Jak wyczyścić piekarnik?

katarzyna | 1 kwietnia 2020

Piekarnik jest urządzeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne przyrządzanie posiłków. Każdy kto często z niego korzysta na pewno wie, jak trudno jest usunąć uporczywe zabrudzenia. Zaschnięty tłuszcz, przypalone resztki, oklejone ściany komory… Brzmi koszmarnie, a to tylko niektóre z nich! Dziś podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie, aby zawsze cieszyć się jego prawidłowym działaniem.

Czyszczenie piekarnika – od czego zacząć?

Z pewnością od kwestii bezpieczeństwa. Piekarnik przed jakimkolwiek czyszczeniem musi być wystudzony – w innym przypadku może dojść do poważnych uszkodzeń, takich jak chociażby pęknięta szyba w drzwiach czy zniszczona powierzchnia emaliowana na dnie. Dodatkowo nie trzeba się wówczas obawiać o poparzenie dłoni.

Następnie czas zajrzeć do środka. W posprzątaniu zanieczyszczeń na pewno pomogą oględziny, dzięki którym uda się ustalić, jakie produkty będą potrzebne. Do tłustych czy przypalonych plam przydarzą się bowiem preparaty o różnych właściwościach, przygotowane z myślą o tym, by uniknąć mocnego szorowania ścian komory. Mowa tutaj o odtłuszczaczach i środkach powierzchniowo czynnych – więcej na ich temat w dalszej części artykułu.

Wstępnie można ręcznie wymieść nadmiar okruchów czy pozostałości po pieczeniu na zewnątrz urządzenia. Jeszcze przed przystąpieniem do mycia wnętrza, warto namoczyć blachy oraz ruszty w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń – dzięki temu nieczystości zdążą namięknąć i później łatwo zejdą. Szkoda byłoby zanieczyścić czystą powierzchnię piekarnika brudnym wyposażeniem.

jak wyczyścić piekarnik

Czym umyć wnętrze?

Sposoby są różne. Wiele osób ceni sobie tradycyjne środki, które można wykonać z dostępnych w domu produktów, głównie ze względu na ich wysoką wydajność oraz tani koszt. Najpopularniejszym tego typu detergentem jest pasta z sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać ze sobą łyżkę sody, octu i wody (ilość zwiększa się proporcjonalnie), a następnie tak przygotowany środek nanieść na zabrudzenia i pozostawić na kilka godzin. Dobrze spisze się w przypadku przypalonych resztek, które przywarły do piekarnika.

Czasami, kiedy wnętrze potrzebuje tylko odświeżenia, wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń. Wcześniej warto namoczyć brud wodą – miękkie zanieczyszczenia będą prostsze do usunięcia. Po odczekaniu kilku minut, można przystąpić do czyszczenia. Na pewno przyda się szczotka, jednak nie powinna być ona druciana albo z irchy, ponieważ zarysuje piekarnik lub zniszczy emalię. Najlepiej sprawdzi się gąbka lub mokra szmatka.

Chociaż istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie piekarnika, to roztwór wody z octem na pewno nie sprosta trudnym zabrudzeniom. Czyszczenie piekarnika nie musi być trudne. Co zrobić, gdy domowe metody zawodzą? Wystarczy odpowiedni preparat, aby pozbyć się nawet przywierających zabrudzeń.

jak wyczyścić piekarnik

W przypadku profesjonalnych detergentów, sprawa wygląda niemal identycznie. W zależności od konsystencji (płyn, żel, granulki), środek należy nanieść we wnętrzu komory, a potem pozostawić do zadziałania. Wcześniej zalecamy koniecznie zapoznać się w instrukcją, gdzie producent musi zamieścić informacje o tym, w jaki sposób rozprowadzić i na jak długo pozostawić produkt.

Wyróżniamy dwa rodzaje profesjonalnych detergentów czyszczących:

  • środki odtłuszczające, które rozbijają cząsteczki tłuszczu,
  • środki uniwersalne, mające za zadanie usuwać brud o różnym pochodzeniu.

Po zakończonym sprzątaniu należy solidnie spłukać wszelkie pozostałości po produktach chemicznych. Kolejnym krokiem będzie przetarcie piekarnika na sucho albo jego przepalenie bez wyposażenia. Z szyby w drzwiach zaschnięte resztki można usunąć przy pomocy skrobaka.

Skrobak

Co z obudową?

Zewnętrzna część piekarnika jest równie ważna, jak jego wnętrze. W przypadku tradycyjnego modelu z pokrętłami, warto od czasu do czasu przetrzeć ich powierzchnię wilgotną szmatką z detergentem, pamiętając przy okazji, że oznaczenia temperatury mogą się ścierać, dlatego trzeba robić to ostrożnie. Nagromadzone w szczelinach okruszki można wygrzebać przy pomocy wykałaczki bądź patyczka higienicznego.

Gorzej sprawa wygląda w piekarnikach z wyświetlaczem i sterowaniem dotykowym. W ich przypadku zaleca się używać płynów do matryc komputerowych lub do okien – na bazie alkoholu. Do boków urządzenia oraz innych elementów obudowy, przyda się środek do mycia stali nierdzewnej. Jego stosowanie to gwarancja braku zarysowań czy rdzy.

tenzi do piekarnika

Jak często należy czyścić piekarnik?

Teraz, gdy już wiadomo, jak wyczyścić piekarnik, pojawia się pytanie – co ile to robić? Najlepiej regularnie. Pozwoli to uchronić się przed ewentualnymi zagrożeniami, wynikającymi z zaniedbania właściwej konserwacji urządzenia. Przykładowo, kiedy brud przyklei się do grzałki termoobiegu, na zewnątrz będzie wydobywać się nieprzyjemny zapach spalenizny. Stare zanieczyszczenia to pierwszy krok do awarii, szczególnie jeśli chodzi o elementy grzejne.

Niektóre piekarniki wyposażone są w funkcje samoczyszczenia: pyrolityczne, katalityczne i parowe. Wówczas sprawa jest o wiele łatwiejsza – wystarczy tylko skorzystać z odpowiedniego programu. Regularne mycie ma znaczenie nie tylko dla utrzymania czystości sprzętu i przedłużenia jego trwałości. Należy pamiętać, że zabrudzenia osadzające się na ściankach i blachach mogą przenikać do przygotowywanych potraw. Co więcej, te zabrudzenia mogą zaostrzyć się po kolejnym użyciu piekarnika, co utrudni ich usunięcie. Brudne i przypalone wnętrze urządzenia wpłynie na smak i jakość potraw.

pieczen w piekarniku

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x