Jak naprawić lodówkę – tips and tricks

pawel | 27 maja 2019

tips and tricks

Lodówka to zdecydowany must have w dzisiejszych czasach. Bez innych urządzeń, takich jak zmywarka czy suszarka bębnowa, da się jakoś przeżyć. Bez chłodziarko-zamrażarki raczej nie. Są różne modele – te bardziej skomplikowane i mniej; mocno rozwinięte pod względem technologicznym oraz zupełnie podstawowe, jednakże jakiekolwiek by nie były, zawsze mogą się zepsuć. Z tego względu warto wiedzieć, jak naprawić lodówkę. Oto nasze tips and tricks.

lodówka-brzęczy

Nie bój się dźwięków

Przede wszystkim należy pamiętać, że chłodziarko-zamrażarka to urządzenie, które funkcjonuje bez przerwy. Nie jest włączana raz na jakiś czas, jak np. pralka. Z tego względu non stop zachodzą w niej różne procesy, związane z przelewaniem wody, mrożeniem czy po prostu działającą sprężarką. Wynikiem tego są dźwięki, wydostające się na zewnątrz. W większości przypadków są zupełnie normalne i dopuszczalne przez producenta.

Jakie odgłosy w lodówce akceptowalne? Klikanie, przelewanie, bulgotanie, burczenie. Dopóki nie są tak głośne, że nie da się funkcjonować i nie towarzyszą im inne objawy (np. zapach spalenizny), nie trzeba się martwić.

Jakie są skutki uszkodzonej uszczelki drzwi lodówki

Zorganizuj się

Najważniejsza rzecz przy jakichkolwiek naprawach to dobra organizacja. Dlaczego? Wówczas łatwiej postępować według instrukcji, narzędzia są zawsze pod ręką oraz nie jest tak łatwo zostać zaskoczonym przez nagłe wypadki. Oto garść praktycznych porad co do organizacji pracy:

  • Lodówka to urządzenie, które pracuje z wodą, więc wycieki są nieuniknione. Przed przystąpieniem do napraw dobrze jest przygotować miskę, ręczniki papierowe oraz szmatkę,
  • Nie zapomnij o odłączeniu urządzenia od źródła zasilania,
  • Śrubki, zaślepki, zawiasy, zaczepy… W chłodziarko-zamrażarce znajduje się dużo drobnych elementów, które łatwo zgubić. Zalecamy chować je od razu do pudełka czy małego słoiczka,
  • Naszykuj narzędzia. Przy lodówce najczęściej używane są śrubokręty płaskie i krzyżakowe oraz klucze z końcówką Torx T15,
  • Poproś o pomoc drugą osobę – w trakcie wymiany zawiasów czy drzwi na pewno przyda się większa liczba rąk do pracy,
  • Zerknij, czy na wyświetlaczu nie wyświetlają się kody błędów – pomagają one w zdiagnozowaniu usterki.

Pamiętaj, aby zadbać o swobodę ruchów w miejscu, w którym dokonywana będzie wymiana. Warto pozdejmować z blatów różne przedmioty i pozostawić podłogę zupełnie pustą. Łatwiej będzie krążyć wokół urządzenia czy się schylać. Przed zamówieniem części należy sprawdzić model lodówki na tabliczce znamionowej, by odpowiednio dobrać je do urządzenia.

Jak naprawić lodówkę?

Faktem jest, że lodówka składa się z wielu różnych części. Jest ich dużo, a do tego w większości przypadków znajdują się one wewnątrz urządzenia, pod obudową. Z tego względu samodzielna naprawa może wydawać się trudna i skomplikowana. Nic bardziej mylnego. W chłodziarko-zamrażarkach znajduje się sporo elementów, które da się naprawić samemu. Na przykład:

  • Uchwyty,
  • Uszczelki,
  • Zawiasy (w tym zmiana strony otwierania drzwi),
  • Balkoniki, półki, szuflady,
  • Zatkany odpływ,
  • Złe wypoziomowanie.

Jeśli chodzi zaś o te bardziej skomplikowane wymiany, jak np. modułu czy panelu sterowania, zalecamy zapoznać się z filmami instruktażowymi na naszej Bazie Porad.

Samodzielne naprawy pozwalają zaoszczędzić pieniądze, a przy okazji przynoszą mnóstwo satysfakcji i są bardzo ekologiczne. Zmniejszają produkcję elektrośmieci na naszej planecie oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się szkodliwych substancji. Warto więc poświęcić trochę czasu na przyjrzenie się swojemu urządzeniu, kiedy zaczyna działać źle, a być może wezwanie fachowca okaże się zbędne 🙂 Przy okazji zapraszamy również do wzięcia udziału w akcji #RepairChallenge!

Uszczelki do lodówek, magnetyczne uszczelki chłodziarek i zamrażarek

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 21

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Monika

Dzień dobry posiadam lodówkę Beko CN228220 na wyświetlaczu miga czerwona ikonka z wykrzyknikiem oraz miga temp -22. Żywność w zamrażarce nie rozmraża się. Proszę o podpowiedź co może być problemem.

Magda B.

Możliwe, że uszkodzony jest czujnik temperatury.

Jacek

Mam lodówkę Gorenje ONRK139R. Lodówka całkowicie przestała działać, sprawdziłem zasilanie z gniazdka do modułu (ten obok sprężarki). Do modułu zasilanie wchodzi i wychodzi. Sprawdziłem panel sterowania (ten z przodu u góry), tam zasilanie również dochodzi. Podejrzewam, że uszkodzony jest ten panel sterowania (panel dotykowy oraz lampka led nie działa). Proszę o sugestię co mam dalej robić.
Pozdrawiam
Jacek

Magda B.

Możliwe, że uszkodzony jest moduł sterujący. Zalecamy kontakt z autoryzowanym serwisem.

Andzia

W artykule niema nic jak naprawic tylko ogulny opis,lodowko zamrazarka Beko nie wylancza sie

Karolina

Dzień dobry,
Mam problem z lodówką LG model GBP20DSC, niestety lodówka nie chłodzi tak jak powinna, jest w niej zbyt wysoka temperatura a zamrażarki pracuje w porządku. Czy problemem może być czujnik w lodówce czy termostat?

Katarzyna

trzeba oba elementy sprawdzić. Te dwie rzeczy najczęściej się psują w lodówkach.

Katarzyna

można jeszcze spróbować przeczyścić z tyłu lodówki skraplacz.

Andrzej

Lodówko-zamrażarka Beko CN136240X świeci się światło, wentylator chodzi, nie chłodzi, nie zamraża, zimny silnik i kratka z tyłu, ciemny panel sterujący. Od czego zacząć szukać usterki ?

Katarzyna

od sprawdzenia czy dochodzi zasilanie do lodówki

Marek

Aristo Hotpoin MBL1822C cały czas pracuje. :/ Co robić?

Tomasz

Dzień dobry,
Posiadam lodówkę Bosh KGN39XI38/08. Od kilku dni chłodziarka zamiast chłodzić zaczęła mrozić – temperatura przy ustawieniu ECO w chłodziarce spada nawet do -2 stopni (powinno być +8). Zamrażarka pracuje normalnie. Wyłączyłem lodówkę najpierw na kilka minut, po włączeniu problem powrócił, następnego dnia opróżniłem lodówkę i zostawiłem otwarte drzwi na dobę, po włączeniu i załadowaniu problem powrócił (przez jakiś czas temperatura utrzymywała się powyżej zera, ale po ok. dobie spadła i znów chłodziarka mrozi). gdzie szukać przyczyny? Czy przyczyna to uszkodzony czujnik temperatury w chłodziarce? Jak go wymienić? Proszę o dopowiedź.
Tomasz

Katarzyna

czujnik temp. do tej lodówki wygoląda tak https://north.pl/karta/00627548-czujnik-temperatury-do-lodowki,704-ER-3860.html i wymaga przeróbki oraz lutowania. Na pewno warto sprawdzić rezystancję obecnego czujnika.

Stanisław

Lodówka Bosch KGV36NL20/02
Ścianka od strony drzwi jest ciepła. Nie chłodzi, po 20h znowu chlodzi przez jakis czas do normalnej temperatury po osiągnieciu prawidłowej znowu nie działa na okolo 20h

Michał

Dzień dobry, od 3 dni mam lodówkę Samsung RB34T672EWW z nofrost i MultiAir.
Martwią mnie skoki temperatury na półkach, a także różna temperatura na różnych półkach. Wydaje się, że temperatura po 3 dniach powinna się już ustabilizować.
Temperaturę mierzę elektronicznym termometrem bezprzewodowym, bez otwierania drzwi lodówki. Przy ustawieniu temperatury 2 stopnie na panelu lodówki (i taka jest stale wyświetlana!), zanotowane temperatury w czasie pracy to min 1.7, maksymalnie 5.6
Przede wszystkim na górnej półce jest zimniej niż na najniższej!

Czy te skoki temperatury i różnice między półkami są prawidłowe?

Krzysztof

Dzień dobry, mają Państwo sposób na wymianę oświetlenia LED w lodówce Bosch KGV
36KL32? NIe mogę jej zdemontować, a nie chcę na siłę, żeby czegoś nie zniszczyć. Z góry dziękuję za wskazówki.

Andrzej

Lodówka BOSCH NEFF K5615X0/31Ustawiam chłodzenie na max a temperatura pływa od ok 2*C do ok 9*C, (duża rozbieżność) co może być przyczyną, i jak ją usunąć ?
Pzdr.Andrzej D.

Krzysztof

Witam.
Lodówka Beko RCNA 406I40XB
Praktycznie od zakupu (10 miesięcy) zamrażarka zamraża prawidłowo (mam wrażenie, że chodzi non-stop), natomiast lodówka niezależnie od ustawionej temperatury zamraża żywność. Odpływ czysty i nigdzie nie zbiera się lód.
Co powinienem sprawdzić?

Aleksandra
Beata

Mam lodówkę Electrolux, po rozmrożeniu chłodziarka chłodzi nierówno (dół jest ciepły, góra bardzo zimna i szroni się tylna ścianka) i nie wyłącza się po osiągnięciu temperatury. Zamrażarka chodzi dobrze. Czy nadaje się do naprawy?

Katarzyna

termostat może być uszkodzony w lodówce.

Ziemek

Mam lodówko-zamrażarkę Samsung RB31FERNCSA z funkcją „no frost”.
Pod dolną szufladą w komorze zamrażarki gromadzi się lód, który co kilkanaście dni trzeba usuwać, ponieważ zaczyna się w końcu rozmrażać, a woda wypływać na zewnątrz. W komorze zamrażarki nie przewidziano żadnych odpływów (rurek). Test z użyciem kartki włożonej między obudowę a uszczelkę drzwi zamrażarki nie wskazuje na jej wadliwość. Wydaje się również, że sama uszczelka nie jest uszkodzona. Co mogę jeszcze zrobić w tej sytuacji?

Katarzyna

problem może mieć związek z grzałką parownika lub czujnikiem parownika. Za rzadko się „załącza no frost”.

beata

Mam lodówkę electrolux ERB34033X- co jakiś czas zamiast dzwięków , które normalnie wydaje podczas pracy pojawia się dźwięk jakby wył alarm. Co może się dziać , co należy naprawić?

Aleksandra

Zazwyczaj alarm włącza się w momencie, gdy w środku temperatura wzrasta do zbyt wysokiego poziomu. Proszę sprawdzić stan uszczelek i termostat.

Mirek

Witam moja lodowka przestala mrozic i chlodzic,agregat zalancza sie na 20 sekund i wylancza na 3 minuty i tak w kolko .temperetura w zamrazalniku 6 stopni a w lodowce 14 .Jest to lodowka marki Beko prosze o pomoc.Pozdrawiam

Beata

Witam lodówka Candy zamrażalnik działa ale lodówka słabo chłodzi i na tylnej ścianie robi się lód

Katarzyna

nie działa termostat w lodówce lub wentylator nie obraca się.

Beata

A ten lód na ściance

Iwona

Mam lodówkę Zanussi z 2001 roku. Przez te wszystkie lata nie miałam problemu. Od paru dni wewnątrz lodówki na tylnej ściance zbiera się lód i lodówka non stop pracuje. Nadmieniam, że zamrażalnik mrozi i lodówka chłodzi. O co chodzi ? Skąd ten lód ?

Aleksandra

Możliwe, że termostat się uszkodził i podaje błędne informacje, dlatego urządzenie ciągle pracuje

Justyna

Witam lodówka gorenje NRKI5181LW zaczęła przez chwilę wydawać dużo głośniejszy dźwięk i poczułam lekki zapach spalenizny. Lodówka przesłała chłodzić i mrozić. Co pewnien czas słychać było krótki dźwięk jak by chciała się załączyć a nie mogła .Panel działa i wyświetla temperatury. Po rozebraniu lodówki silnik był bardzo gorący a tacka na skropliny była lekko okopcona z lewej strony od silnika.
Bardzo proszę o pomoc z zdiagnozowaniu usterki, jakie części należy wymienić.

Aleksandra

Wygląda jakby na którymś z podzespołów doszło do zwarcia, ale niestety bez obejrzenia lodówki nic konkretnego nie podpowiemy.

Michał

Dzień dobry,
posiadam lodówkę Bosch KGN36X43\05 na parowniku pojawia się oblodzenie mimo wymiany czujnika parownika. Podpięta na „krótko” grzałka działa. Który z elementów może nie działać prawidłowo?

Litoriusz

Lodówka Samsung RL55VTEBG.
Na dnie komory zamrażarki (prawa strona) gromadzi się lód. Uszczelka drzwi zamrażarki nie nosi śladów uszkodzenia. Lód powstaje ze spływającej po ściance wody. W jaki sposób mogę to naprawić samodzielnie?
Pozdrawiam Litoriusz Kobielak

Aleksandra

Odpisaliśmy Panu pod drugim komentarzem, proszę zerknąć 🙂

Rafał

Dzień dobry. Mam podobny problem z lodówką Bosch no frost. Pozdrawiam Rafał

Aleksandra

Zatkany odpływ albo rurki. Ale uszczelkę i tak można sprawdzić, wystarczy włożyć kartkę między drzwi i uszczelkę i zobaczyć, czy wypada.

38
0
Będę wdzięczny za komentarze.x