Jak wyczyścić ekspres?

katarzyna | 25 maja 2020

Filiżanka pobudzającej kawy to dla wielu podstawa udanego dnia. Bez względu na to, czy pijesz mocne espresso, delikatne latte czy klasyczną americanę, dobrze jest zacząć dzień od ulubionego napoju. Ta krótka chwila tylko dla siebie każdego ranka pozwala zebrać myśli, ułożyć plan dnia, czy zrelaksować się przed czekającymi wyzwaniami. Ale czasem jest tak, że zaparzysz kawę, usiądziesz wygodnie w fotelu i… ups! Okazuje się, że twoja ulubiona kawa to zwykła lura! Znajomy scenariusz? Tak się czasem zdarza, jeśli zaniedbasz czyszczenie ekspresu! Pamiętaj zatem, że podstawą dobrze przygotowanej kawy jest dobrze działające urządzenie. A jak wyczyścić ekspres poprawnie? Podpowiadamy poniżej.

Jak wyczyścić ekspres ciśnieniowy?

Najważniejsza w czyszczeniu ekspresu jest systematyczność. Zatem, jeśli już ustaliliśmy, że czyścisz swój ekspres regularnie, to posłuchaj teraz, których dokładnie części ma to dotyczyć. Po pierwsze blok zaparzacza. To bardzo ważny element, ponieważ ma stały kontakt z kawą, której jak wiadomo, ziarna są bardzo tłuste i oblepiają poszczególne części. Sama konserwacja nie jest skomplikowana, bo wystarczy wyciągnąć blok i opłukać go pod bieżącą wodą.

Kolejny ważny element to tacka ociekowa. To właśnie w niej zbiera się brudna woda pozostała po parzeniu kawy. Tackę wyciągamy jednym, zazwyczaj prostym ruchem i myjemy w zlewie z odrobiną płynu do naczyń.

Jak wyczyścić ekspres ciśnieniowy
 

Jak czyścić ekspres kolbowy?

W ekspresie kolbowym dbamy przede wszystkim o kolbę. Raczej nie ma tu żadnego elementu zaskoczenia. Kolba i sitka mają stały kontakt z kawą i są najczęściej narażone na zabrudzenie. Zatem regularne ich przemywanie z resztek po kawie jest gwarancją czystości.

Kolejnym istotnym elementem jest dysza do spieniania mleka. Bardzo ważne jest jego regularne czyszczenie, dlatego, że dysza ma wąskie wężyki, przez które przepływa mleko. Jego resztki często pozostają w dyszy i zasychają powodując niedrożność, a po pewnym czasie fermentują.

Następna rzecz to tacka ociekowa. Zasada jest taka sama jak powyżej. Wysuwamy ją delikatnie z ekspresu, wylewamy pozostałą wodę i myjemy.

Jak wyczyścić ekspres ciśnieniowy

Jak wyczyścić ekspres przelewowy?

Tu sprawa ma się dużo prościej, ponieważ sam ekspres jest mniej skomplikowany niż powyższe. Wystarczy, że rozkręcisz te części, które się da (dzbanek, filtr, uchwyty itp.) i wypłuczesz je dokładnie pod bieżącą wodą. Jeśli zabrudzenia są bardziej uporczywe, użyj płynu do mycia naczyń. Części nierozkręcane, te od spodu, wyczyść np. szczoteczką do zębów.

Jak wyczyścić ekspres do kawy

Jak odtłuścić ekspres do kawy?

Odtłuszczanie ekspresu to bardzo ważna czynność. Pamiętaj, że ziarna kawy są tłuste, więc po jej parzeniu w ekspresie zostają resztki, które mogą gromadzić się w wężykach i doprowadzać do zapychania.

Wiele modeli ma funkcję samooczyszczenia. Wówczas do odtłuszczenia wystarczy specjalny środek chemiczny. Może występować w formie płynnej lub tabletek. Sprawdź najpierw ustawienia w swoim urządzeniu, wszystkie niezbędne informacje powinny być umieszczone w instrukcji obsługi. Następnie dobierz odpowiednie rozwiązanie i odtłuść ekspres zgodnie z zaleceniami producenta.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x