Nawilżacze powietrza szturmem podbijają serca ludzi na całym świecie. Nic dziwnego – w dobie smogu i wszechobecnych zanieczyszczeń, warto zadbać przynajmniej o ten niewielki wycinek wielkomiejskiej przestrzeni, zwany własnym domem. Sklepy zapełniają swoje półki coraz nowocześniejszymi modelami tych poprawiających jakość życia urządzeń, ale czy wiemy, jak powinno się ich prawidłowo używać? W poniższym artykule zaprezentujemy, w jaki sposób dbać o swój nawilżacz i sprawić, by posłużył przez długie lata.
Zasada pierwsza: wybierz dobre miejsce na nawilżacz
Gdzie postawić nawilżacz powietrza? Dobre pytanie! Najlepiej wybrać takie miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Może więc być to salon, sypialnia, pokój dziecka czy gabinet. Pamiętajmy jednak, że urządzenie musi stać na stabilnej, twardej powierzchni, czyli np. na stole bądź na podłodze. Radzimy unikać umieszczania nawilżacza na meblach wykonanych z drewna, ponieważ skraplająca się para uszkodzi blaty.
Ze względów bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę, że urządzenie nie może znajdować się w pobliżu:
- Gorących przedmiotów,
- Łatwopalnych oparów oraz innych źródeł ciepła,
- Miejsc wystawionych na działanie promieni słonecznych.
Zasada druga: stosuj się do zaleceń producenta
Nawilżacz podłączony jest do prądu, a przy okazji zawiera w sobie wodę. Jak wiadomo, taka zależność nie stanowi szczególnie bezpiecznego połączenia. Należy więc zapoznać się z instrukcją, a następnie postępować zgodnie z jej zaleceniami. Dla leniwych przygotowaliśmy jednak skróconą wersję:
- Nie uruchamiaj nawilżacza bez wody,
- Nie dotykaj pokręteł/guzików mokrymi rękami,
- Kiedy nawilżacz działa, nie dolewaj do niego wody,
- Wylot pary nie powinien być skierowany w stronę urządzeń elektrycznych, ścian, łóżek itp.,
- Do wody nie należy wlewać olejków zapachowych (służy do tego specjalna komora),
- Obudowa urządzenia nie może być mokra, więc przed każdym uruchomieniem przetrzyj jej powierzchnię szmatką.
Zasada trzecia: dopasuj nawilżacz do swoich potrzeb
Na rynku istnieje multum przeróżnych nawilżaczy i jonizatorów. Z tego względu zalecamy zapoznać się ze wszystkimi funkcjami, które posiada zakupione urządzenie. Często bowiem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie możliwości posiadamy w swoich rękach! Obecnie istnieją nawilżacze z osuszaczami, funkcją inhalacji czy nawet klimatyzacją. Niezależnie jednak od posiadanego modelu, trzeba pamiętać, że urządzenie nie powinno działać dłużej, niż przez 3-4 godziny dziennie. Wynika to z faktu, że kiedy powietrze osiągnie swoją optymalną wilgotność, ściany budynku staną się podatne na pleśń i grzyb.
Miłośnicy ładnych zapachów mogą skorzystać z możliwości wlewania olejków zapachowych do specjalnie przygotowanych komór, by rozprowadzić po domu przyjemny aromat.
A co z czyszczeniem? Nawilżacz powietrza, podobnie jak każdy inny sprzęt, wymaga prawidłowej konserwacji. W tym celu należy wymieniać w nim wodę przynajmniej raz na dwa dni oraz na bieżąco ścierać wszelkie zabrudzenia (typu kurz czy zacieki). Dodatkowo – w urządzeniu znajdują się filtry, które powinno się przeczyszczać co kilka miesięcy. Do zbiornika najlepiej wlewać wodę filtrowaną, gdyż nie pozostawia kamienia.
Uważajmy również na zwierzęta domowe i dzieci – najlepiej ustawić nawilżacz w takim miejscu, by nie obawiać się, że ktoś go przewróci lub zniszczy. Dzięki powyższym poradom gwarantujemy, że urządzenie będzie działało prawidłowo przed długi czas!
Zobacz inne artykuły:
Dodałbym jeszcze tylko jedną poradę : zwrócić uwagę , aby mgiełka wydobywająca się z urządzenia unosiła się do góry gdzie jest rozprowadzana z ciepłym powietrzem , a nie spadała w dół wokół urządzenia , gdyż nie dość że nie nawilża powietrza w pomieszczeniu to jeszcze osadza się na podłodze lub meblach tworząc mokre plamy . Jest także zasysana przez nawilżacz co może spowodować że będzie on głośniej pracować a nawet go uszkodzić .Dzięki że ktoś w końcu zebrał fakty o obsłudze nawilżaczy i opublikował .
By usprawnić nawilżanie powietrza i ograniczyć opadanie pary na podłoże, dobrze jest włączyć w pobliżu urządzenia nawilżającego, wentylator. Wraz z ruchem powietrza para rozprowadzona będzie w znacznej części kubatury pomieszczenia. A może ktoś zna nawilżacz z intensywnym, kierunkowym nadmuchem generowanej pary??
Tak, możesz zobaczyć w sklepach ze sprzętem do hodowania roślin w namiotach , może brzmi dziwnie ale tam możesz znaleść dużo lepsze nawilżacze np. taki co ma wie dysze i możesz go sobie ustawić jak chcesz, może nie są tak ładne ale za to są bardzo funkcjonalne, a nawet takie małe pływające , możesz sobie np. w jakies fajnej misce używać albo jakie naczynie lubisz nawet plastikowa butelka 🙂 wyszukując sobie frazę ,, nawilżacze powietrza growbox,, dużo tego jest , pozdrawiam