Kiedy wymienić szczotki węglowe w pralce?

katarzyna | 31 marca 2021

Chcesz wiedzieć, co to są szczotki silnika w pralce oraz jak i kiedy powinno się je wymienić? Jeśli tak to dobrze trafiłeś! W tym artykule postaramy się Ci to wszystko wytłumaczyć.

Co to są szczotki węglowe?

Szczotki silnika to elementy niezbędne do prawidłowej pracy silnika elektrycznego pralki. Dzięki ich pracy możliwy jest przekaz energii do uzwojenia wirnika. Składają się one z wkładu węglowego, elementu typowo eksploatacyjnego – zużywającego się poprzez tarcie silnika. Można wymienić ten element samodzielnie lub wraz z szczotką. Dobierzesz je na podstawie oznaczeń znajdujących się na etykiecie silnika.


Jak wymienić szczotki w pralce?

Sama wymiana szczotek nie jest czynnością skomplikowaną, wymaga ona jednak trochę rozwagi i podstawowych umiejętności obsługiwania się narzędziami.
Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać przystępując do wymiany szczotek jest odłączenie pralki od źródeł prądu. Po upewnieniu się, że pralka została odłączona od sieci energetycznej możesz przystąpić do odczepienia przewodu uziemienia, a następnie wiązki przewodów silnika.
Po wykonaniu tych czynności odkręcasz śruby i wyjmujesz silnik. Na zakończenie odlączasz kable od szczotek oraz wyjmujesz elementy popychając je do przodu.

Pamiętaj! Wiele nowych szczotek posiada blokady w formię zatrzasków, które należy wyłamać przed zamontowaniem. 

Kiedy wymienić szczotki węglowe w pralce
Szczotki węglowe silnika

Kiedy należy wymienić szczotki silnika w pralce?

Zużycie szczotek silnika możemy zaobserwować rozpoznając pewne znaki. Najczęstszym jest to, że pralka nie zawsze jest w stanie poruszyć bębnem podczas wirowania. Może się równocześnie wyświetlić komunikat o błędzie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdyby pralka całkowicie przestała wirować problemu powinniśmy szukać gdzie indziej. Kolejnym objawem może być także ślad czarnego pyłu znajdujący się pod urządzeniem. Jeśli zauważysz przy tym także inne usterki świadczące o wymianie szczotek, nie zwlekaj, koniecznie wymień te elementy na nowe.

Uwaga! Wymień szczotki, gdy:

  • Podczas prania występuje hałas przypominający trzask
  • Poczujesz zapach spalenizny
  • Zobaczysz ślad czarnego pyłu
  • Pralka wyświetli kod błędu
  • Długość szczotek spadnie poniżej 20 mm (przeciętne rozmiary szczotek to 42 i 36 mm)

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments