Pakowanie na wakacje – tips and tricks

katarzyna | 10 lipca 2020

Idzie lato, a co najbardziej kojarzy się z latem? Oczywiście wakacje, urlopy, piękna pogoda oraz mile spędzony czas. Możliwości jest wiele – polskie morze czy góry, zagraniczne kurorty, bliskie i dalekie kierunki… Gdziekolwiek jednak człowiek nie chciałby się udać, zawsze musi najpierw spakować swoje rzeczy. Jak zrobić to szybko i sprawnie? Oto nasze bazowane na doświadczeniu tips and tricks, które znacząco ułatwią pakowanie.

Zwijaj zamiast składać

W większości przypadków ubrania do walizki czy torby składa się w kostkę, a następnie umieszcza wszystkie jedno na drugim. Cóż, na pewno nie można powiedzieć, że taki rodzaj pakowania jest błędny, bo jednak stosują go miliony ludzi. Ja jednak swoje ubrania preferuję zwijać w jak najciaśniejszy rulon, a następnie dodatkowo ściskać gumką recepturką. Dlaczego?

  • Materiał mniej się gniecie – dla mnie to duża zaleta. Nie zawsze w miejscu, do którego się udaję, znajduje się żelazko, a nie przepadam za chodzeniem w pogiętych ubraniach. Zwijanie w 98% eliminuje ten problem. Warto jednak pamiętać, że kurtki czy marynarki powinny być składane w sposób standardowy, aby nie zepsuć zamka,
  • Oszczędność miejsca – wydawać by się mogło, że to nieprawda, bo w końcu schludna kostka wygląda na pierwszy rzut oka na o wiele mniejszą, niż rulon. Nic bardziej mylnego. Złożonych ubrań nie należy za bardzo ściskać, bo wówczas się wygniotą, a w dodatku mają różne wielkości, co utrudnia gospodarowanie przestrzenią. Rulony są mobilne, można je dowolnie przekładać, a także dociskać do siebie.

Ten sposób pakowania ma swoich zwolenników, ale i również przeciwników. Ja cenię go za swobodę, którą daje. Nie muszę martwić się o to, że przy wyciąganiu jednej bluzki, rozpadnie mi się cała starannie ułożona konstrukcja.

Pakowanie na wakacje – trips and tricks

Zorganizuj bagaż podręczny

Jeśli na wakacje wybierasz się samolotem, na pewno wiesz, że na pokład można wnieść ze sobą bagaż podręczny. Problematyczne w tej kwestii wydaje się umiejscowienie poszczególnych przedmiotów, a także oczekująca na każdego podróżnego kontrola bezpieczeństwa. Warto pamiętać, by laptopa, aparat fotograficzny, smartfon czy tablet zawsze pakować do ekwipunku podręcznego. Dlaczego? W przypadku zagubienia przez linię lotniczą bagażu nadawanego na lotnisku, człowiek nie jest zupełnie odcięty od świata i nie musi martwić się o to, że nie odzyska swoich cennych przedmiotów.

Kontrola bezpieczeństwa to etap stosunkowo stresujący, a w dodatku odbywa się bardzo szybko. W większości przypadków zalecenia są podobne: na specjalną taśmę należy wyciągnąć do kontroli płyny, umieszczone w buteleczkach i przezroczystej kosmetyczce; metalowe elementy i sprzęt elektroniczny. Z tego względu przy pakowaniu bagażu podręcznego warto układać przedmioty warstwami: np. na dnie książka i inne mało potrzebne rzeczy, potem elektronika, na samej górze kosmetyki itd. Zaoszczędzi to sporo czasu i stresu przy kontroli.

Pakowanie na wakacje – trips and tricks

Pakowanie z listą na odwrót

Nieodłącznym elementem przygotowań do wyjazdu jest przygotowanie listy, zawierającej spis najpotrzebniejszych rzeczy. Często jednak w trakcie pakowania okazuje się, że nie ma tam wszystkiego, a potem już nie chce się dopisywać nowych podpunktów i w efekcie wychodzi duży chaos. W moim przypadku sprawdza się sporządzanie listy na odwrót. Co to znaczy? Dzielę kartkę na kilka części i zapisuję każdą rzecz, którą wkładam do walizki. Dzięki temu łatwiej mi się odnaleźć w tym, co już schowałam. Przy przygotowywaniu standardowej listy zwykle zapisywałam: trzy pary spodni, a gdy robię wersję odwrotną, notuję dokładniej: dresy, jeansy jasne, jeansy ciemne i mam pewność, że te rzeczy na milion procent znalazły się w bagażu. Również wizualnie łatwiej jest określić czego brakuje, np. w sekcji kosmetyków. Swoją listę można również później porównać z tymi gotowymi, które znajdują się w internecie.

Pakowanie na wakacje – trips and tricks

Wyjazdy to cudowny czas do kolekcjonowania wspomnień, dlatego też warto do pakowania podejść na poważnie. Szkoda tracić czasu na zastanawianie się, czy aby na pewno wszystkie najważniejsze rzeczy znalazły się w bagażu. Dobrze zapakowana walizka bądź torba to także gwarancja wygodniejszego transportu i tego, że w środku łatwiej uda się odnaleźć konkretne przedmioty. A wy, macie jakieś swoje sposoby na szybkie i skuteczne pakowanie?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x