Jak wyczyścić opiekacz do kanapek? Sprawdź!

aleksandra | 3 kwietnia 2020

Tosty to jedna z najpopularniejszych propozycji śniadaniowych. I nic dziwnego. Ich przyrządzenie zajmuje mało czasu, a poza tym – dobrze smakują oraz mogą być przygotowane na setki różnych sposobów. Jednakże częste używanie opiekacza wiąże się z przypalonym serem, zapieczonymi resztkami chleba czy tłustymi plamami, które trudno usunąć. Jeśli szukasz sposobu na poradzenie sobie z tymi zanieczyszczeniami, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wyczyścić opiekacz do kanapek.

Sprawdź montaż opiekacza

W chwili obecnej wiele modeli opiekaczy jest wyposażonych w wyjmowane, wymienne płyty. Oznacza to, że element grzejny (z wyżłobieniami na tosty), można bez problemu wyciągnąć i wyczyścić osobno. To duże ułatwienie, ponieważ manewrowanie w obrębie urządzenia jest trudne. Okruszki zbierają się w zagłębieniach i brzegach płyt, wobec czego trzeba je sprawnie wygrzebać, a przy otwartej klapie może być z tym problem. Dlatego warto przyjrzeć się swojemu modelowi opiekacza. Być może na brzegach znajdują się specjalne przyciski bądź zasuwki, pozwalające na wyjęcie tych elementów.

Płyty po demontażu należy umyć ciepłą wodą z mydłem, a następnie opłukać i wytrzeć suchą szmatką. Przed kolejnym użyciem trzeba umieścić je na nowo w urządzeniu, a następnie przez minutę grzać opiekacz przy zamkniętej klapie bez żadnych produktów w środku. Producenci nie zalecają myć płyt w zmywarce.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek
źródło: amazon.co.uk

Rozgrzej brud

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek? Jednym z najprostszych, ale za to najbardziej skutecznych sposobów na czyszczenie opiekacza, jest usuwanie zanieczyszczeń od razu po wyjęciu tostów. Wtedy wszelkie pozostałości jedzenia są jeszcze świeże i można je z łatwością usunąć za pomocą wilgotnego ręcznika papierowego, ściereczki z mikrofibry bądź gładkiej strony gąbki. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie musi być odłączone od prądu oraz zupełnie zimne, by nie doprowadzić do awarii.

Wiadomo jednak, że nie zawsze jest czas, by umyć sprzęt tuż po śniadaniu. W celu usunięcia zaschniętego brudu trzeba nagrzać opiekacz, by rozmiękczyć stare zabrudzenia, a potem – podobnie jak wcześniej – wyciągnąć wtyczkę z gniazdka i zaczekać, aż urządzenie ostygnie. Resztki tostów pozostaną ciepłe na tyle, by dało się je zmyć. Wnętrze sprzętu zalecamy czyścić tylko wodą z mydłem bądź specjalistycznymi środkami. Nie należy używać szorstkiej strony gąbki, stalowych zmywaków, preparatów o właściwościach ściernych, druciaków itd.

Wyjątkowo uparte zanieczyszczenia można rozmiękczyć za pomocą oleju spożywczego. Wystarczy zwilżyć brud i odczekać około pięciu minut, a potem zabrać się za wycieranie.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek
źródło: ebay.com

Co z obudową?

Niektóre modele opiekaczy mają to do siebie, że ze względu na małe rozmiary czy proste wykonanie, są narażone na dość mocne zabrudzenia obudowy. Zdarza się, że ser wycieka bokami, spływając na znajdujące się z tyłu kable. Wierzch klapy również brudzi się w trakcie eksploatacji. Tego typu zewnętrzne elementy można czyścić lekko nawilżoną ściereczką.

Jeśli zaś chodzi o przewody, to dobrym sposobem jest użycie szczoteczki do zębów. Trzeba jednak mieć na uwadze, żeby myć nią tylko gumowe części i nie dotykać elektroniki czy pokrywy, żeby jej nie porysować i nie uszkodzić. Zapieczone zanieczyszczenia można bardzo ostrożnie wyciągnąć za pomocą wykałaczki.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek
źródło: ebay.com

Opiekacz – kilka praktycznych porad

Na koniec czas na kilka rad, dotyczących samego użytkowania opiekacza. Jego prawidłowa eksploatacja pozwala bowiem dłużej zachować idealny stan urządzenia, bez nieestetycznych zarysowań. To również gwarancja mniejszej awaryjności oraz cichej, energooszczędnej pracy.

  • Do wyciągania tostów używaj wyłącznie silikonowych lub drewnianych łopatek,
  • Aby uniknąć wypływającego sera, zostawiaj kilka milimetrów wolnej przestrzeni na brzegach chleba,
  • Raz na jakiś czas sprawdź, czy szczeliny wentylacyjne nie są zapchane zanieczyszczeniami, bo wówczas może dojść do przegrzania,
  • Czystość pomoże zachować papier do pieczenia – ułóż go na dolnej płycie opiekacza.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o