Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 65
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 5 lipca 2017
Zadaniem iskrownika jest przesył iskry z generatora. Jeśli iskrownik nie jest sprawny, może nie zapalić palnika. Element ten nie jest szczególnie delikatny, ale łatwo można go uszkodzić np. podczas czyszczenia kuchenki ściernymi preparatami lub ostrą gąbką. Czasami może zdarzyć się przerwanie obwodu w iskrowniku. Iskrownik można przełożyć z innego palnika (w każdym palniku są takie same, różnią się tylko długością) i dzięki temu sprawdzić czy to faktycznie iskrownik jest przyczyną usterki.
Zdarza się również, że iskrownik jest niesprawny nie dlatego, że uległ uszkodzeniu, ale po prostu został zabrudzony wskutek eksploatacji. Zanim przystąpisz do wymiany tego elementu spróbuj go po prostu dokładnie wyczyścić.
Termopara w kuchence gazowej wykorzystywana jest w charakterze czujnika, którego zadaniem jest wykrycie i utrzymanie płomienia w palniku. Jeśli uszkodzona termopara go nie wykrywa, wtedy (w nowszych kuchenkach) układ zabezpieczający odcina dopływ gazu, aby nie doprowadzić do jego niekontrolowanego wypływu . Jeśli nie działa tylko jeden palnik w kuchence gazowej, to spróbuj wymienić termoparę.
Aby sprawdzić, czy termopara jest uszkodzona, możesz ją podmienić z innego palnika, ponieważ podobnie jak w przypadku iskrowników, różnią się tylko długością.
Częstą przyczyną niesprawności jednego z palników jest zanieczyszczenie wylotu gazu – dyszy. W konsekwencji do korpusu palnika dostaje się za mało gazu, aby zapalić palnik. Obecność tej usterki będzie szczególnie prawdopodobna, jeśli np. palnik czasami się zapala, a czasami nie. Możliwe też, że dysza jest uszkodzona. Aby przeczyścić dyszę wystarczy użyć druciku miedzianego i przetkać wylot. Gromadzą się tam resztki po gotujących się potrawach i popiół.
Jeżeli zdecydujesz się na wymianę dyszy, to zwróć uwagę na rodzaj gazu, jaki masz w kuchence. Dysze do kuchenek na gaz ziemny mają mniejszy wylot w porównaniu z propan butan.
Witam mam płytę gazowa do zabudowy Amika, ostatni jeden palnik został zalany i od tego czasu nie działa, iskra jest dysza czysta, jednakże nadal nie działa co mogło się stać, wygląda na to że w ogóle gaz nie dochodzi
Nie słychać charakterystycznego syczenia po przekręceniu pokrętła?
Byłoby dobrze, żeby jeszcze wiedzieć jak się do tego zabrać. Mam na myśli kuchenkę wpuszczaną w zabudowe. Lewy przedni palnik nie pokazuje iskry, więc na pewno termopara. Poza tym, gdzie mogę dostać tą termopare oraz dwie przykrywki na palniki?
W tym przypadku winowajcą będzie iskrownik który nie podaje iskry. Jeśli dołączy Pan zdjęcie tabliczki urządzenia postaram się dobrać odpowiedni wraz z pokrywkami
Witam
Mam płytę gazową whirlpool w której nie działa jeden palnik. Działa tylko przy wciśniętym pokretle, jak tylko puścisz przestaje die palić.
Ci kole być przyczyną???
D,ieku za podpowiedzi
Na najmniejszym palniku nie zapala się gaz, iskrownik działa, termopara odcinająca gaz działa, dysza gazu drożna, jak ze zdjętym palnikiem przekręcę kurek gaz się zapala bez problemu (widok jak miniaturowe pole naftowe 😉 ). Jak tylko zakładam palnik to pomimo wypływu gazu i całkiem mocnej iskry (obserwacja przez lusterko) nie następuje zapłon. Zapałka lub każde inne „zewnętrzne źródło ognia” rozwiązuje problem, ale to mało praktyczne. W koronce palnika chyba nic się popsuć nie może, tym bardziej w pokrywce… co może być przyczyną?
Witam. Mam taki problem. Płyta gazowa 4 palniki. Na jednym palniku jak przekręcam gaz nie słyszę włączającego się iskrownika. Czyli przekręcam gałkę i dociskam ją w dół i nie słychać charakterystycznego stukania – przeskakiwania iskry. Ale gdy docisnę wszystkie 3 pozostałe i widzę i słyszę jak iskra w tym niedziałającym palniku przeskakuje. Ja ten niedziałający palnik zapalę w ten sposób że odpalę gaz w tym niedziałającym palniku a iskrownik włączę na innym palniku.
Wygląda to na źle przeskakującą iskrę, najlepiej zacząć od wymiany iskrownika, choć możliwą przyczyną jest też termopara.
do wymiany „wiązka zapalaczy” (google grafika) uszkodzony lub źle osadzony jeden z włączników, umieszczone są na zaworach gazowych od strony pokrętła koszt ok pół stówki.
po włączenie największej płytki słychać iskrę w palniku po przekątnej i na odwrót
U mnie po wyczyszczeniu wciąż nie działał iskrownik. Gaz drożny. Postanowiłem odkręcić dwie śrubki widoczne po zdjęciu grzałki. Okazało się, że izolacja na kabelku niosącym prąd do iskrownika był popękany. Po naciskaniu pokrętła iskra była w szczelinach izolacji, a nie w samym iskrownika, przeciek. Zaizolowałem przewód. Działa. Ps. Jeszcze lepiej byłoby wymienić przewód na nowy. Pozdrawiam.
Amica to wyjątkowe gówno. Kupiłem taką kuchnie i zaraz po podłączeniu zgłosiłem do serwisu, bo nie działał termoobieg. Gość z serwisu przyjechał po tygodniu i nic nie zrobił, bo silnik nie działał ( oczywiście mówiłem o rodzaju uszkodzenia wcześniej) Dałem spokój i brat elektryk naprawił. Po wygaśnięciu gwarancji zdechł palnik mimo wzywania różnych specy od kuchenek do dziś nie działa. Znaczy działa nie do końca. Płomień pływa i kopci garnki
Iskrownik działa, bo iskra jest po przyciśnięciu kurka. Dysza zmieniona na inny palniki i tam działa bez zarzutów. Gaz leci gdy wciskam kurek, a mimo to po puszczeniu kurka płomień gaśnie.
W sytuacji, gdy palnik nie trzyma płomienia problemu możemy szukać także w obrębie pokrętła.
Mam ten sam problem jak go rozwiązać?
A czy sprawdzał Pan stan dyszy?
Zawracanie głowy,
iskrownik wymieniony, termopara również, generator iskry również (BO ZAMIANA MIEJSCAMI WYJŚĆ Z GENERATORA NIC NIE DAŁA) , dysza się błyszczy prawie jak psu …., a iskry na małym palniku jak nie ma tak nie ma !!!
Gaz wali po przekręceniu kurka jak głupi !!! Zapałka i palnik jedzie . TYLKO PO CO SĄ TE WSZYSTKIE GÓWNA !!!
Nie ma to ku*wa jak cuda z f-my Amica !!!
To sobie jeszcze wymień kolego samą końcówkę iskrownika przy tym palniku????. Masz zwarcie do masy i iskry nie będzie… Albo sobie oczyść samą końcówkę zamiast obrażać piękna dziewczynę z prazentacji????????