Objawy uszkodzenia pompy odpływowej pralki

katarzyna | 31 października 2017

Pompa odpływowa bierze udział w praktycznie wszystkich etapach cyklu prania i stanowi bardzo ważny podzespół urządzenia. Jeśli uległa awarii w żadnym wypadku nie powinniśmy zwlekać z naprawą. Jakie są więc objawy uszkodzenia pompy odpływowej pralki? Czytaj dalej i dowiedz się, na jakie sygnały warto zwracać uwagę, aby rozpoznać usterkę.


Objawy uszkodzenia pompy odpływowej pralki – woda w pralce po praniu

Jednym z najczęściej występujących objawów uszkodzenia pompy odpływowej pralki jest pozostawanie wody w zbiorniku już po zakończeniu cyklu. Przyczyna usterki może być jednak zupełnie inna. Warto najpierw sprawdzić, czy nie jest zapchany odpływ, wąż odpływowy lub czy filtr pompy odpływowej nie jest zabrudzony.

Mokre pranie po odwirowaniu

Jeśli po wyjęciu prania z bębna cieknie z niego woda, to pralka nie działa prawidłowo. Jednym z najczęściej odpowiadających za ten stan rzeczy podzespołów jest właśnie pompa odpływowa.

Pralka nie odprowadza wody

W tej sytuacji urządzenie zazwyczaj w ogóle nie będzie przechodziło do następnego cyklu prania. Odprowadzenie wody powinno nastąpić między innymi tuż przed wirowaniem. Jeśli cykl w tym momencie zostaje przerwany – przyjrzyjmy się uważnie pompie odpływowej.

Pralka odprowadza wodę zaraz po zaciągnięciu

Innym możliwym objawem awarii pompy odpływowej jest zawieszenie się pralki w pętli ciągłego zaciągania i odprowadzania wody. Dzieje się tak, gdy pompa jest w stanie rozpocząć pracę, ale nie jest w stanie jej zakończyć. Oprócz samej pompy powinniśmy jednak sprawdzić również inne elementy układu.

Wyciek

O uszkodzeniu pompy odpływowej pralki może również świadczyć wyciek. Jeśli po przeprowadzeniu cyklu na podłodze zobaczymy wodę, będzie to jedna z części, której stan będzie trzeba sprawdzić.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 33

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Ewa

Dzien dobry, a co gdy przy czyszczeniu filtra wyplynela woda wraz z pompa- wygląd-wiatraczek, nie odpompowuje wody, ani nie wiruje, obraca sie w ta i z powrotem i na tym koniec, pelno wody w pralce

Tomasz

Witam, mam problem z pralką beko, a mianowicie brudzi ubrania. Wszystko jest wyczyszczone: bęben, węże łączące, wąż odpływowy, filtr. Jedyna rzecz co do której nie jestem pewny to pompa odpływowa, po rozebraniu wyleciała woda ze smarem i opiłkami z silnika pompy. Wygląda jakby oringi ,które są między wirnikiem pompy a wirnikiem silnika nie trzymały szczelności. Czy ktoś miał taki przypadek i mógłby pomóc? Z góry dziękuję.

Jacek

Czy objawem uszkodzonej pompy może być również zalegająca woda w zbiorniczku na płyn po zakończeniu prania?

Andrzej

Witam, mam problem z pralka samsung wd0704rev. Po cyklu zostaje woda, lecz jak przestawie na samo wirowanie woda zostaje wypompowana. Filtr byl brudny po wyczyszczeniu to samo. Zapchany jest cienki wezyk do spuszczania wody. Na pewno trzeba przeczyscic pompe i przewody. Pytanie czy silnik pompy jest spalony? Jezeli zalacze samo wirowanie woda zostanie usunieta, lecz po cyklu prania woda zostaje. Czy uszkodzeniu ulegl inny element?

Tomek

Miałem identyczny problem w pralce MIELE. Dziś się za to zabrałem. Problem był zapchany wąż między filtrem a pojemnikiem na proszek.

6
0
Będę wdzięczny za komentarze.x