Zmywarka jest nieocenionym urządzeniem w każdym domu. Jej pomoc w codziennym utrzymywaniu porządku jest nie tylko wygodą i komfortem, ale także okazją do wygospodarowania chwili dla siebie i dla rodziny. Na rynku jest ogromny wybór urządzeń, które umyją za nas naczynia. Wszystkie są do siebie bardzo podobne i z zasady spełniają te same zadania, jednak różnią się często wieloma szczegółami.
Na przykład pojemnością, zużyciem wody i energii elektrycznej czy wbudowanymi funkcjami. Jest kilka ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Jeśli jeszcze nie wiesz, co powinna mieć dobra zmywarka, zapraszamy do lektury!
Klasyczna energetyczna i zużycie wody
Oszczędność to bardzo istotna sprawa dla środowiska i przyszłych pokoleń. Zwróć uwagę przy wyborze zmywarki na jej parametry pod względem oszczędności. Energoszczędne urządzenia zużywają przy programach Eco ok. 12 litrów wody i ponad 1 kWh energii elektrycznej. Klasę efektywności energetycznej określamy za pomocą symboli „A” ze znakiem „+”. Im wyższa klasa energetyczna, tym więcej plusów w oznaczeniu. Dlatego warto czytać etykiety energetyczne i sprawdzać potencjalny wpływ urządzenia na środowisko naturalne. Unijna dyrektywa uprościła liczbę plusów z tego względu, że producenci wykorzystywali oznaczenia w celach marketingowych i nie pokrywało się to z faktycznym stanem urządzenia.
Funkcjonalność urządzenia
Dzisiejsze zmywarki do naczyń posiadają szereg programów i funkcji, które są tak skonfigurowane, aby jak najlepiej dopasować się do Twoich potrzeb. Niektóre urządzenia wyposażone są w czujnik rozpoznający stopień zabrudzenia i ilość załadunku w zmywarce. Na podstawie wskazań dopasowuje optymalną ilość wody oraz środka myjącego. Dodatkowe programy chroniące delikatne szkło, dezynfekcja naczyń, ekstra płukanie.
Porcelana i kieliszki mogą ulec uszkodzeniu w kontakcie z wysoką temperaturą. Specjalny program zadba o Twoje ulubione naczynia. Niektóre modele zmywarek posiadają też praktyczną funkcję samooczyszczenia, która polega na tym, że po skończonym myciu zmywarka sama oczyszcza swoje wnętrze.
Poziom hałasu
Standardowy poziom hałasu wytwarzany przez zmywarki waha się w granicach 40 – 45 dB. Im bardziej ciche urządzenie, tym lepiej dla otoczenia. Masz wtedy większy komfort użytkowania sprzętu, bez obaw o to, że jest zbyt późno lub zbyt wcześnie na nastawienie mycia. Nikt nie lubi głośnych odgłosów dochodzących z kuchni podczas oglądania ulubionego serialu.
Na poziom hałasu ma również wpływ grubość blach obudowy oraz wytłumienie urządzenia. Im zmywarka do naczyń wykonana z cienkich materiałów, w większości z elementów plastikowych tym względnie jej praca będzie głośna. Dlatego sprawdź ranking zmywarek do naczyń przed zakupem.
Części zamienne do zmywarki
Wszystkie sprzęty ulegają awarii. Prędzej czy później z pewnością napotkasz problem w swoim urządzeniu. Dlatego dobrze jest przed zakupem zmywarki zebrać informacje o producencie, którego sprzętem jesteś zainteresowany. Przykładowo: chcesz zakupić zmywarkę marki Bosch.
- Sprawdź opinie użytkowników o danym modelu.
- Z czego wykonany jest spód zmywarki?
- Jak wygląda ułożenie koszy do naczyń?
- Czy istnieje możliwość zmywania naczyń z połową załadunku oraz które podzespoły są najbardziej awaryjne.
To ważna sprawa, bo czasem zdarza się tak, że zepsuje się jedna część, której nie możesz wymienić samodzielnie. Producent nie przewidział takiej możliwości i trzeba zakupić cały zestaw. Przykładem jest grzałka w zmywarce Bosch. Zintegrowana jest z pompą i nie ma możliwości wymiany samej pompy. To oczywiście zabieg celowy wśród producentów, którzy w ten sposób zmuszają klientów do zakupu nowego urządzenia, pokazując, że koszt naprawy obecnego, jest niewiele niższy od nowego zakupu.