boki urządzenia. W większości przypadków producenci pralek i pralko-suszarek stosują mocowanie, na uchwytach bezpośrednio do obudowy pralki. Wymiana sprężyn jest dość łatwa. Już po odkręceniu dwóch śrub mocujących blat i jego demontażu uzyskasz bardzo dobry dostęp i miejsce do ich wymiany.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 34

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x