Jak wyczyścić nawilżacz powietrza?

katarzyna | 25 marca 2020

Moda na nawilżacze i oczyszczacze powietrza nie słabnie, ponieważ coraz większą uwagę przykuwamy do jakości powietrza, którym oddychamy. Nawilżacze powietrza bardzo pomagają w mieszkaniu z suchym powietrzem i niekoniecznie regularnie wietrzonym. Do pokoju dziecięcego wstawiamy nawilżacz, aby dzieciakom lepiej się spało. Używamy go wszędzie, gdzie chcemy poprawić wilgotność powietrza. A jak już go mamy w domu to pora zastanowić się, jak wyczyścić nawilżacz powietrza?

Czy odczuwasz czasem delikatne drapanie w obrębie gardła? No właśnie. To dlatego, że śluzówka gardła nie jest odpowiednio nawilżona. A to właśnie ona odpowiada za ochronę naszego organizmu przed bakteriami. Przez suche powietrze nie działa tak, jak powinna i do płuc może przedostawać się więcej bakterii. Stąd krótka droga do zakażenia dróg oddechowych. Dlatego ważne jest, aby nawilżać powietrze w naszym otoczeniu. I tu świetnie się sprawdza nawilżacz powietrza. O niego, jak o gardło też trzeba dbać.

Kiedy używać nawilżacza powietrza?

Z nawilżacza korzystamy praktycznie wszędzie, gdzie zachodzi taka potrzeba. Szczególnie alergicy docenią ten sprzęt. Nawilżacz powietrza będzie również świetnym rozwiązaniem dla pomieszczeń bez możliwości wentylacji. Aby nawilżacz dobrze spełniał swoją funkcję, ważna jest jego odpowiednia konserwacja. No bo jeśli w urządzeniu zbierze się osad, brud czy pleśń, to jakim powietrzem będziesz oddychał? No właśnie. Dlatego też nawilżacz czyścimy regularnie i tak samo regularnie wymieniamy filtry. Niektóre filtry mogą być zmywalne, szczególnie te pierwsze, wstępne. Pozostałe np. węglowy, czy hepa wymienia się na nowy po kilku miesiącach od momentu użytkowania. Pod żadnym pozorem nie używajmy wody kranowej do nawilżacza, bo zawiera dużo osadów wapiennych i innych minerałów.

jak wyczyscic nawilzacz powietrza ewaporacyjny
Nawilżacz ewaporacyjny Philips

Jak wyczyścić nawilżacz powietrza domowymi sposobami?

  1. Zaczynij od odłączenia nawilżacza od źródła zasilania.
  2. Następnie rozłóż go na części, żeby dokładnie sprawdzić, gdzie znajduje się kurz, brud i ślady po palcach czy nawet pleśń?!
  3. Niewielki brud i kurz usuniesz za pomocą gąbeczki zwilżoną wodą. Szczególnie obudowę nawilżacza można potraktować płynem dezynfekującym na bazie alkoholu.
  4. Pamiętaj o wyczyszczeniu zbiornika na wodę i regularnej wymianie wody. Jest to ważny element, bo w nim zbiera się osad i czasami pleśń, gdy woda długo stoi. Możesz użyć sody oraz octu. Przygotuj roztwór wodny i wlej do zbiornika.
  5. Nie zapomnij również o panelu sterującym. Tam zbiera się najwięcej bakterii i zarazków. Przetrzyj szmatką nasączoną odtłuszczaczem.

Co z filtrami w nawilżaczu powietrza?

Jeśli filtr będzie zaniedbany, nie będzie spełniał swojej roli, czyli nie będzie dobrze filtrował wody i oczyszczał jej z baterii, roztoczy oraz kurzu. Dlatego po pierwsze myj go regularnie. Wystarczy raz w miesiącu pod bieżącą wodą delikatnie zebrać wszystkie nieczystości. Potem osusz i włóż z powrotem na miejsce. Raz w roku wymień go na nowy. Obecnie na rynku oczyszczaczy i nawilżaczy dostępne są różne filtry: hepa, epa, węglowe, okrągłe, prostokątne z harmonijką. Ważne, żeby wiedzieć, który można myć pod wodą, a który totalnie się nie nadaje, ponieważ zniszczy się pod wpływem wody. Informację ta zawsze znajdziesz w instrukcji obsługi nawilżacza, dlatego zawsze trzymaj ją pod ręką. Dodatkowo znajdziesz przydatne informacje na temat konserwacji urządzenia.

Filtr hepa do nawilżacza Philips.

Niektóre nawilżacze powietrza wyposażone są w dodatkową funkcję jonizacji powietrza. Ten szczególny rodzaj sprawia, że musimy jeszcze bardziej zwrócić uwagę na czyszczenie urządzenia. Pojawienie się pleśni w nawilżaczu nie będzie zaskoczeniem, ponieważ pracuje w środowisku wilgotnym. Porządna dezynfekcja i częsta wymiana wody zapobiegnie rozwojowi bakterii i wirusów. Inhalacja z nawilżacza powietrza korzystnie wpłynie dla astmatyków oraz alergików. W czasie kwarantanny może to być świetne rozwiązanie, aby zaczerpnąć trochę świeżego powietrza.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.5 / 5. Liczba głosów: 23

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x