Nie można wyłączyć termoobiegu

katarzyna | 26 czerwca 2017

Zdarza się, że choć pieczenie zostało zakończone, nie jesteśmy w stanie wyłączyć termoobiegu. To awaria, której nie można lekceważyć – nie tylko dlatego, że może zniszczyć nam danie, ale również dlatego, że jest niebezpieczna dla całego piekarnika. Z czego mogą wynikać problemy z wyłączeniem termoobiegu?

Nieszczelne drzwi piekarnika

W pierwszej kolejności należy sprawdzić drzwi piekarnika. Problem z wyłączeniem termoobiegu może wynikać z nieszczelności, która nie pozwala osiągnąć komorze odpowiedniej temperatury. Szczególnie uważnie powinniśmy przyjrzeć się uszczelce drzwi oraz zawiasom, bo w piekarniku zazwyczaj to one właśnie są przyczyną nieszczelności.

Uszkodzony termostat piekarnika

Termostat to element, który ma za zadanie aktywowanie i dezaktywowanie grzałki po osiągnięciu konkretnej temperatury. Jeśli nie działa prawidłowo, może mieć problemy nie tylko z włączeniem grzałki termoobiegu, ale też z jej wyłączeniem. Jeśli przyczyna leży w termostacie – nie obędzie się bez wymiany.

Uszkodzona grzałka termoobiegu

Problem może również dotyczyć samej grzałki. Jeśli jest uszkodzona, nie będzie w stanie pracować na tyle intensywnie, aby ogrzać powietrze zgodnie z ustawieniami, a wówczas termostat zgodnie z odczytami czujnika zmusza ją do dalszej pracy. Należy sprawdzić, czy grzałka się nie odkształciła, czy nie sczerniała i czy nie czuć od niej spalenizną.

Wadliwy przełącznik funkcji

Nastawienie programu w piekarniku odbywa się za pomocą przełącznika funkcji. W przypadku, gdy zaciął się któryś z trybów grzania tylko odłączenie go z sieci spowoduje, że przestanie grzać. W tym przypadku konieczna będzie wymiana przełącznika na nowy.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x