Płyn do mycia naczyń – nietypowe zastosowania

katarzyna | 19 kwietnia 2019

Płyn do mycia naczyń jest bardzo delikatnym środkiem czyszczącym. Musi taki być, ponieważ bardzo często mają z nim kontakt ludzkie dłonie oraz, oczywiście, sztućce i naczynia, na których później ląduje jedzenie. Jednakże fakt tego stosunkowo lekkiego działania od lat wykorzystywany jest również w innych dziedzinach życia, nie tylko w kuchni. Jakie są więc nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń? Do czego jeszcze się przydaje? Oto nasze propozycje.

Usuwanie plam

Okazuje się, że zwykły, standardowy płyn, świetnie radzi sobie z plamami na ubraniach, dywanie czy też kanapie. Najlepiej spisuje się w przypadku tych tłustych, ponieważ struktura preparatu nastawiona jest na rozbijanie cząsteczek tłuszczu. Klucz do sukcesu stanowi szybka reakcja. Tuż po tym, jak na materiał skapnie czy pryśnie olej, należy pokryć go płynem do mycia naczyń, potrzeć jak przy ręcznym praniu i zostawić na kilka minut (15-20). Wówczas trzeba zebrać pozostałości detergentu i tkaninę wrzucić do pralki lub też umyć specjalnym środkiem (w przypadku dywanów czy łóżek). Tanio, prosto, a skutecznie.

Płynem można również spróbować podjąć próbę zlikwidowania plam z podłóg, betonu, płytek. Wtedy najlepiej rozcieńczyć go w wodzie i przelać do butelki ze spryskiwaczem.

Nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń

Pomoc w ogrodzie

Miłośnicy prac w ogródku i spędzania czasu na świeżym powietrzu na pewno ucieszą się z informacji, że płyn do mycia naczyń można wykorzystać również i tam. Jak? Tutaj przykłady interesujących zastosowań, które na pewno ułatwią codzienną pracę przy grządkach oraz sprzątanie na rodzinnego grilla:

  • Roztwór z wody, płynu i soli to doskonały środek do pozbywania się uporczywych chwastów,
  • Naczynie wypełnione octem oraz niewielką ilością płynu do mycia naczyń przyciąga owady, więc jeśli nadszedł czas, by zredukować ich ilość, wystarczy ustawić miseczkę w wybranym przez siebie miejscu,
  • Meble tarasowe i ogrodowe są bardzo podatne na czyszczenie tym kuchennym środkiem,
  • Wcześniej wspomnianą miksturę odtłuszczającą można wykorzystać także przy konserwacji kamienia, granitu.

Nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń

Szeroko pojęte sprzątanie

To zadziwiające, jak wiele powierzchni można wyczyścić płynem do mycia naczyń. Jest tani, dostępny w każdym markecie i osiedlowym sklepie, a do tego okazuje się, że potrafi zastąpić większość popularnych, w teorii profesjonalnych środków czystości. Oczywiście wiadomo, że nie zawsze z pozytywnym skutkiem 🙂 Dlatego zabierając się za tak ekonomiczne porządki, należy pamiętać, iż mogą one nie spełnić założonych oczekiwań. Zaprezentujemy jednak kilka propozycji, z którymi płyn do mycia naczyń powinien sobie na spokojnie poradzić:

  • Wnętrze piekarnika, lodówki, kuchenki mikrofalowej,
  • Obudowy sprzętów (takich jak toster, blender, mikser),
  • Szafki kuchenne, blaty,
  • Brudne okna z tłustymi odpryskami,
  • Ruszty oraz kratki z grilla,
  • Okap, płyta gazowa.

Jeśli chodzi o narzędzia, najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry bądź bawełniana, ręczniki papierowe lub też zwykła gąbka kuchenna.

Nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń

Jak więc widać, płyn do mycia naczyń to naprawdę wielofunkcyjny preparat. Właściwie, jakby się uprzeć, można by nim zrobić niemal wszystko – od zmywania, przez sprzątanie, aż do prania. Chyba nie ma na rynku tańszego oraz bardziej ekonomicznego rozwiązania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie ze wszystkim da sobie radę absolutnie perfekcyjnie.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x