Jajowar. Cóż za interesujące słowo, prawda? Okazuje się jednak, że to nie tylko słowo, a ciekawe urządzenie, które ma za zadanie pomóc w gotowaniu jajek. Dzięki niemu nie trzeba już dłużej czatować przy kuchence, by w odpowiednim momencie zdjąć garnek z gazu. Wystarczy wlać wodę i zostawić jajka do chwili, aż urządzenie samo je zagotuje. Zastanawiasz się jak to działa? Ile kosztuje jajowar? Przeczytaj!
Budowa jajowaru
Urządzenie w swojej najprostszej wersji składa się z trzech elementów: podstawki z płytą grzewczą, na którą wylewa się wodę, tacki na jajka i pokrywki z uchwytem. Swoje działanie opiera na podgrzewaniu wody, która podczas procesu parowania ogrzewa jajka, a następnie ucieka przez dziurkę w górnej obudowie, dzięki czemu jajowar wie, kiedy powinien się wyłączyć.
To, w jaki sposób zagotują się jajka – na miękko, półtwardo lub twardo – zależy od ilości wody, którą wlejesz do pojemnika. Do zestawu zazwyczaj dodawana jest specjalna miarka, pozwalająca na precyzyjne odmierzenie płynu, a wszelkie informacje na temat przygotowywania, znajdziesz w instrukcji obsługi.
Jak ugotować jajka w jajowarze?
To naprawdę bardzo prosty proces. Wbrew pozorom o wiele łatwiejszy, niż zwyczajne gotowanie jajek na kuchence gazowej. Dlaczego? Bo możesz zamknąć je w pojemniku i zająć się czymś innym, bez strachu, że znowu zapomnisz wyłączyć gaz we właściwym momencie.
- Na początku odmierz w pojemniczku wybraną przez siebie ilość wody,
- Następnie wylej ją na płytę grzewczą,
- Na dole miarki powinien znajdować się specjalny bolec, za pomocą którego należy przekłuć czubki jajek, aby te nie pękły podczas gotowania,
- Umieść wybraną przez siebie ilość jaj w tacce,
- Szczelnie zamknij pokrywę,
- Podłącz urządzenie do prądu i uruchom je (w zależności od modelu można to zrobić za pomocą guzika czy specjalnego przełącznika),
- Zaczekaj, aż jajowar wyda z siebie sygnał, że zakończył pracę,
- Podczas zdejmowania pokrywy zachowaj szczególną ostrożność, gdyż z wnętrza urządzenia buchnie gorąca para!
- Wyciągnij tackę z gotowym posiłkiem i polej ją zimną wodą.
Gotowe! Teraz wystarczy obrać jajka i są już gotowe do zjedzenia. Pamiętaj, aby podczas pracy jajowaru, nie zbliżać rąk do klapy urządzenia, gdyż ze względu na parę, jest ona bardzo gorąca.
Jajowar to naprawdę świetne urządzenie, a trzeba przyznać, że jego popularność nie jest jakoś szczególnie wysoka. To źle, ponieważ dzięki temu produktowi, można w łatwy i niewymagający sposób ułatwić sobie życie. Najtańsze modele kosztują około 35 zł, więc nie jest to wcale duży wydatek. Na koniec wymieńmy jeszcze kilka dodatkowych informacji o tym prostym, acz przydatnym urządzeniu:
- Świetnie sprawdzi się zarówno do przygotowywania codziennego śniadania, jak i przy organizowaniu świątecznego przyjęcia,
- Jego czyszczenie jest łatwe i szybkie, gdyż nie posiada zbyt wielu elementów,
- Ze względu na swoje niewielkie wymiary, z łatwością zmieści się do szafki,
- Najlepiej używać jajek, które przed ugotowaniem poleżały kilka chwil poza lodówką – wtedy jest mniejsza szansa, że pękną.
Powodzenia! Nawet jeśli jajowar wydaje Ci się tylko kolejnym, zbędnym gadżetem, zawsze warto go wypróbować.
Nie napisałeś z której strony nakłóć jajo. Każde jajo ma dwa końce, jak kij. Ale w Jaju te końce się różnią. Jeden jest grubszy drugi jest cieńszy. I ja myślę że trzeba nakłóć ten grubszy a ten cieńszy wsadzić w podstawkę do jajowara, tak żeby dziurka była na górze.
Dałem 4 bo nie ma napisane jak włożyć jajko z dziurką do jajowaty. Dziurka w stronę płyty grzewczej czy dziurką do góry
To samo pytanie mam po przeczytaniu artykułu:-)
Ty tak serio? Nie sądziłem, że są tacy debile jak ty ale oto jesteś 👍
Oczywiście, ze na dole, tu nawet nie trzeba podstawówki 🙂
To samo pytanie, więc jeżeli jest jakiś dobry człowiek, który może odpowiedzieć na to pytanie, to prosimy o zabranie głosu.