Lodówka bulgocze – czy mam się martwić?

aleksandra | 26 kwietnia 2019

Nie jest tajemnicą, że lodówka stała się niezbędnym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego. Z tego względu wszelkie jej dziwne zachowania natychmiastowo wzbudzają niepokój, ponieważ kiedy przestaje funkcjonować prawidłowo, pojawia się zdecydowanie zbyt wiele problemów. Jednym z alarmujących objawów jest wyraźnie słyszalne bulgotanie. Czy trzeba się martwić, kiedy lodówka bulgocze? Przeczytaj!

Jakie dźwięki w lodówce są normalne?

Wbrew pozorom, lodówka jest urządzeniem, które ma prawo wydawać z siebie różne dźwięki, nawet te stosunkowo głośne. Funkcjonuje bez przerwy, zawiera w sobie wiele elektronicznych elementów, a także posiada nieustający kontakt z wodą. Nic więc dziwnego, że czasami zdarzy jej się działać głośniej. Oto grafika, zamieszczana w instrukcjach obsługi chłodziarko-zamrażarek Electrolux, obrazująca, jakie odgłosy dopuszczalne są w obrębie ich działania.

Lodówka bulgocze – czy mam się martwić

Nie trzeba więc wpadać w panikę, jeśli lodówka wydaje z siebie jeden z powyższych odgłosów. Pochodzą one bowiem z następujących elementów:

  • Klikanie, przypominające dźwięk zapalania światła – termostat,
  • Burczenie, podobne do kociego mruczenia – agregat,
  • Przelewanie, bulgotanie – skraplacz,
  • Syczenie, kojarzące się z wypuszczaniem pary z żelazka – grzałka,
  • Bzyczenie – wentylator,
  • Pstrykanie – obudowa, śruby, plastik.

Jak widać, gama dźwięków, które producenci uważają za normalne, jest całkiem bogata. Bulgotanie należy do jednego z nich, także odpowiadając krótko na pytanie tytułowe – odgłosem przelewanej wody nie trzeba się przejmować. Jakie są więc niepokojące dźwięki, wydawane przez lodówkę, które mogą świadczyć o zbliżającej się awarii? Głośne stukanie, metaliczny szmer obijających się o siebie elementów, ciągłe piszczenie. Jeśli przy okazji z urządzenia wydobywa się zapach spalenizny bądź spada temperatura – należy natychmiast zareagować.

Dlaczego lodówka bulgocze?

Oczywiście warto zaznaczyć, z jakiego powodu dźwięki wydawane przez chłodziarko-zamrażarki uznawane są za normalne. Co je powoduje? Tutaj kilka najpopularniejszych przyczyn:

  • Najwięcej odgłosów pojawia się przez czynnik chłodniczy, gdyż jest to substancja, która bez przerwy krąży w obiegu lodówki. Oprócz bulgotania czy przelewania, może też przypominać dźwięk wydzielających się pęcherzyków,
  • Wiele elementów lodówki zbija się oraz rozszerza pod wpływem temperatury. Z pozoru niepokojące odgłosy może powodować nawet zamrażający się lód czy inne produkty,
  • Głośność pracy urządzenia zależy również od podłoża – inaczej będzie brzmiało na panelach, a inaczej na kafelkach,
  • Ciche cykanie to wina kurczących i rozszerzających się akcesoriów, np. podstawek na jajka.

Istnieje kilka sposobów, które mogą sprawić, że urządzenie będzie działało ciszej. O jakich mowa? Należy bardzo dobrze wypoziomować lodówkę i sprawdzić, czy nie leżą pod nią żadne przedmioty. Tył nie powinien znajdować się za blisko ściany, a na górze nie zaleca się układać żadnych ciężkich przedmiotów, ponieważ mogą za bardzo obciążyć urządzenie. Warto dbać również o to, by nie przeładowywać balkoników oraz szuflad.

Lodówka bulgocze - czy mam się martwić

Nie da się ukryć, że w obliczu tak szerokiej bazy dźwięków, wydawanych przez lodówkę, trudno zauważyć konkretną usterkę. Trzeba więc na bieżąco przysłuchiwać się temu, jak działa, by w odpowiednim momencie móc zareagować. Awarie, które mogą sygnalizować głośne odgłosy, to – między innymi – niedrożne rurki, zapchany odpływ, uszkodzony agregat. Na szczęście to, że lodówka bulgocze, zwykle nie świadczy o żadnych problemach.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 38

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments