Kiedy wymienić szczotki węglowe w pralce?

katarzyna | 31 marca 2021

Chcesz wiedzieć, co to są szczotki węglowe w pralce oraz jak i kiedy powinno się je wymienić? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! W tym artykule postaramy się Ci to wszystko wytłumaczyć.

Co to są szczotki węglowe?

Szczotki silnika to elementy niezbędne do prawidłowej pracy silnika elektrycznego pralki. Dzięki ich pracy możliwy jest przekaz energii do uzwojenia wirnika. Składają się one z wkładu węglowego, elementu typowo eksploatacyjnego – zużywającego się poprzez tarcie silnika. Można wymienić ten element samodzielnie lub wraz z szczotką. Dobierzesz je na podstawie oznaczeń znajdujących się na etykiecie silnika.


Jak wymienić szczotki w pralce?

Sama wymiana szczotek nie jest czynnością skomplikowaną. Wymaga ona jednak trochę rozwagi i podstawowych umiejętności obsługiwania się narzędziami. 
Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać przystępując do wymiany szczotek, jest odłączenie pralki od źródeł prądu. Po upewnieniu się, że pralka została odłączona od sieci energetycznej możesz przystąpić do odczepienia przewodu uziemienia, a następnie wiązki przewodów silnika. 
Po wykonaniu tych czynności odkręcasz śruby i wyjmujesz silnik. Na zakończenie odłączasz kable od szczotek oraz wyjmujesz elementy popychając je do przodu. Po popchnięciu szczotek oraz uniesieniu blaszki, możesz wstawić nowe części. Ponownie podłącz przewody i zamocuj wszystko w pralce.

Pamiętaj! Wiele nowych szczotek posiada blokady w formie zatrzasków, które należy wyłamać przed zamontowaniem. 

Kiedy wymienić szczotki węglowe w pralce
Szczotki węglowe silnika

Kiedy należy wymienić szczotki węglowe w pralce?

Istnieje kilka objawów, które zasygnalizują potrzebę wymiany szczotek. Na co warto zwracać uwagę?

Nieprawidłowe wirowanie

Jest to jeden z najbardziej typowych objawów zużytych szczotek. Mimo, że pralka przeprowadza program prania, to jednak pojawia się problem z pracą bębna. Zamiast wykonywać pełne obroty, kołysze się – zdarza się także, że całkowicie zatrzyma się w trakcie cyklu. Nasłuchuj hałasów, wydobywających się z pralki podczas wirowania – będą przypominać tarcie.

Czarny pył

Jeżeli zauważysz, że ciemny pył zbiera się w okolicach pralki – oznacza to, że elementy wymagają wymiany. Gromadzący się pył to wkład węglowy szczotek i im więcej go widzisz, tym bardziej są one zużyte.

Regularna wymiana szczotek węglowych

Nie musisz czekać na objawy zużycia szczotek, aby wiedzieć, kiedy powinieneś je wymienić. Zwracaj uwagę na długość wkładu – najczęściej będą mieć one około 40mm. Producenci niestety nie zawsze podają te informacje. Zalecane jest, aby wymieniać wkłady, kiedy będą starte do połowy.

Okresowa wymiana szczotek pozytywnie wpłynie na pracę bębna, silnika czy łożyska. W innym wypadku, pralka zacznie hałasować, a Twoje ubrania nie będą się dopierać.

Podsumowanie. Wymień szczotki, gdy:

  • Podczas prania występuje hałas przypominający trzask lub tarcie
  • Poczujesz zapach spalenizny
  • Zobaczysz ślad czarnego pyłu
  • Pralka wyświetli kod błędu
  • Długość szczotek spadnie poniżej 20 mm (przeciętne rozmiary szczotek to 42 i 36 mm)

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 22

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa

Pralka HOOVER VISION TECH Model VT914D22S/1-80 wyświetlała Kod E 08 teraz drzwi się. Ie blokują i miga ikonka zamkniętej kłódki .Prąd jest tylko nie może się uruchomić w czym problem ? Szczotki czy blokada drzwi?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x