Jak działa piekarnik elektryczny?

aleksandra | 7 maja 2021

Piekarnik elektryczny to jedno z podstawowych urządzeń w każdym domu, tym bardziej, że współczesne modele zastępują wiele sprzętów w jednym. Można używać go w zastępstwie mikrofalówki, grilla czy opiekacza. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak działa piekarnik elektryczny i które części odpowiadają za to, że bezproblemowo wykonuje swoją pracę. Przeczytaj artykuł, aby poznać najważniejsze informacje i tym samym wiedzieć, gdzie w przyszłości szukać ewentualnych usterek.

Najważniejsze części w piekarniku

Na samym początku warto wymienić główne podzespoły piekarnika. Ich znajomość pomoże zrozumieć szereg procesów, które zachodzą w jego wnętrzu podczas każdego uruchomienia. W zależności od modelu wygląd, wielkość poszczególnych części może się różnić, ale zasada działania pozostaje w dużej mierze taka sama.

Jak działa piekarnik elektryczny

Grzałka – aby piekarnik elektryczny mógł osiągnąć odpowiednią temperaturę, potrzebny jest element grzejny. Tutaj jest to właśnie grzałka. Nagrzewa się ona w momencie, kiedy przepływa przez nią prąd. W związku z tym do produkcji wykorzystuje się trwały stop niklowo-chromowy, odporny na wysokie temperatury. We współczesnych piekarnikach można spotkać trzy rodzaje grzałek: dolna, górna i termoobiegu.

Jak działa piekarnik elektryczny

Wentylator termoobiegu – dzięki niemu ciepłe powietrze w piekarniku przy włączonym termoobiegu jest równomiernie rozprowadzane. Wprawiony w ruch dostarcza powietrze o jednakowej temperaturze do każdej części komory. Dzięki temu otrzymujemy równo wypieczone danie i oszczędzamy czas pieczenia oraz energię elektryczną.

Jak działa piekarnik elektryczny

Termostat – ma ogromne znaczenie w procesie pieczenia. Jego zadaniem jest kontrolowanie temperatury. Kiedy w urządzeniu uzyskamy żądaną temperaturę, termostat podaje sygnał, grzałki wyłączają się i następuje stopniowy spadek temperatury. Natomiast gdy ciepło zacznie oscylować w dolnych granicach, termostat znów podaje odpowiedni sygnał i grzałki na nowo zwiększają stan ciepła w komorze piekarnika.

modul sterowania

Moduł sterowania – to część, która odpowiada za pracę całego urządzenia. Do jego głównych zadań należy odbieranie i przesyłanie sygnałów do poszczególnych podzespołów. Jest „mózgiem” całego sprzętu.

Jak działa piekarnik elektryczny – wyjaśnienie

Czas na opis całego procesu, jaki zachodzi we wnętrzu komory. Jak działa piekarnik elektryczny? Wszystko zaczyna się od wybrania przez użytkownika konkretnego programu. To od niego zależy bowiem, która grzałka zostanie uruchomiona – dolna, górna czy obie jednocześnie. Po przekręceniu pokrętła, którego funkcje są przypisane do przełącznika funkcji, element grzejny zaczyna rozprowadzać ciepło w komorze, co potocznie nazywane jest tzw. „nagrzewaniem piekarnika”.

Kiedy urządzenie osiągnie odpowiednią temperaturę, do środka można wsadzić potrawę. Wówczas większość pracy wykonuje termostat oraz moduł sterowania. Pierwszy z tych elementów kontroluje załączanie i wyłączanie się grzałki w zależności od tego, ile stopni jest w środku komory, natomiast na module znajduje się przekaźnik, odpowiadający właśnie za rozruch grzałki. W momencie, w którym czas pieczenia dobiegnie końca, uruchomi się wentylator. Ma on za zadanie schłodzić komorę i zazwyczaj działa jeszcze przez około 20-30 min po wyłączeniu urządzenia.

Jeżeli chodzi o termoobieg, tutaj sprawa wygląda trochę inaczej. Jego sposób działania zależy bowiem od modelu piekarnika. W niektórych wersjach znaleźć można system nawiewowy, który opiera się na działaniu górnej i dolnej grzałki oraz wentylatora, rozprowadzającego ciepło równomiernie po komorze. W innych piekarnikach stosowane są natomiast specjalne grzałki termoobiegu w kształcie koła.

Inne elementy piekarnika

Oczywiście oprócz tych najważniejszych części, wymienionych powyżej, w urządzeniu znajdują się również inne podzespoły. Poniżej krótka ściągawka, przedstawiająca ich zastosowanie i główne zadania:

  • Uszczelki drzwi – odpowiadają za to, by ciepło nie uciekało z komory podczas działania piekarnika;
  • Programator (timer) – pozwala na wybranie konkretnego czasu pieczenia potrawy, a także na ustawienie godziny;
  • Prowadnice – specjalnie wyprofilowane elementy, w które wsuwa się tacki, blachy czy kratki.

Teraz, kiedy już wiadomo jak działa piekarnik elektryczny, zlokalizowanie drobnych usterek oraz ich samodzielna naprawa nie powinna być trudna. Warto mieć jedynie na uwadze, że urządzenia różnych producentów mogą różnić się od siebie nie tylko budową, ale również umiejscowieniem czy konstrukcją poszczególnych podzespołów.

panel sterowania

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments